Haber Damper Açıkken Aracın Hareket Etmesini Engelleyen Sistem: " Wabco Safestart "

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Damper Açıkken Aracın Hareket Etmesini Engelleyen Sistem: "Wabco Safestart"

  Wabco tarafından üretilen ‘Safestart’ adlı sistem, damperli araçların damperi açıkken hareket etmesinin önüne geçiyor.

  03.09.2014 tarihinde Avcılar İGS Yaya Üst Geçidi’nde tanker treylerin çarptığı geçidin yıkılması sonucunda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı trafik kazasının ardından yetkililer alınabilecek önlemler üzerinde duruyor.

  Ülkede büyük üzüntüye yol açan kazanın ortaya çıkış sebebi, “tanker treylerin damperi açık şekilde seyretmesi.”

  Tüm dünyada önlemi alınan bu ihmalin Türkiye’de de alınacak tedbirler ve düzenlemelerle tekrarlamasını engellemek mümkün. Şöyle ki tankerlerde depo kapağı açık olduğunda, tanker dahil tüm damperli treylerlerde damper açık olduğunda aracın yürümesini engelleyen ve sürücüyü uyaran bir sistem var. Wabco Safestart adlı bu sistem, 140 yıldır ticari araçlar için emniyet ve kontrol sistemleri tedarik eden ve bu alanda tüm dünyada öncü bir kuruluş olan Wabco tarafından üretiliyor.

  Türkiye’de öncü treyler üreticileri bu sistemi seri üretimlerinde kullanıyor. Ne var ki yasal zorunluluk olmadığı için; cüzi bir bedeli olmasına rağmen, Safestart Türkiye’de yeterince yaygın şekilde kullanılmıyor.

  1982 yılından beri Wabco’nun Türkiye’deki tek temsilcisi ve distribütörü olan İntermobil Otomotiv Müm. ve Tic. A.Ş., trafikte güvenliğin sağlanması için gerekli olan bu sistemin yaygınlaşması için yoğun şekilde çalışıyor. Yasal kurumlar ve denetim kuruluşlarıyla iş birliği yapan İntermobil yetkilileri, İntermobil Akademi bünyesinde sektör temsilcilerine düzenli olarak verdikleri eğitimleri sürdüreceklerini ve bunun ülkemizde yaşanan son ihmal kazası olmasını dilediklerini belirtiyor.

  Kaynak: IHA


   
  Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica