Çok Tehlikeli Işyerlerinde C Sınıfı Isg Uzmanlığı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında soner mutlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. soner mutlu

  soner mutlu TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar çok tehlikeli işyerlerinde A sınıfı İSG uzmanı altında C sınıfı İSG uzmanı olarak görev yapmamız durumunda belgelerimizin bakanlık nezninde çalışma ihtimali nedir ? eski yönetmelik buna izin veriyordu. ancak bu yönetmelik değişmiş ve anlaşılması zor ve kavram karmaşası durumundaki yeni yönetmelik buna izin vermiyor gibi. yardım edin lütfen.


   
 2. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi  hangi yönetmeliğe baktınız
  hangi yönetmeliğe baktınız

   
 3. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Tehlike sınıfına bağlı olarak A sınıfı uzmanın saati uygunsa altında bulunan C sınıfı uzmanın da sertifikası işleme konur ve kabul edilir.Ayrıca İşletmede misal 750 kişi var ise uzmanlardan 1 tanesinin tam zamanlı A sınıfı,geri kalan 250 kişinin de Uygun saatli C sınıfı olması gerekir.Eğer ki 1000 kişi çalışıyorsa 1 adet A sınıfı uzman 1 adette C sınıfı uzmanın tam zamanlı olması lazım.Yani çalışan sayısına göre bulunan uzmanlardan 1 tanesinin tehlike sınıfına uygun olması yeterlidir.misal 2000 kişi çalışıyor ise 1 adet A sınıfı 3 adette C sınfı olması yeter.
  Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 500’ün üzerinde (500 dahil) işçi çalıştırılan işyerlerinde tam gün çalışacak bir iş güvenliği uzmanı ile üçüncü fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı eklenir.

  ) İşyerinde birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi halinde, en az bir iş güvenliği uzmanında birinci fıkrada belirtilen şartlar aranır.


     

   
  Burcu bu yazıya teşekkür etti.
 4. soner mutlu

  soner mutlu TÜİSAG Üyesi

  gökhan bey teşekkür ederim. 3. fıkra kafamızı biraz bulandırmıştı.

   
 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Memlekette hem isg kültürü oluşturacağız,hem kazaları azaltacağız diyorlar.Kanun çıkarıyorlar ve çok tehlikeli iş yerlerine A sınıfı -geçici B sınıfıda -bakabilir deniyor.Malum piyasada A sınıfı uzman sayısı zaten az iken çogunun belgeleri geçerli değilken yapılıyor bu...Ben c sınıfından gerekli süreyi doldurmuş ve b ye geçmiş bir tane uzman görmedim tanımıyorum...Soruyorum size, eskiden maden ve inşaat sektörüne(ki en çok kazaların yaşandığı sektörler) bakan A sınıfı uzman sayısı yeterli değil iken, birde kalktılar yeni kanunda aynen devam, çok tehlikeli iş yerine A sınıfı bakacak....Çok ilginç bir ironi bu durum.Piyasa hep C sınıfı arkadaşlar .Bu arkadaşlar maden yada bir inşaat işinde uzmanlık yapıp, isg adına bir şeyler yapıyorlar ,ama gelin görünki sözleşmeyi Bakanlık onaylamıyor ve bu süreyi çalışmadan saymıyor ve B sınıfına geçirmiyor.Bu arkadaşlarında morali bozuluyor ve çalışma şevki kalmıyor.Siz Türkiyede Maden ve İnşaat sahalarında ki sayı onbinlerce ,Asınıfı uzman oldugunumu sanıyorsunuz.Uzaydanmı gelecek bu A sınıfı uzmanlar.Şimdi kalkıp bana OSGB bünyesinde Asınıfı altında c sınıf uzman olayını anlatmayın,bu işlerde çok karışık bence...Kaç tane A sınıfı varki anlaştıkları iş yerlerine yetişebiliyorlar.Çok zordu sanki yeni kanunda şunu demek: Uzman uzmandır, A,B,C si olmaz-tehlikede tehlikedir azı, çoğu, ortası olmaz. ..Bu denilmedi şimdi cebelleşip duruyor millet...

     

   
 6. köksal yağmur

  köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, buradan tekrar ifade ediyorum.İSG Uzmanı değiliz, biz İş Güvenliği Uzmanıyız. Böyle olsa ne olur diyenleri de duyuyorum. Bilgi kirliliği oluyor. Kanunda geçtiği şekliyle sıfatı yazmazsak ortada ciddi bir algılama problemi olur.

  Lütfen; isg uzmanı değil, iş güvenliği uzmanı...

  LÜTFEN ARTIK...

   
  emine g, ataselim ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 7. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar? İşyeri sınıfı Çok tehlikeli sınıfta olup, sözleşmesi bakanlık tarafından onaylanmış C sınıfı İş Güvenliği uzmanı varmı aranızda? .
   
  seramikci bu yazıya teşekkür etti.
 8. Burcu

  Burcu TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar onaylanan varsa paylaşabilir mi lütfen?   
 9. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Hocam yapılacak sektörel düzenlemeyi beklemekten başka çare yok.Uzmanın A sı B si C si fikrine ben katılıyorum,Çünkü sektörler arasındaki tehlike farklılığı var ve bundan kaynaklı sınıflandırılmaları son derece doğru bir davranış.Açıkcası ben şu düzenlemeyi bekliyorum.Örneğin 5 yıl Maden mühendisi olarak çalışmış kişiler maden ocaklarına ve fabrikalarına bakabilir şeklinde olabilir.

     

   
 10. soner mutlu

  soner mutlu TÜİSAG Üyesi

  mtkiymaz ve burcu arkadaşlarım çok teşekkür ediyorum.gerçekten böyle bir arkadaşımız varmı.varsa lütfen paylaşsın.   
 11. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Benim bizzat bildiğim bir çok maden şirketi var, A sınıfı ile birlikte C sınıfının bakanlık onayı ile çalıştığı.. Firma ismini vermem pek doğru değil ama bu firmalar elektronik ortamda bildirimlerini yapıyor.
  SGK Girişine de 2635.08 koduyla iş güvenliği uzmanı bildirimi de faydalıdır. Sizlerin iş güvenliği kurullarındaki imzalarınızın dahi anlamı vardır. Gene de iş güvenliği uzmanı olarak çalışmanızı ispat etmek için uğraşmaktansa bakanlığa (ÇSGB) sözleşmenizi elektronik ortamda veya ıslak imzalı bildirmeniz doğru olandır.   
 12. müslüm

  müslüm TÜİSAG Üyesi

  ben yolladım hala bekliyorum...

   
 13. calli

  calli TÜİSAG Üyesi

  Müslüm Bey, sonucu paylaşırsanız seviniriz. Bu konu çoğumuzu ilgilendiriyor sanırım...
   
 14. oktay1958

  oktay1958 TÜİSAG Üyesi   
 15. oktay1958

  oktay1958 TÜİSAG Üyesi


  Arkadaşım tamamen haklısınız biz 30 ve 35 yıllık hayatı şantiyelerde geçmiş iki arkadaş şimdi c sınıfı belge için kurs alıyoruz ve hepimizde biliyoruz ki gerek şantiye tecrübeleri,gerek iyi bir araştırma ruhu ile a ,b ve c sınıfları arasında büyk bir fark olmayacaktır,buna acil bir çözüm gerekiyor,sesimizi meclise taşımak gerekir.   
 16. müslüm

  müslüm TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR BAKANLIĞA YOLLAMIŞ OLDUĞUM SÖZLEŞMENİN CEVABI GELDİ AMA BENİM YERİM TEHLİKELİ SINIFI ÇOK TEHLİKELİ BURDAYA BAKAN A SINIFI OLMADIĞI İÇİN RED CEVABI GELDİ
  İLGİLİ BELGEYİ EKLLİYORUM.

   

  Ekli Dosyalar:

 17. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Yani Bir A sınıfı Uzman bulun, iş yerine uğramasa bile adama parasını verin C sınıfı ancak ozaman çalışmaya devam eder, yada C sınıfını kovun yerine B veya A sınıfı ile anlaşın demişler.:hey:

   
  aliutku ve müslüm bu yazıya teşekkür etti.
 18. leylaa

  leylaa TÜİSAG Üyesi

  Müslüm Bey, sözleşmenize kaç gün içinde cevap geldi.

   
 19. calli

  calli TÜİSAG Üyesi

  1 temmuz itibariyle 50 nin altında çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde uzman bulundurma zorunluluğu geldiğine göre bu A sınıfı açığını nasıl kapatmayı düşünüyorlar acaba? Çok merak ediyorum. B sınıfı bile açığı kapatmaya yetmiyor sanırım. En azından yeterli uzman olana kadar İSG uzmanı hangi branşta ise o sektöre hizmet verebilmeli diye düşünüyorum. Örneğin maden mühendisi, madencilik firmalarına gibi...

   
 20. müslüm

  müslüm TÜİSAG Üyesi

  leyla hanım ortalama 20 gün sürdü diyebilirim.

   
  leylaa bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica