ÇSGB Cevap Veremedi

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Selamlar,
Dün konuyu açmıştım ancak görüntülenmede sıkıntı yaşandı sanırım. Tekrardan yazacak olursam, geçtiğimiz ay ÇSGB'ye Bağkurlu bir işverenin Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışıp çalışamayacağı konusunda bilgilendirme yazısı istedim. Genelde işverenler Bağkurlu.. Gerçi SGK olarak birleşti hepsi. İşveren iş aldığı şantiyede kontrol yapmak, şantiyede bizzat bulunmak ve çalışmak isteyebilir. Bu durumda olan bir çok arkadaş vardır.
Gelen yanıt ise ekte. ÇSGB bu soruya cevap veremediğini bildirdi. Yorumlara açık..

adsız.JPG

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kaza olunca görüş beyan ederler :)

korkmazyasin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
iste benim canim ulkem

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
6331 de bağkurlular istisna kapsamında görülüyor.
Kapsam ve istisnalar
MADDE 2
ç)Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Şükrü Bey,
Çalışan istihdam ediyorlar.
İstihdam etmese bile "Ağır ve Tehlikeli İşler"de çalışıp çalışamayacağı konusunda bakanlık bir yanıt verememiş olması ilginç.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kaza olması durumunda görüş beyan eder fikri bence doğru.

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
:mustafa:

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bizler mühendis olduğumuz için bazı şeyleri gözden kaçıyoruz.Burada arkadaşın örneğinde bahsettiği kişi işveren. Mevzuata göre işveren çalıştırdığı işçileri için her türlü önlemleri alır ama kendisi için alır veya almaz bu konu işverene bırakılmıştır.Zaten 4857 sayılı İş Kanununa ve yönetmeliklere bakın, maddeler hep işveren için yaptırma zorunluluğu şeklindedir.İşveren raporları alır, risk değerlendirmesi yapar, önlem alır vs.

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bizler mühendis olduğumuz için bazı şeyleri gözden kaçıyoruz.Burada arkadaşın örneğinde bahsettiği kişi işveren. Mevzuata göre işveren çalıştırdığı işçileri için her türlü önlemleri alır ama kendisi için alır veya almaz bu konu işverene bırakılmıştır.Zaten 4857 sayılı İş Kanununa ve yönetmeliklere bakın, maddeler hep işveren için yaptırma zorunluluğu şeklindedir.İşveren raporları alır, risk değerlendirmesi yapar, önlem alır vs.

yani işverenin başına kaza gelirse kendinden mi sorumlu oluyor? kendin ettin kendin buldun bye mı?

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
yani işverenin başına kaza gelirse kendinden mi sorumlu oluyor? kendin ettin kendin buldun bye mı?
evet aytuğ bey kendisi sorumlu oluyor.Bu iş silsile şeklindedir, işçiden işveren, işveren de kendinden sorumludur.Şöyle açıklayayım, kendi nam ve hesabına çalışan veya herhangi bir şirket sahibi işveren şantiyeye girdi ve gırgır vinçten kurtulan tuğla blokları işvereni öldürdü.Bu durumda ne olacak ? Sağlık raporu varmıydı işverenin ? Baret takıyormuydu ? Kim suçlu ?

1. İdari anlamda ( SGK ve Çalışma Bakanlığı) : İş sağlığı ve güvenliği önlemleri olarak İşverenin kendisi sorumludur.
2.Ceza Davası: Gırgır vinçten kim sorumluysa taksirle adam öldürmekten suçludur.

Gördüğünüz gibi birisini taksirle öldürmek veya yaralamanın bir cezai karşılığı var ve burda da yine kusura bakılır, eğer işveren baret takmadıysa, şantiye alanında dolaşmak kendi sağlığı için sakıncalıysa (yükseklik korkusu, epilepsi) burda işverene daha çok kusur verilir ve gırgır vinçten sorumlu olanın kusuru azalır.Umarım anlatabilmişimdir diye düşünüyorum, o yüzden berkayya arkadaşımıza gelen cevabı yazıda hiç bir sıkıntı yoktur.

korkmazyasin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
evet aytuğ bey kendisi sorumlu oluyor.Bu iş silsile şeklindedir, işçiden işveren, işveren de kendinden sorumludur.Şöyle açıklayayım, kendi nam ve hesabına çalışan veya herhangi bir şirket sahibi işveren şantiyeye girdi ve gırgır vinçten kurtulan tuğla blokları işvereni öldürdü.Bu durumda ne olacak ? Sağlık raporu varmıydı işverenin ? Baret takıyormuydu ? Kim suçlu ?

1. İdari anlamda ( SGK ve Çalışma Bakanlığı) : İş sağlığı ve güvenliği önlemleri olarak İşverenin kendisi sorumludur.
2.Ceza Davası: Gırgır vinçten kim sorumluysa taksirle adam öldürmekten suçludur.

Gördüğünüz gibi birisini taksirle öldürmek veya yaralamanın bir cezai karşılığı var ve burda da yine kusura bakılır, eğer işveren baret takmadıysa, şantiye alanında dolaşmak kendi sağlığı için sakıncalıysa (yükseklik korkusu, epilepsi) burda işverene daha çok kusur verilir ve gırgır vinçten sorumlu olanın kusuru azalır.Umarım anlatabilmişimdir diye düşünüyorum, o yüzden berkayya arkadaşımıza gelen cevabı yazıda hiç bir sıkıntı yoktur.
Bu verdiğiniz örnek yaşanmış bir olay mı yoksa, senaryo mu? Çünkü gırgır vinçten kim sorumluysa taksirle adam öldürmekten suçlu kısmını anlayamadım. Kazanın meydana geldiği makine/ekipman kim sorumlu ise bu olaylarda hep o da mı suçlanır. Ben böyle durum olduğunu bilmediğim için soruyorum. teşekkürler.

A. Aytuğ KADIOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu verdiğiniz örnek yaşanmış bir olay mı yoksa, senaryo mu? Çünkü gırgır vinçten kim sorumluysa taksirle adam öldürmekten suçlu kısmını anlayamadım. Kazanın meydana geldiği makine/ekipman kim sorumlu ise bu olaylarda hep o da mı suçlanır. Ben böyle durum olduğunu bilmediğim için soruyorum. teşekkürler.

bence o vincin operatörü ile vincin periyodik kontrollerini yapan kişi/kurumların birlikte yargılanması gerekir.

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu verdiğim sadece bir örnek, konunun anlaşılması için verdim.Bu tür olaylarda iş ekipmanıyla ilgili kimlerin yetkisi ve tasarrufu varsa onlara bakılır.Örneğin ekipmanı kullanan, Aytuğ beyin dediği gibi periyodik kontrolünü yapan ve altına imza atan vb. olayın durumuna ve oluş şekline göre kusurlular genişletilir.

Hatırlarsanız daha önce bir göçükte arkadaşını kurtarmak isteyen kepçe operatörü baş kopmasına sebep olmuştu ve tutuklanmıştı.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar, işveren kendinden sorumlu diyorsunuz da, aynı işveren başka bir iş aldığı şantiyede alt işveren olarak dolaşırken, asıl işverenin ona bakış açısı işveren şeklinde değildir. İş yaptırdığı adamdır. Ve ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir mi, çalışamaz mı? Soru net, yanıtı da basittir. Evet ve ya Hayır. Ben yanıt istedim. Bakanlık görüş verememekteyiz dedi.

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

İşverenin kendisi iş gören konumuna geçince kendisi de kendi çalışanlarından biri sayılmaz mı sizce?

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
mert bey işte kişiyi tanımlamak önemli benim de anlatmak istediğim şey bu, eğer kişi işveren ise gerekmiyor işçi ise gerekiyor diyorum.Kişi bu şantiyede işverendir başka şantiyede başka zaman işçi olur gördüğünüz gibi zaman, mekan ve yer durumuna göre kişilerin durumu değişiyor.Duruma göre bakmak gerekiyor yani bunu demek istiyorum bende.

berkay bey, siz diyorsunuz işte adam alt İŞVEREN, yani hukuken İŞVEREN.Bu durumda diğer şahısların ona nasıl baktığının hukuken bir önemi yok ki ? Ama derseniz ki burda muvaza var, adam alt işveren görünümünde ama kanuna göre muvaza var bu durumda işler değişir.Zaten birçok bilirkişi davasında bu iddia edilir orda taşeron değil ustaydı diye.İşte o zaman rapor alıp almayacağı muvaza tespitine göre yapılır.Çünkü bu tespit sonucunda o kişi gerçekten işveren mi yoksa işçi mi ortaya çıkar.Gördüğünüz gibi durum, şahıs bazında çok değişebilen bir durum.Ancak kabaca söylemek gerekirse İŞVEREN için rapor gerekmiyor ve bakanlıkta size "olmayan bir durum" için görüş veremeyiz demiş.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Sn. Safetypro,
Konu düşündüğünüz gibi değildir. Düşündüğünüz gibi yorum yaptığınız için farklı yönlere kayıyorsunuz.

safetypro

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
peki sayın berkayya, benden pes :) bildiklerimi paylaşmaya çalıştım sadece.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Bakanlığın verdiği cevap üzerinden soruya yanıt bulmaya çalışmak anlamsız. Sorulan soru gayet basittir. Ayrıca şunu dile getireyim, eğer işveren SGK'lı değil Bağkurlu olduğu için bu sıkıntı yaşanmakta.
İşverenin başına sahada birşey gelince ne sayılıyor? Olur mu öyle şey lütfen. Bakanlıktan geldiklerinde ha işveren mi kazaya uğradı, boşverin gitsin onun baret takma zorunluğu bile yoktu zaten mi diyecek.

Bakınız aslında ben bu yazı şu sebepten gönderdim. Asıl işveren şantiyesine iş yaptırdığı alt işverenin Bağkurlu olması sebebiyle sahasında çalışmasına izin vermiyor, sadece her gün ziyaretçi olarak form doldurup içeride dolaşmasına müsade ediyor. Çünkü Bağkurlular ağır ve tehlikeli işlerde Bağkurlular çalışamaz diyor. Her ne kadar Bağkurluların da sigortalı olduğunu belirtsek de, işveren kabul etmemektedir. Diğer alt işverenlere de aynı uygulamayı yapmaktadırlar.
Bu konu hakkında en yetkili kim olabilir? ÇSGB.. ÇSGB'den gelen yanıt ise ortadır. Durum böyledir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.