İptal Çok Tehlikeli Işlerde Görevlendirilebilecek ( C ) Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında Mustafa Yıldırım tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar benim burdan anladığım her hangi bir yerde 750 gün makine mühendisi olarak çalışan, tebligde makine mühendisi yazan yerlerde uzman olarak çalışabiliyor.


   
 2. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  nasıl öyle bir yorum çıkarabiliyorsun anlamak mümkün değil... Nace koduna ne gerek var o zaman... bence sen komple yönetmeliği bir daha oku...

   
 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  (3) Ek-1de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.

     

   
 4. hdagdeviren

  hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

  isg katipden onay alan var mı

   
 5. Ahmet Şükrü ERTEKİN

  Ahmet Şükrü ERTEKİN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Benim sıkıntım çalıştığım işyeri 43.99.__ nace koduyla çok tehlikeli sınıfta yer alıyor ve bende burada 3 yılı geçen süreyle çalışıyorum. Fakat benim ünvanım(fizikçi) bu kod çalışma listesinin içinde bulunmuyor bende alo 170 hattını arayarak bunu dil getirdim ve onlarda bana bu konu hakkında telefonda başvuru dilekçesi yazdılar. Durumu bu şekilde ifade ettim ve size geri dönecekler dediler. Bna onay vermelerinin imkanı var mı yada böyle bir durum sizlerin başına geldimi beni acil bir şekilde bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Bide çalıştığım işyerinin merkezi az tehlikeli olarak görünüyor, orada çalıyor olarak girişimi yaptırsam şube olan çok tehlikeli fabrikaya görevlendirme yapsam nasıl bir yol izlemiş olurum.

     

   
 6. Ahmet bey, aslında yukarıda sorunuza cevap verilmiş. Tekrar yazayım,
  Sağlanması gereken 2 tane şart var;
  en az 3 yıl tecrübenizin olduğu NACE kodu ile bu koda denk gelen meslek ünvanında (diplomanızda yazan) denkliğin olması.
  Yani; 43.99.___ nace kodu çok tehlikelide ise ve burada en az 3 yıl tecrübeniz var ise, son sütünda Fizikçi yazmıyor ise çalışamazsınız. Fizikçi diye yazan 3.sütunda ise ona tam karşılık gelen nace kodunda en az 3 yıl tecrübeniz yoksa yine çalışamazsınız.
  17 yıllık inşaatçı ve 12 yıllık aktif sigortalı olarak ben de Jeoloji mühendisi olduğum için görev alamıyorum maalesef.

   
  Ahmet Şükrü ERTEKİN ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Demek sende jeoloji mühendisisin dostum... Ahhh ahhh... Ne olacak jeoloji Müh. hali...
   
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,
  Oda'nın bakanlığa gönderdiği dilekçe aşağıdaki gibidir.
  Bilginize.


  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİKBAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞIVE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NE

  İlgi-a) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün 1 Mart 2013 tarih ve 69056431/050/4499 sayılı yazısı.
  b)14 Nisan 2013 tarih ve 28677Sayılı resmi gazete`de yayınlanan Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliği ve Eki

  İlgi-a` da kayıtlı yazınız ile TMMOB ye iletilen ve Odamızdan da görüş istenen, İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe eklenen "Geçici Madde 2"nin ikinci fıkrasında "Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir." hükmü ifade edilmiş ve yapılacak toplantıda değerlendirilmek üzere konuyla ilgili taslak tablo yazınız ekinde gönderilmiştir.

  Diğer taraftan bilindiği gibi, Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ ve Eki 14 Nisan 2013 tarih ve 28677 Sayılı resmi gazete`de yayınlanarak yürülüğe girmiş bulunmaktadır. Söz konusu tebliğ eki tablo incelendiğinde NACE Rev.2_Altılı Tanımlara karşılık belirtilen Meslek Unvanları`nda; jeoloji mühendisliği uzmanlık alanlarına, eğitimine, uygulamada almış olduğu görev yetki ve sorumluluklara, mevcut yasal düzenlemelere ve yargı kararlarına uygun olmayacak şekilde önemli eksiklikler bulunduğu ve jeoloji mühendsilerinin bazı tanımlarda meslek ünvanı olarak yer almadığı görülmüştür.

  Yine, ilgi-a yazınız ekinde daha önce verilen tabloda Rev.2_Altılı Tanımlara denk düşen iş yeri sınıflarının bazılarında yerinde bir tespit olarak jeoloji mühendisleri meslek olarak belirtilmiş olmasına rağmen, son tebliğ eki tabloda bu iş yeri sınıflarından dahi jeoloji mühendislerinin çıkarılmış olmasını anlamak mümkün olmamıştır.

  Sonuç olarak; başta Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği ile meslek alanlarımızı tanımlayan ve Resmi gazetede yayınlanmış Odamız yönetmeliğinde görev ve sorumlulukları ayrıntılı olarak tanımlanmış olmasına rağmen tebliğ eki tabloda jeoloji mühendislerinin yer almadığı; başta her türlü kömür, mermer/doğal taş, metalik madenler, kil/seramik gibi bütün madencilik ve ilgili imalatlarla ilgili bütün işler olmak üzere; yine yargı kararları ile jeoloji mühendislerinin yerinin tanımlandığı her türlü bina ve otoyol, karayolu vb ile havaalanı pistleri inşaat işlerinde de jeoloji mühendisliği mesleğinin yer alması bir gereklilik arzetmektedir.

  Bu itibarla; yukarıda belirttiğimiz hususlar çerçevesinde ekte verilen tebliğ eki tabloda NACE Rev.2_Altılı Kodlarını işaretlediğimiz NACE Rev.2_Altılı Tanımlara karşılık belirtilen Meslek Unvanları içine Jeoloji mühendisleri ifadesinin eklenmesine ilişkin bir tebliğ düzeltmesinin yapılıp yapılmayacağı konusu ile, 1 Mart 2013 tarih ve 69056431/050/4499 sayılı yazınız ekinde verilen tabloda bulunmasına rağmen, son tebliğ eki tabloda bu iş yeri sınıflarından jeoloji mühendislerinin çıkarılma nedenlerine ilişkin bir bilginin her türlü hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında süresi içinde yazılı olarak verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.  Dündar ÇAĞLAN
  Yönetim Kurulu Başkanı   
  kullanıcı ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 9. orhanyigit

  orhanyigit TÜİSAG Üyesi


  hocam merhaba,
  bu konu hakkında sizlerle daha önce bilgi paylaşımımız olmuştu, bu tebliğin tüm iş güvenliği uzmanını kapsayacak şekilde meslek ayrımı gibi bir kavram çıkmayacak şekilde adil olacağını sizlerde dile getirmiştiniz.
  bizler de sizlerin o beyanıtınızda belirtiğiniz gibi çıkacağını ümit etmiştik.
  6 yıllık hastanede çalışmanın karşılığında bu kanunla birlikte hastanede çalışabilmeyi ümit etmiştik.
  ancak hem 3 yıllık tecrübe olacak hemde meslek eşleşmesi olacak diye bir ayrımla, benim ve benim gibi meslekleri eşleşmeyen arkadaşların umutlarını boşa çıkartmıştır.
  bir kez daha ülkemizde ayrımcılık ve ayrımlaştırma mekanizması ortaya çıkmıştır.
  bu insanlar iş güvenliği uzmanı olmadı mı? niye daha meslek unvanı diye bir ayrım yapıyorsun.
  anlamak gerçekten zor.

     

   
  eniskahya bu yazıya teşekkür etti.
 10. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR ;
  10.2009 tarihinden bu yana Özel bir Hastane'de Satın Alma ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapmaktayım.
  Branşım "Deri Mühendisliği" ancak bunun yanısıra "Sağlık Kurumları Yöneticiliği" önlisans programı ve "İşletme MBA" yüksek lisans diplomalarına da sahibim.18 Mayısta yapılan İSG uzmanlığı sınavından "80" puan alarak başarılı oldum.
  Ancak ; "ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ" e göre Sağlık Hizmeti veren kurumlarda benim branşım bulunmamaktadır.

  86.10.12
  Özel sağlık kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri (kadın doğum, onkoloji, kemik, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, vb.)
  Biyomühendis, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi, Elektrik Mühendisi,Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, Genetik ve Biyomühendis, Kimya Mühendisi, Kimyager, Makine Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Mekatronik Öğretmeni, Nükleer Enerji Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik Öğretmeni

  Yıllardır hizmet verdiğim hastanemizde iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak istiyorum.

  Bu konuda neler yapmam gerektiği hakkında sizin değerli görüşlerinize ve desteğinize ihtiyaç duymaktayım.   
  orhanyigit bu yazıya teşekkür etti.
 11. eraylmz

  eraylmz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, ben şuanda kimyager olarak arıtma sektörü makine imalatı yapan firmanın laboratuvarında çalışıyorum. Makine imalatı yapılan alanlar hangi tehlike sınırında yer alıyor? Bu nace kodu meslek eşleşmesi dediğiniz olay nereden bakılabiliyor. Açıklayabilirmisiniz.. teşekkürler   
 12. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi   
  alibey ve eraylmz bu yazıya teşekkür etti.
 13. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar bende sormak ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım
  mezun oldugum bolum fızık ve özel hastanede yönetici olarak 6 yıldır çalışıyorum ve ılgılı nace kodlarında fızık ve hastane eşleşiyor ben a grubu olarak hastane ve ılgılı nace kodlu yerlerde çalışabılırmıyım?
   
 14. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi

  (3) Ek-1de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.

   
 15. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi

  http://www.isgdosya.com/cok-tehlike...venligi-uzmanlari-hakkinda-teblig-14-06-2013/   
 16. eraylmz

  eraylmz TÜİSAG Üyesi

  Okudum bu yönetmeliği. Anlayamadığım İş güvenliği uzmanı olarak mı çalışmamız gerekiyor?

  Yoksa 3 yıl içerisinde nerede çalışırsan çalış 750 ssk primi olması yeterli mi? Buradan benim anladığım; 3 yıl içerisinde işçi statüsünde 750 gün SGK primi yatmış olan olan kişiler ek-1 de mesleği ile belirtilen yerlerde Uzmanlık yapabilir. Belgesi olmadan çalışmaya başlamış sonradan c sınıfı belgeyi almış olabilir. doğru mudur?

   
 17. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi

  c sınıfıyım ben 3 aydır inşaatta çalışıyorum B sınıfı uzman altında benim durumum nedir. çevre mühendisiyim.

   
 18. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  enıs bılıyorum ama yorum farkı olabılırmı dıye sızede sormak ıstedım?ben calısabılrım dıye yorumluyorum dogrumu acaba

   
 19. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi

  bende aynı şekilde yorumluyorum. çalışabilir.

   
 20. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi

  86.10.12

  Özel sağlık kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri (kadın doğum, onkoloji, kemik, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, vb.)
  Biyomühendis, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi, Elektrik Mühendisi,Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, Genetik ve Biyomühendis, Kimya Mühendisi, Kimyager, Makine Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Mekatronik Öğretmeni, Nükleer Enerji Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik Öğretmeni

   
  tunca amanvermez bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica