çsgb iş güvenliği uzman yardımcılığı hk. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

çsgb iş güvenliği uzman yardımcılığı hk.

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında foodengineer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. foodengineer

  foodengineer TÜİSAG Üyesi  merhabalar tüm üyeler
  ben aranıza yeni katıldım, pazar günü kısmetse çalışma sosyal güvenlik bakanlığının iş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcılığı sınavına gircem ama bu konularda hiç bilgim yok. önümüzde örnek soru da yok. siz bu konunun uzmanı olarak bana ve diğer sınava girecek arkadaşlara yardımcı olabilir misiniz?? nasıl çalışalım nelere ağırlık verelim? tüm bu mevzuatları kanunları nasıl çalışabiliriz?
  teşekkür ederim şimdiden :) herkese kolay gelsin


   
 2. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  hımmm haftasonu demek..yaklaşık 5 gün var..ne soracaklarını açıkcası hiç bilmiyorum. ama eğer iş güvenliği uzmanlığı hakkında sorular gelecekse, bu kadar kısıtlı zaman için konu çok kapsamlı.keza yıllarını bu işe verdiği halde hala bilmediği şeyler olduğunu söyleyen birçok uzman arkadaşımız var. çünkü standart şeylerin dışında yapılan işe göre riskler çok farklılık göstermektedir..
  geçmiş dönem c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavlarına bakmanı tavsiye ederim..
  şimdiden başarılar dilerim..sınavdan sonra deneyimini bizimle paylaşırsan çok seviniriz..

   
  mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 3. mervea.

  mervea. TÜİSAG Üyesi

  Ailemize hoş geldiniz.
  sitemizde yönetmelik özetleri var bir göz atın bu kısıtlı zamanda size faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

     

   
 4. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  bu sınava kpss puanınıyla giriyorsunuz sanırım.. sınav şartlarında mühendis olmak ve kpss den iyi puan olmak yeterli sınav şartları arasında neden İş güvenliği Uzmanı sertifikası almış olmak gibi bir şart yok onu anlamış değilim.. bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

   
  Neclamandan bu yazıya teşekkür etti.
 5. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  foodengineer, kardeşim bende gireceğim bu sınava. sınavı meb yapacağı için ben c sınıfı isg uzmanlık sınav çıkmış sorularını çözüyorum. öyle tahmin ediyorum ki yakın sorarlar. gerçi sormayabilirlerde ama elimizde şimdilik benim görebildiğim başka sınav örneği yok.

  bu sınav içinde muhtemelen 4857, isg tüzüğü ve 4857 78. md. kapsamında yönetmelikleri bi gözden geçir derim bide 3146 var tabi onada bak. yönetmelikler için bu sitede tüm yönetmelikler özet diye bi dosya var ordan bakabilirsin. müfettiş yard. sınavına girdiysen zaten malumatın vardır.

  daha iyi tavsiyeleri olan arkadaşlar varsa bekleriz tavsiyelerini

     

   
 6. foodengineer

  foodengineer TÜİSAG Üyesi

  ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler :)
  geçit arkadaşım ömrümde ilk kez mevzuatlarla bu kadar içli dışlı oluyorum, kendimi bi garip hissediyorum :p müfettiş yardımcılığı sınavına girmedim, benim bölümümden ilk kez alım yapıyorlar sanırsam. bakalım inşallah alnımızın akıyla çıkarız bu işten..
  inş sınavdan sonra paylaşım yapalım burda
  iyi çalışmalar

   
 7. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  foodengineer, dostum ekte bi kaç tane dosya var onlara bak. 4857 yi bir kaç defa oku. yönetmeliklere özetlerinden de bakabilirsin ama asılllarına da işin genel mantığına hakim olmak açısından bakmanda fayda var. mevzuat diline ve mantığına biraz hakim olmak gerekiyo. bir hafta bunun için çok ta yeterli bir zaman değil ama yine de gayreti elden bırakmamak gerek.

  mesela örnek verecek olursam, tehlikeli bir durumla karşılaştığın zaman ilkönce yapman gereken şey eğer mümkünse tehlikesiz olanla değiştirmen(ikame), değilse kaynağında mücadele edip zararın en az olmasını sağlaman, sonrasında toplu koruma önlemleri alman ve en sonda kişisel korumaya geçiş yapman gerekir. tahminimce bu bilgiyle bile çözülebilecek bir kaç soru gelir. ama dediğim gibi gelmeyebilir de:)

  yanlış birşey söylediysem affola ve düzeltile,

  m.gecıt
   

  Ekli Dosyalar:

 8. foodengineer

  foodengineer TÜİSAG Üyesi

  verdiğin bilgiler benim çok işime yarayacak geçit kardeşim çok teşekkür ederim Allah gönlüne göre versin :) şimdi 4857'yi okuyorum sonra sırayla 3146, 6331, Allah ne verdiyse artık :) bakalım sınavda ne harikalar yaratıcam :p
  başarılar   
 9. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  3146 nolu kanunu ne için önerdiniz anlayamadım? 4857, 6331 sayılı kanunlar ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünü okumanız yeterli olur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'e de bir göz gezdirin, rakamlara bakın mutlaka.

     

   
 10. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar teknik öğretmenlerin bu sınava girme haklarımı varmıdır? yardımcı olursanız sevinirim..   
 11. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi


  sınav şartları aşağıdaki gibidir:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı Giriş Sınavı Duyurusu
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında genel idare hizmetleri sınıfında boş bulunan 8 ve 9 uncu derecelerden 120 adet İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısıkadrolarına açıktan sınavla personel alınacaktır.
  1 - SINAVA BAŞVURU VE KATILMA ŞARTLARI:
  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcılığı giriş sınavına katılmak için aranan şartlar:
  a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen devlet memuru olma şartlarına sahip olmak,
  b) Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya erteletmiş olmak ya da askerlikle ilişkisi bulunmamak,
  c) Başvuru yapabilmek için Üniversitelerin en az dört yıl süreli Mühendislik Fakültelerinin Makine 10, Elektrik ve Elektrik-Elektronik 5, Maden 10, İnşaat 5, Kimya 8, Fizik 7, Endüstri 7, Tekstil 5, Ziraat 10, Gıda 5, Çevre 5, Petrol ve Doğalgaz 3, Metalurji ve Malzeme 5, Jeoloji 5, Orman 5, Gemi İnşaat bölümü mezunu 5 kişi , Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik ve Kimya bölümü mezunu 10 Fizikçi ve 10 Kimyager ve bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında lisans eğitimi görmüş olmaları ile benzer bölümlerden başvuranlar YÖK denklik belgesi ibraz edecektir.
  ç) Sınavın yapıldığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olmak,
  d) 2011 yılı veya 2012 yılında yapılan KPSS sonuçlarına göre KPSSP 4, KPSSP 5, KPSSP 8, KPSSP 13, KPSSP 14, KPSSP 15 puan türlerinin herhangi birinden en az 70 puan almış olmak,
  e) 2011 yılı veya 2012 yılında yapılan KPSS sonuçlarına göre yabancı dil (İngilizce veya Almanca)de en az 42 soruya doğru cevap vermiş olmak ya da 2011 veya 2012 yıllarında yapılmış KPDS'den İngilizce veya Almanca dilinden en az 70 puan almış olmak ya da buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan ilan tarihinden önceki son iki yıl içerisinde alınmış bir belgeye sahip olmak,
  Başvurular adayların KPSS puanlarına göre alınacak olup, İlan edilen branşlarda, puanı en yüksek olan adaydan başlanarak sıralama yapılacaktır. Sıralama sonunda puanı en yüksek olandan itibaren alınacak personel sayısının dört katına kadar aday yazılı sınava katılmaya hak kazanacaktır. Sınava, ilan edilen branşlar itibariyle alınacak uzman yardımcısı boş kadro sayısı kadar aday başvurusunun olmaması halinde en fazla aday sayısı olan diğer branşlardaki adayların, puanları en yüksek olan branştan ve adaydan başlanarak eksik adayı olan branş başvuru adayları ile birlikte puan sıralaması yapılıp başarı sırasına göre noksan adayı olan branşların aday eksikleri doldurulur.
  Son sıradaki aday ile aynı puana sahip adaylar da sınava çağrılacaktır. Sınava katılmaya hak kazanan adaylardan daha sonra sınava katılma şartlarını taşımadıkları tespit edilenler sınavlara alınmazlar. Bunlardan sınavlara girmiş olanların sınavları geçersiz sayılır. Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacaktır. Yazılı sınav test usulünde aşağıda belirtilen konularda yapılacak olup sınavda 70 puan barajını aşan adaylar sözlü sınava çağrılacaktır. Yazılı ve sözlü sınav sonuçlarının aritmetik ortalaması adayın, giriş sınavı sonuç başarı puanı olacaktır.
  Yapılan sınav sonunda, ilan edilen branşlara ait kadro sayısı kadar aday başarılı olamadığı taktirde, noksan adayı bulunan branşların eksik aday sayısı, fazla aday sayısı bulunan diğer branşlardaki adayların puanları en yüksek branştan ve adaydan başlanarak eksik adayı olan branş adayları ile birlikte sıralama yapılıp başarı sırasına göre boş kadrolar doldurulur.
  Bu durumda veya kadro ve ihtiyaç durumuna göre branşlar arasındaki sayısal belirleme ve değişiklik yapma yetkisi Bakanlığımıza aittir.
  2 - BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER:
  Giriş sınavına katılmak isteyen adaylardan aşağıdaki belgeler istenir:
  a) İş talep formu, (resimli, arkasına özgeçmiş yazılı ve imzalı www.csgb.gov.tr adresinden indirilecek veya başvuru bürosundan temin edilecek),
  b) Öğrenim belgesi (diploma) veya (geçici mezuniyet) belgesi aslı veya Bakanlıkça ya da diğer resmi makamlarca onaylı örneği,
  c) KPSS sonuç belgesi, (2011 veya 2012)
  ç) KPDS sonuç belgesi, (2011 veya 2012)
  d) KPSS, KPDS sonuç belgesi dışında yabancı dil puanını gösterir belge ibrazında, uluslararası geçerliliği ve denkliği olan YÖK’ün kabul ettiği ve dil eşdeğerliğini gösterir belge tablosu dikkate alınacak olup bu belgenin aslı veya Bakanlıkça ya da resmi makamlarca onaylı örneği getirilecektir.
  e) 3 adet vesikalık fotoğraf.(4,5x6 ebadında)
  f) Yukarıdaki belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır. Sınavları kazanmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilir.
  g) Başvuru şartlarını taşıyan adaylardan yazılı sınava katılmaya hak kazananların listesi Bakanlığın www.csgb.gov.tr adresinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün web sayfası ve ilan panolarında ilan edilir.
  3 - BAŞVURU YERİ VE BAŞVURU TARİHLERİ:
  Sınavlara katılacak adaylar, iş talep formunu doldurarak forma istenilen diğer belgelerle birlikte 03/09/2012-17/09/2012 tarihleri arasında mesai saati bitimine kadar başvurularını yapacaklardır. Başvuru evrakları, süresi içinde sınav başvuru bürosu veya Personel Dairesi Başkanlığı İnönü Bulvarı No: 42 B Blok Kat: 1 Emek/Ankara adresine teslim edilmesi gerekmektedir. İlanda belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular ve süresinde Bakanlığımıza intikal etmemiş başvuru evrakları ile postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.
  4 - sınav TARİHLERİ YERİ VE SAATLERİ:
  Yazılı sınav yeri: Bakanlığın www.csgb.gov.tr adresinde, Genel Müdürlüğün web sayfasında ve ilan panosunda, sınav başvuruları başladığında ilan edilecektir.
  Sözlü sınav yeri: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İnönü Bulvarı No:42 Emek/ANKARA.
  Yazılı sınav tarihi: 30.09.2012 tarihinde saat 09:30'da başlayacaktır.
  Sözlü sınav tarihleri: 05-15.11.2012 tarihlerinde saat 09:30-17:30 saatleri arasında yapılacaktır.
  5 - SINAVLARIN KONULARI VE DEĞERLENDİRİLMESİ:
  A) Yazılı sınav konuları:
  3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ve İlgili Mevzuat, Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk (Aile ve Miras Hukuku hariç), Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), İdare Hukuku, İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku, Uluslararası Kuruluşlar, Avrupa Birliği İstihdam ve Sosyal Politikası, yukarıdaki konulara ilaveten teknik ve mühendislik konuları ile İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin Türk ve AB Mevzuatı da sınav konuları arasında yer alır.
  B) Sözlü sınav konuları:
  Sözlü sınavda, yazılı sınav konuları yanında; 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ve İlgili Mevzuat, Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk (Aile ve Miras Hukuku hariç), Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), İdare Hukuku, İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku, Uluslararası Kuruluşlar, Avrupa Birliği İstihdam ve Sosyal Politikası, adayın mezunu olduğu bölüm itibariyle teknik ve mühendislik konuları ile İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin Türk ve AB Mevzuatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Genel Kültür sınav konuları arasında yer alır.
  Yukarıdaki konulara ilave olarak adayın; sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi yanında, bir konuyu kavrayış, ifade ve temsil kabiliyeti, muhakeme gücü, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, özgüveni, ikna kabiliyeti gibi niteliklere sahip olup olmadığı da göz önünde bulundurularak her adaya ayrı ayrı puan verilecektir.
  6 - GİRİŞ SINAVI SONUÇLARININ DUYURULMASI VE ATAMA:
  A) Yazılı ve sözlü sınavda her adayın değerlendirmesi yüz puan üzerinden yapılır. sınav kurul üyelerinin verdikleri notların aritmetik ortalaması giriş sınavının sonuçlarını gösterir ve her sınavdan en az yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılır. Her sınav sonucunun aritmetik ortalaması alındıktan sonra nihai başarı sıralaması yapılır. Nihai başarı sıralamasında başarılı olan adayların sayısı, ilan edilen boş kadro sayısından fazla ise en yüksek puan alan adaydan başlayarak başarı sırasına göre alınacak kadro sayısı kadar aday asil ve 12 kişilik yedek aday listesi oluşturulur. Oluşturulan bu liste Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz web sayfası ve ilan panolarında ilan edilir.
  B) Sınavı kazanan adaylar, sonuçlarını öğrendikleri veya tebligatı aldıkları tarihten itibaren on beş gün içinde Bakanlığımız Personel Dairesi Başkanlığına müracaat ederek atamaya esas evraklarını ibraz edeceklerdir. Belirtilen süre içinde müracaat etmeyen ve evraklarını teslim etmeyen adaylar atanma hakkından vazgeçmiş sayılır. Başarılı olan asil listedeki adaylardan çeşitli sebeplerle atama yapılamadığı takdirde başarı sırasına göre yedek listeden atama yapılır. Yedek listedeki adayların hakları, daha sonraki sınavlar için müktesep hak veya herhangi bir öncelik teşkil etmez   
  kdmr ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 12. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  teknik öğretmen yazmadığına göre uzman olabiliyoruz ama devlet bünyesinine girmek için uzman yadımcılığı sınavına giremiyoruz çelişkili :)

   
 13. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  Aytuğ Bey, 3146 sınav konularına dahil olduğu için önerdim. genel olarak bilinmesinde fayda var (mesela isggm görevleri gibi)
  foodengineer, amin hepimiz için inşallah.
   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 14. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Sınava katılan arkadaşlarım son durum nedir? Umarım başarılı olmuşsunuzdur...

   

  Ekli Dosyalar:

 15. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  yazılı kısımı bi aksilik olmazsa geçeriz inşallah. iş mülakata kalıyor. o kısım daha zor tabi.   
 16. foodengineer

  foodengineer TÜİSAG Üyesi

  dilek arkadaşım ben yazılıda başarılı oldum çok şükür. şimdi iş mülakata kaldı, hayırlısıyla onda da başarırız inş :) sen de girdin mi sınava?girdiysen nasıl geldi sonucun?
  geçit arkadaşım senin nasıl, inş başarılı olmuşundur..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica