İptal Çok Tehlikeli Işlerde Görevlendirilebilecek ( C ) Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında Mustafa Yıldırım tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A-E

  A-E TÜİSAG Üyesi  Merhaba, Oda kayıtlı olmak gerektiği tebliğin neresinde geçiyor ? Tebliğde göremedim? Bence Mesleki tecrübe süresi dikkate alınırken mezuniyet tarihine ya da sigorta giriş tarihine bakılır.


   
 2. monothon

  monothon TÜİSAG Üyesi

  ben inşaat mühendisiyim. 600 prim günüm 41.20.02 nace kodu üzerinden ve bu kod inşaat mühendisliğini kapsıyor, 300 prim günüm ise 23.61.01 nace kodu üzerinden, fakat bu kod 14.06.2013 tarihli tebliğde bulunan nace kodlarında hiç bulunmamakta. söz konusu kod aslında inşaatla alakalı. bu konuda ne yapabilirim.

   
 3. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Tebliğde bulunmayan Nace kodları ile ilgili ÇSGB nin bir duyurusu vardı. O dökümanda bu alt-ara Nace kodları ve durumlarından bahsediyor. Aklımda kaldığı kadarıyla bulunmayan bu nace kodları üst-başlık nace koduna sayılıyor diye birşey kaldı. O dökümanı bulup bakmak lazım. Benim diğer bilgisayarımda mevcut bulamazsan ben 10 gün sonra paylaşabilirim.

  Ayrıca oda kayıtı tebliğde yazmıyor. Bu devlet kurumları için genel bir uygulamadır. Mesleki deneyimi odaya kayıt olunan süre ile eşleştirirler.

     

   
 4. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Adam cevaplamış soruyu senin durumun kişiye özel bir durum gibi duruyor. Ben sana daha acıklısını söyleyeyim. İnşaatlarda C sınıfı olarak çalışanların bence en az % 50 si Çevre Mühendisidir. Ancak Çevre Mühendisleri İnşaatlara bakamıyor ki bende onlardan biriyim. Benim 1000 gün üstünde inşaat tecrübem var. Ancak mevzuatı yazanlar izin vermiyor. Ne yazık ki bizde A olarak bakamıyoruz.

   
 5. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi


  Dgiray bey,

  Yanlız ben şuana kadar odaya kayıt olmadım. şimdi olsam yinede sayılır mı?

     

   
 6. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  Düzeltme.

  Degiray bey,

  benim için 3 yıllık mesleki tecrübe aşağıdaki durumlarda sağlanmış olur mu sizce.

  2009 mezunuyet( metalurji ve malzeme müh.)

  03.2010 çok tehlikeli doküm sektörü iş başı 08.2011 işten çıkış. (toplamda 1 yıl 4 ay tecrübe )

  08.2011 tehlikeli çelik sektörü .( firma aslında çok tehlikeli ama yanlışlıkla tehlikeli ödenmiş )

  03.2013 ayında itibaren aynı firmada SGK!am çok tehlikeli ödenmeye başlandı. ( 4 ay tecrübe ) halen çalışıyorum.

  Toplamda çok tehlikelide yatan pirimim 20 ay : 600 iş günü

  Ama tecrübem kaç gün sayılacak onu tam anlayamadım. ?sonuçta 2010 yılında iş hayatına başladım.

  Ayrıca çalıştığımı firmam çok tehlikeli 5 ay sonra 750 günlük pirimim doluyor sizce sözleşme imzalayabilirmiyim.?

   
 7. A-E

  A-E TÜİSAG Üyesi

  Merhaba. Benzer bir sorun bende de var. Siz sorunu çözebildiniz mi ? Sözleşme yaptiysaniz nasıl yaptınız ?
   
 8. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi


  Eğer oda kayıtı yoksa bu işyerlerinde meslek kodu olarak mühendis olarak gözküyorsanda aynı işi görür. Aslında en doğrusu bu şekilde oda kayıtı 2. tercih diyebiliriz. Ama Çsgb deki memurların bunları ayrıntılı incelemeleri pek mümkün olmuyor. O yüzden gözlerine sokarak ayrıntılı bir şekilde vermek lazım. Her halükarda 750 günü beklemek gerekiyor. Ayrıca Çok tehlikeli olup da Tehlikeli yatırmaları işi sıkıntılı Çsgb yatırılan tehlike sınıfına bakar . Yani oradan senin için olumlu bişey çıkacağını zannetmiyorum. Ama genede denemek lazım.

  Oda kayıtı durumu naçizane tavsiyem bence hemen kayıt ol. Odalar bizim mesleki birliğimiz , çeşitli çalışmalarda her zaman önüne çıkar diye düşünüyorum. Ben mezun olduktan sonra yaptığım ilk iş , iş aramadan odaya kayıt olmaktı. Bence önemli , meçhul ama 15 yıl sonra atıyorum sırf bu yüzden hak kaybına uğrayacağın bir yönetmelik çıkar pişman olursun. Yılda 80-100 arası bir aidat var genelde , ben ödüyorum. Şu ana kadar bir tek Toki menşeeli bir işte işime yaradı. Onun dışında işime yaramıyor . Ama düzenli bir şekilde kayıtlı kalıyorum diyeyim.   
 9. Sefa Seydell

  Sefa Seydell TÜİSAG Üyesi     

   
 10. talllan

  talllan TÜİSAG Üyesi

  ya ben krom madeninde jeoloji mühendisi olarak çalışmaktayım... madencilikte maden mühendisleriyle beraber jeoloji mühendisleri olmasına ramen mesleğimle eşleşmiyor. şimdi bu çalışmam benim işime yamıyacakmı   
 11. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Sadece sizin değil, kimsenin işine yaramayacak artık. Bu tebliğ durduruldu. Yakında SGK pirim gün sayılarına göre başka bir tebliğ yayınlanacak. Bu sefer durdurulması pek mümkün gözükmüyor. Bir süre beklemenizde fayda var.
  Selamlar.   
  Ayhan YUNUSLAR bu yazıya teşekkür etti.
 12. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu tebliğ durduruldu Danıştay tarafından yeni yönetmelik torba yasa ile birlikte geçti ancak gün sayısı belirtilmedi şu an için .

  Yanlış bilmiyorumdur umarım . . .

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica