Haber Çorlu'da Üniversite Ve Iş Dünyası Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliğini Tartışıyor Sempozyumu Gerçekleşti

Konu, 'Fuar, Seminer, Sempozyum Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Çorlu'da 'Üniversite Ve İş Dünyası İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliğini Tartışıyor' Sempozyumu Gerçekleştirildi
  Tekirdağ'a bağlı Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası, Tekirdağ Tabip Odası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi iş birliğinde 'Üniversite ve İş dünyası İşçi Sağlığı ve iş Güvenliğini Tartışıyor' konulu.

  786192.jpg

  Tekirdağ'a bağlı Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası,Tekirdağ Tabip Odası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi iş birliğinde 'Üniversite ve İş dünyası İşçi Sağlığı ve iş Güvenliğini Tartışıyor' konulu sempozyum düzenlendi.

  Çorlu Silverside Hotel'de gerçekleştirilen sempozyuma, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Tekirdağ Süleymanpaşa Jandarma Komutanı Ömer Faruk Keleş Çorlu, Çorlu İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tolga Çemrek, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Adıgüzeloğlu ve çok sayıda akademisyen katıldı.

  Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Adıgüzeloğlu ve Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysu Ünal'ın moderatörlüğünü yaptığı sempozyumun açılış konuşmasını Sempozyum Sekreteri Hülya Perin yaptı. Açılış konuşmasının ardından Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Adıgüzeloğlu, sempozyum hakkında bilgilendirme de bulundu.

  "AMACIMIZ İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIKLARINI EN ALT SEVİYEYE İNDİRMEKTİR "

  "İşçi sağlığı ve güvenliği bir takım oyunudur" diyen Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Adıgüzeloğlu, "Tüm oyuncuların üstün performansla hakkını vererek oynaması durumunda başarıya ulaşmak mümkündür. Amacımız iş kazalarını en aza indirmek ve meslek hastalıklarını sıfırlamaktır. Ülkemiz Avrupa'nın en büyük 6. ekonomisidir. Bu övünülecek bir durum ancak iş sağlığı ve güvenliği konusunda diğer ülkelerle kendimizi karşılaştırdığımızda onların çok gerisindeyiz. Bu sempozyumda, yapacağınız değerlendirmelerin iş kazası ve meslek hastalıklarını en alt seviyeye indirecek olan işçi sağlığı ve iş güvenliği bilincinin daha da gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ederim" dedi.

  "ÜNİVERSİTE VE SANAYİCİLER BİRLİKTE BÜYÜK PROJELERE İMZA ATABİLİR"

  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Namık Kemal Üniversitesi olarak sanayicilerle birlikte önemli projelere imza atabileceklerini ifade ederek, "Bizler çok verimli ve iş potansiyeli yüksek bir yerde bulunuyoruz fakat bu potansiyeli çok iyi değerlendiremiyoruz. Namık Kemal Üniversitesi olarak sanayicilerle birlikte büyük projelere imza atabiliriz. Son yıllarda sektörle ve mesleklerle ilgili olarak eğitimler üzerinde duruyoruz. Sayısı 15'i bulan sanayiciler ile anlaştık. Öğrenci arkadaşlarımız haftanın belirli günlerinde teorik dersler alıyorlar. Diğer günler ise belirli iş yerlerinde çalışıyorlar. Buradaki sempozyum bu faaliyetlerden bir tanesi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği sempozyumu bu konuda çok yararlı olacaktır" ifadelerini kullandı.

  "ANA TEMAMIZ İNSAN SAĞLIĞIDIR"

  Ana tema olarak insan sağlığının ele alındığı sempozyum hakkında konuşan Prof. Dr. Aysu Ünal, "Özellikle bölgemizde faaliyet gösteren deri ve giyim sanayindeki iş sağlığı ve güvenliği konularından yola çıktık. Sempozyum komitesi olarak çok farklı meslek gruplarını ziyaret ettik ve bazı konular hakkında tartışmalara girdik. Sempozyumda işveren, iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimleri, akademisyenler ve hukukçular bulunuyor. Her meslek gurubunu ilgilendireceği için birçok farklı meslek grubundan katılımcıyı buraya çağırdık. Bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

  Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Abdullah Önen, sempozyuma katılanlara iş güvenliği ve sağlığı konuları hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, Özgür Sönmez, İş Güvenliği Uzmanı gözüyle deri ve tekstil alanındaki değişmelerden bahsetti, Celal Öğücü, iş veren gözüyle değişmeler hakkında açıklamalar yaptı.

  Öte yandan Prof. Dr. Alpay Hekimler, Öğr. Gör. Metin Taşkın ve Doç. Dr. Ferruh Ayoğlu 'İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğinde Taraf ve Sorumluluklar' konularında katılımcılara geniş bilgiler verdi. Sunumlar şeklinde devam eden sempozyumda, Dr. Celal Emiroğlu ve Ahmet Barış Göçmez, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğinde İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı konularında katılımcıları bilgilendirdi.

  Sempozyumun ikinci kısmında ise hukuki açıdan sorumluluklar ile cezai sorumluluklar konuları hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

  Sempozyumun ikinci gününde Ergonomi, Solunum ve Fonksiyon Testleri Değerlendirmesi, Risk Analiz Kursu, Kimyasal Maddelerle Çalışma ve Kimyasal risk analizi eğitimleri verildi.


  Kaynak: http://www.stargundem.com/ajanslar/...siyor-sempozyumu-gerceklestirildi-611493.html


   
 2. yağmurberk

  yağmurberk TÜİSAG Üyesi

  İnşallah çevre ile ilgilide işverenler bilgilendirilir ve Ergene deki o kötü manzara ve koku yok olur .Çorlu daki çevre kirliliği son bulur.Birkaç tane kurumsal olarak İSG ye önem veren fabrika dışında çorlu nun durumu çok iç açıcı değil

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mehmet ERCAN

  Mehmet ERCAN TÜİSAG Üyesi

  Bu tür sempozyum ve çalıştaylar güvenlik kültürünün yerleşmesine katkıda bulunacaktır.

     

   
 4. yağmurberk

  yağmurberk TÜİSAG Üyesi

  inşallah Mehmet Bey

   
 5. keskinkilic

  keskinkilic TÜİSAG Üyesi

  Süper..Umarım bu tür sempozyumlar artar ve Mehmet beyin dediği gibi bu iş bir kültür olarak yerleşir..

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica