Soru : Çok Tehlikeli İşyerinde C Sınıfı Ataması Olabiliyor Mu?

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar c sınıfı olupta çok tehlikeli yerde çalışıp a yada b uzmanın altında isg katipten sözleşme yapabilen var mı ? yada bu konuda bilgisi olan ? ne yapmam gerekiyor isg katipte sözleşme yapabilmem için :/

Cem Erol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar c sınıfı olupta çok tehlikeli yerde çalışıp a yada b uzmanın altında isg katipten sözleşme yapabilen var mı ? yada bu konuda bilgisi olan ? ne yapmam gerekiyor isg katipte sözleşme yapabilmem için :/
eskiden oluyordu ve osgbler bunu suistimal ediyorlardı. artık yapılmıyor biraz önce bunu denedim isg katip üzerinden b sınıfının altına c sınıfı ataması yapılmıyor.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
İşlenen son değişiklik: 30.04.2015/29342
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile Çalışma Usûl ve Esasları
İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
MADDE 7 -
...
(5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.
...

Yönetmelikte yazılı şartları sağlıyorsanız, çok tehlikeli sınıfta görevlendirilmiş B veya A sınıfı iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere görevlendirilebilmeniz gerekir. Öncelikle işyerinde görevli B veya A Sınıfı iş güvenliği uzmanının sözleşmelerinin tamamının(OSGB çalışanı ise içe ve dışa görevlendirmeler) İSG-KATİP'te yapılan süre değişikliğinden sonra güncellenmesi gerekir. Aynı şekilde C sınıfı iş güvenliği uzmanının tüm sözleşmeleri iptal edilip yeniden dakika sistemine göre görevlendirme yapılmalıdır. İşyerinin tam süreli sigortalısı olup halen sözleşme yapamıyorsanız sistemde başka bir sorun olması muhtemeldir.

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
eskiden oluyordu ve osgbler bunu suistimal ediyorlardı. artık yapılmıyor biraz önce bunu denedim isg katip üzerinden b sınıfının altına c sınıfı ataması yapılmıyor.
cem bey b sınıfının sözleşmesini isg katip güncellendikten sonra iptal edip tekrar sözleşme yaptıktan sonramı c sınıfına atama yapamadınız ? yoksa isg katip güncellenmeden önceki b sınıfı sözleşmesi devam ediyorda öylemi c sınıfına atama yapmaya çalıştınızda olmadı ?

Cem Erol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
cem bey b sınıfının sözleşmesini isg katip güncellendikten sonra iptal edip tekrar sözleşme yaptıktan sonramı c sınıfına atama yapamadınız ? yoksa isg katip güncellenmeden önceki b sınıfı sözleşmesi devam ediyorda öylemi c sınıfına atama yapmaya çalıştınızda olmadı ?
çok tehlkeli bir işyerine yeni bir b sınıfı dış görevlendirme yaptık, onayladık. daha sonra bir de altına kısmi süreli c sınıfı görevlendirme yapmak istedik fakat sistem izin vermedi.

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:29.12.2012/28512
İşlenen son değişiklik: 30.04.2015/29342
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile Çalışma Usûl ve Esasları
MADDE 7 -
...
(5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.
...

Yönetmelikte yazılı şartları sağlıyorsanız, çok tehlikeli sınıfta görevlendirilmiş B veya A sınıfı iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere görevlendirilebilmeniz gerekir. Öncelikle işyerinde görevli B veya A Sınıfı iş güvenliği uzmanının sözleşmelerinin tamamının(OSGB çalışanı ise içe ve dışa görevlendirmeler) İSG-KATİP'te yapılan süre değişikliğinden sonra güncellenmesi gerekir. Aynı şekilde C sınıfı iş güvenliği uzmanının tüm sözleşmeleri iptal edilip yeniden dakika sistemine göre görevlendirme yapılmalıdır. İşyerinin tam süreli sigortalısı olup halen sözleşme yapamıyorsanız sistemde başka bir sorun olması muhtemeldir.

sorgulayan adam bey a yada b sınıfının sözleşmesini isg katip güncellendikten sonra iptal edip tekrar sözleşme yaptıktan sonramı c sınıfına atama yaptınız mı ? cem bey dediginiz şekilde yapmış ama atama yapamamış :/ bende bakanlıkla görüştügümde olmaz demişti yardımcı olarak var yönetmelikte onla alakalı çalışma yaptıklarını demişti. sanırım c sınıfları çok tehlikeli yerde tam zamanlı çalışırlarsa isg katipte süreleri işleyemeyecek :(

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Cem Erol'un bahsettiği örnekte B sınıfı iş güvenliği uzmanına yardımcı olarak görevlendirilmeye çalışılan C sınıfı iş güvenliği uzmanı OSGB'nin sigortalı çalışanıdır.

Son yönetmelik değişikliği sonrasında, OSGB'de sigortalı çalışan bir C sınıfı uzmanın başka bir işyerinde yardımcı olarak tam zamanlı/kısmi zamanlı görevlendirilme imkanı önceki mesajımda alıntıladığım madde ile sona erdirilmiştir. Normal olarak görevlendirmede elbette sorun yok. Ancak başka bir uzmanın yanında yardımcı olarak çalışabilmek için şart getirilmiştir. Bu şart da o işyerinin tam zamanlı sigortalı çalışanı olmaktır. Önceki mesajımda da bu konuyu vurguladım.

Kemal AkbuluT10

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

MADDE 7
(1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

(2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanı
nın görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

MADDE 7
(1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

(2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanı
nın görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
kemal bey Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir. yönetmelik öyle diyor ama beni atayamıyorlar isg katipten c sınıfı görünmüyor sadece a ve b sınıfı ataması görünüyor :/ isg katip çalışmaları devam ediyormuş bakanlıkta sanırım ileriki zamanlarda çok tehlikeli yerlerde yardımcı olarak c sınıfı ataması yapılacaktır. çözüm bulamadım birtürlü. beklicez sanırım.

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kemal bey Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir. yönetmelik öyle diyor ama beni atayamıyorlar isg katipten c sınıfı görünmüyor sadece a ve b sınıfı ataması görünüyor :/ isg katip çalışmaları devam ediyormuş bakanlıkta sanırım ileriki zamanlarda çok tehlikeli yerlerde yardımcı olarak c sınıfı ataması yapılacaktır. çözüm bulamadım birtürlü. beklicez sanırım.
selamlar
son durumun nedir?
isg katip üzerinden atanabildin mi?

Hilal parlak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Uğur bey bende cok tehlikeli sinifta calisiyorum muhendis olarak 10 gundur A sinifi uzman birine yardimci olarak ayandim isg katipte daha sifrwmi firmaya veremedim acaba olmuyomu son durum nedir acaba

İSMAİL GÜNYAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çok tehlikeli sınıfta tam süreli mühendis olarak çalışıyorum. A sınıfı İSG uzmanıda çalıştırıyoruz. 2016 dan itibaren gelen çok tehlikeli sınıflar için kişi başı 20 dk uygulamasından sonra A sınıfına yardımcı olarak ben C sınıfı olarak çalışmak istiyordum. İSG Katipten şirketimiz atama yapmayı denedi ama A ve B sınıfı ataması çıkıyormuş sadece. Atanabilmek için ne yapabilirim? Bu durumu çözebilen çıktı mı?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
olmaz arkadaşlar.. bunu çözemezsiniz.. artık c sınıfları A yada B altında da olsa çok tehlikeli sınıfta çalışamazlar..

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"(5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir."

Buna göre ; ilave olarak atanacak İSG uzmanı tam süre çalışıyor olacak. Yani İSG-KATİP e bildirilecek süre de çalışan sayısına bağlı olmadan 180 saat (10.800 Dakika) olacak.
(Ek uzman tam süreli SGK pirimi ödeyip,kısmi süreli sorumlu olmayacağına göre.)
Aynı anda 180+180 = 360 saat sorumluluk gibi görünüyor.( Rutin görev + İSG yardımcılığı)
Buna karşın ise yönetmelik "Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla" diyor.
Sorumluluk asil uzmanda . Yardımcı uzman ise zamanı elverdikçe asil uzmana destek sağlayacak (çıraklık yapacak).
Başta iş kanunu olmak üzere mevzuata bire bir uygun olmadığını düşünüyorum.

a) Yardımcı uzmanı bila-bedel (ücretsiz-angarya) çalıştıramazsınız.Mevcut mevzuata göre uygun değil.
b) Yılda fazla mesai 270 saati geçemez, (gece çalışmalarında mesai muvazalı olacaktır.) günde en fazla 11 saat olacaktır, bazı çok tehlikeli işlerde 7,5 saat ten fazla mesai yapılamaz vb. pek çok hukuki sorun çıkabilir.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyi niyet bile mevzuata uygun olmalıdır. Yoksa tekerleksiz uçak gibi olur. Uçsa da konamaz.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
olmaz arkadaşlar.. bunu çözemezsiniz.. artık c sınıfları A yada B altında da olsa çok tehlikeli sınıfta çalışamazlar..

C sınıf uzmanlar artık sadece az tehlikeli yerlerde mi çalışabilcek ? Yani İSG KATİP den atama sadece az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde mi oluyor ?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yok tehlikeli işlere de bakar. Hastane cok tehlikeli. Oraya bakamaz artik..

Esin Aydoğdu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aynı problemi ben de yaşıyorum. Çözüm bulabildiniz mi acaba, paylaşabilirsiniz çok memnun olurum.
Tesekkürler..

Banu CUMALI

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Csınıfı İş Güvenliği uzmanı ne zamana kadar Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine de bakabiliyor?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.