Soru Danışmanlık Şirketinde Çalışmak

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi  Bir danışmanlık şirketinde çalışıyorum.Şirket iş güvenliği konusunda anlaştığı firmalarla sözleşme imzalıyor fakat ben bir sözleşme imzalamıyorum.Sözleşmeye imza da atmıyorum.Sadece risk analizlerinde imzam var.Bu durum hatalı bir durum mu? Yaptığım risk analizlerinin geçerliliği var mı? Kaldı ki akaryakıt istasyonunun da risk analizini yaptım.Fakat sadece risk analizinde imzam var.Oranın sözleşmeli bir çalışanı da değilim.C sınıfı bir uzman olarak çok tehlikeli yerlerin analizlerini de yapıyorum.Burada bir sorun yok fakat sözleşmeli bir çalışanları değilim.Bu sıkıntı doğurur mu


   
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Eğer danışmanlık şirketinin resmi çalışanıysanız (sigortalı), şirketinizin sözleşme yaptığı firmalara hizmet verirken, onlarla aranızda sözleşme yapmanıza gerek olmaz. risk analizi yapabilirsiniz, acil eylem planı hazırlayabilirsiniz bu şekilde, ancak eğitim veremezsiniz. Daha doğrusu verdiğiniz eğitim kanun nezdinde geçerli olmaz.

   
  Engin Halıcıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  Siz aşağıdaki belirtilen 2 fıkra kapsamında çalışmalara destek veren kişi konumundasınız, Bakanlık her ne kadar bu fıkrayı teknik uzmanlar için koymuş olsada sizin yaptığınız çalışma bu kapsamdadır.

  MADDE 6 –
  (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

  a) İşveren veya işveren vekili.

  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

  ç) İşyerindeki destek elemanları.

  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

     

   
  Engin Halıcıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica