( Çok Önemli ) Iş Güvenliği Uzmanları Sorumluluk Sigortası Yaptıracakların Dikkatine !!! | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

( Çok Önemli ) Iş Güvenliği Uzmanları Sorumluluk Sigortası Yaptıracakların Dikkatine !!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi  Sayın A Turan 27 İSg uzmanı içerde 200 ün üstünde şantiye şefi veya imalat mühendisi de içerde. Ki bende bu sebeple hapis olmasa bile nezaret görmüş biriyim ki işalla siz görmemişsinizdir.Asıl sorumlu direk İSG uzmanı olarak düşünmeyin İSg uzmanın da sorumluluğu var ama asıl sorumluluk her zaman imalatta. Bi de tazminat cezası alıp cebinden o kadar para ödeyen birini tanıyan varsa söyleyebilirse sevinirim ben daha hiç duymadım da öyle meblağalar ödeyen.


   
 2. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Sigorta tartışmasının içine girmeyeceğim. iki tarafında makul savunmaları var. Yorum yapabilmek için sigorta poliçesinin küçük puntolu yazılarını sakin kafa ile okumam gerekli.

  Sayın Ediko'nun yazdıklarına kısa bir cevap vermek istiyorum.Yazınıza bir miktar katılsamda bazı noktalar eksik;
  Sayın Ediko ilk başta söyledikleriniz doğru gibi görünsede, işi aslının öyle olmadıği belli oluyor.

  1. Uzmanların sorumluluğu az, imalatın daha çok diyorsunuz. Evet haklısınız, ancak bu ceza sorumluluğu açısından daha doğru olur. Tazminat cezasında ise sorumluluklar biraz daha farklı.
  şöyle ki, bir şantiye de veya fabrikada 5 adet bölüm ve 5 adet ŞEF olduğunu düşünelim. Kaba bir hesap ile, her bir ŞEF'in
  sorumluğu 1 ise, uzman 5 yerdende sorumlu olduğundan 5 sorumluluğu olur.

  Veya diğer bir hesapla, her bölümde kaza olasılı 1 ise, ŞEF'in kaza yaşama olasılığı 1, uzmanın ise 5'dir.

  Bu hesaba katılacağınızı düşünüyorum.

  2. Yukarıda ki hesaptan dolayı, uzmanın sorumluluğu artıyor. Risk Mühendisi Beyfendinin yazdıklarını doğru kabul ederek; 30 sigorta firmasının 27 tanesinin İSG uzmanlarına sigorta yapmaması, Riskin büyüklüğünü gayet açık gösteriyor.

  Burada sizin, imalat şefinin sorumluluğu da fazla sözünüze katılıyorum. Ancak 1 noluda ki hesap dikkate alınırsa, işin rengi değişiyor. Ayrıca, yeni kanunda uzmana daha fazla yük getiriyor.

  Risk büyüklüğü açısından kıyaslar isek, Uzman her kazada Şef ile beraber sorumlu. bir şantiye veya üretimde 5 şef var ise, uzman 5 defa sorumlu.
  Buna uzmanın yapması gereken, onlarca görevi de ekleyin, bir tanesini yapmasak, illiyetimiz başlayabilir (eğitim, saha raporu, R.D., işbaşıkonuşması, tutanak, zimmet, kurul kararları, bakanlığa bildirim vesaire)

  3. Tazminat cezası alan uzmanlar var, bu borçlar kanuna da uygun, ancak yeterli örnek olmadığından sigorta şirketleri R.D. yapamıyorlar, yapanlar ise, zor maddeler ve yüksek pirimler önermek zorunda kalıyor.

  Sonuç olarak; isg uzmanlarının sorumluluğu bu kadar fazla olmasa idi; tüm sigorta şirketleri bu işi yapardı. Demek ki risk büyük

   
  osman açıksöz, gulnikan ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 3. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  İş güvenli yasası işverenin karşılaşabileceği davaları isg uzmanına paylaştırmış durumda malesef.Bu mantıkla iş kazaları önlenecekmiş.Neden ,çünkü işverene birşey yapamadıklarından isg uzmanının pek güçlü bir konumu olmadığı için yasa ona yükleniyor. Bu yasa aslında isg uzmanlığı mesleği için bir tuzak bana göre. Çünkü önce seni istihdam ediyor,bu sorumlulukları böylece almanı sağlıyor,sonra da en ufak birşeyde felaketlere maruz bırakıyor.Yani sanmayın ki iş imkanı veriyor diye iyi sonuçları var. Yasayı ve yönetmelikleri kaç kere okudum hatırlamıyorum. İSG uzmanına yapması gereken o kadar şey yüklüyor ki. Sanki sen tanrısın.iş kazası tanrısı muamelesi yapıyor.Yasanın belirttiği gibi tüm sorumluluklarını yerine getirebilecek o derece bir isg uzmanı tanımıyorum.Böyle biri çıkmaz da çıkamaz da. Altyapısını kurmadan kağıt üstünde birşeyleri halletmeye çalışan ,birilerini korkutarak,bak isg uzmanısın işini iyi yap ,çok iyi yap yoksa görürsün en ufak hatada bile sana dava açılabilir,hata yapma şansın sıfır diyen tuhaf,altyapısız bir yasa bu.İyi yanları da varmı bu yasanın evet var, ama bu yasa bir günah keçisi seçmiş,o da isg uzmanıdır.

     

   
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Esat Bey, Ben yaptığımız işin risk teşkil ettiğini ama öyle çok da büyük olmadığını söylüyorum. Sizin yaptığınız hesaba göre 27 imalat ya da şantiye şefine karşılık 135 İSG uzmanının içerde olması lazımdı ama tam tersi yönde bire 10 oran mevcut. Yani sorumluluk onlarda daha fazla gözükmekte mevcut durumda.
  Diğer konuda sigorta şirketleri ucuza bu sigortayı yapmıyorlar yani nasıl zorunlu deprem sigortası her ev için 50 tl işe aşağı yukarı bizim sigortada zorunluluk olmadığı için bir standart yok yoksa kasko gibi senelik en aşağı 1000 TL ödeyin adam başı nasıl da güzel yaparlar o sigortayı. İstediğiniz şartları da koyarlar. 2.5 milyon TL'ye kadar da tazminat karşılarlar bundan emin olabilirsiniz.

  Son olarak da evet ortada yeni bir kanun var ve kanunun maddeleri tartışmaya açık ama burda herkes sanki bu kanun çıktıktan sonra iş kazası veya benzer bir durumla hakim karşısına çıkmış da sadece İSG uzmanları ceza almış başka kimseye bişey olmamış gibi yorum yapıyor. Ya da herkes kanun yorumlamayı çok iyi biliyor ama hakim veya savcı olmamış İSG uzmanı olmuş gibi konuşmakta. İnşallah hiç kaza olmaz ama bi örnekleri gelmeye başlasın bakalım mahkemelerden savcıların ve hakimlerin yorumu ne bu kanuna çünkü sonuçta kararlarda yorumların ve geçmişte verilen karar ve örneklerin de etkisi büyük.

  Bu arada cidden tazminat cezası alan uzman biliyorsanız iş yerini ve sebebini hatta tanıyorsanız kendisinin iletişim bilgilerini özelden verebilirseniz çok sevinirim çünkü ben sektörü bayaa bildiğimi idda ederim :) ve hiç duymadım bugüne kadar böyle tazminat ödeyen bir İSG uzmanı, neden olduğunu ve örnek kararını ve tazminat tutarını paylaşmasını isticem böylece ben de işverenime karşı daha güçlü olabilirim hepimizin de elini kuvvetlendirir bence bu.

   
 5. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Size katılmıyorum.Kıyaslamanız rasyonel değil. Çünkü işe isg uzmanı sıfatıyla işe başlayanlar henüz içeri girmeye başlamadı. Daha önceki adıyla iş güvenliği mühendisleri kaç yerde vardı? Sadece büyük sanayi kuruluşlarında.Sayıları ne kadardı ? Kaç tane isg mühendisi çalışıyordu? Buna karşılık kaç tane şef/mühendiş çalışıyordu? Heryer şef kaynıyor.Her inşaatta var. Kızmayın ama istatistikten pek anlamıyorsunuz anlaşılan. Oranlama diye birşey var. Yıllar içinde isg uzmanlarının nelerle karşılaşacağını göreceğiz.

     

   
  esmabaykan, osman açıksöz, gulnikan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayin inamorato, istatistik bilmemem konusunda hakli olabilirsiniz ama ben suan eldeki kesin bilgiler uzerine konusuyorum tahmin yok yani. Ama siz kendiniz bile onumuzdeki yillar icinde gorecegiz diye konustugunuz daha yonetmelik ve icerigi tam olarak tamamlanmamis daha kimsenin bu kanun uzerinden mahkemelik olmadigi veya ceza almadigi bir kanun hakkinda net konusabiliyorsunuz. Ha ben kanunlari cok iyi yorumlarim, hukuk dilinden de cok iyi anlarim ve kaza sonucu cikacak mahkeme kararlarini onceden gorebilirim diyorsaniz karsinizda saygiyla egilirim.

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sn ediko bizim asıl işimiz zaten proaktif yaklaşım değil mi ? yani iş işten geçtikten sonra değil öncesinde görebilmek...

  Risk analizlerini nasıl yapıyorsunuz ? kaza olduktan sonra mı ?

  Arkadaşlar risk analizini önce kendiniz için yapın. İş yerlerinde bulunan tehlikeler sizin için nelerdir ? Bu tehlikelerin sizin için riskleri nelerdir ? Ayrıca kanun maddeleri sabit ve esasen bizim çalışma usül , görev ve yetkilerimizin belirlendiği yönetmelikler yayınlandı. Göremediğimiz, ihmal ettiğimiz veya iş veren korkusu nedeniyle onaylı deftere dahi yazamadığımız olaylar nedeniyle bize uygulanacak yaptırımlar Türk Ceza Kanununda ve Borçlar kanununda belli kimse bu kanun maddelerini değiştirmek üzere çalışmıyor.

  İş güvenliği uzmanlarından kaçı sözleşmeli olarak çalışıyor biliyor musunuz ? İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantılarda söylenen rakamlara göre yaklaşık 16.000 iş güvenliği uzmanından sadece 2.500 kadarı bu sorumluluğun altına imza atmış durumda. Yani dava açılacak kadar ve de bunlar sonuçlanacak kadar süre henüz geçmedi. Birilerinin başına bir iş geldiği zaman mı aklımız başımıza gelecek. Eski usül yani eski hamam eski tas bu iş gitsin biz olabilecekleri düşünerek tedbir almayalım...

  Olacak iş değil...:hayır:
  .
   
  osman açıksöz ve Inamorato bu yazıya teşekkür etti.
 8. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Mühendislik ne için var? Olmadan önceden görüp müdahale etmek için. Yasayı okuyunca şimdiden görebilirsin nelerle karşılaşılabileceğini.İlla ki olmasını beklemek şart değil. Bu şuna benziyor, şantiyeye yeni bir makine getirilmiş ama riskleri çok fazla ,diyorsunki bu makineyi kullanmayalım kaza olur kesin.İşverende diyor ki kaza oldumuki.Olsun bakarız.Sizin yaptığınız da bu,vakaları olan daha önceki makine ile yeni geleni karşılaştırmak.Eskisi daha riskliydi çok kazaya neden oldu,bu ama hiç kazaya sebebiyet vermedi birşey olmaz. Yeni bir makine gelmiş ama altyapısı yok,nasıl çalışacağı belli değil,ordan burdan parça bulunmuş eklenmiş.Diyecek başka sözüm yok.Sizin eski yazılarınızı inceledim.Yani isg uzmanları aleyhine konuşmuşsunuz nedense.İyi günler.   
  osman açıksöz, gulnikan ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 9. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın İnamorato, Benim bildiğim hukuk mühendisliği diye bir dal yok, varsa da daha Türkiye'de yok. Yasayı okuyup şimdiden görebiliyorsanız ilerde ne olacağını, boşuna davalılar avukata ya da mahkemeye gitmesin size gelsin. Çünkü eminim siz iş kanununda kapı gibi işverence sağlanan araçta yapılan kaza iş kazasıdır maddesi olmasına rağmen belediye otobüsünde yaşanan kazayı iş kazası kabul eden mahkeme kararını da, alkollü araçla kaza yaparsan kasko ödemez maddesi olmasına rağmen yargıtay'dan alkollü yaptığı kazada tüm masrafları kaskoya ödeten kararı da önceden görmüşsünüzdür ve hiç de şaşırmamışsınızdır eminim. :)
  Bu arada evet size göre aleyhte bana göre de hem eleştirisel hem de daha çok gerçekleri konuştuğum için burdaki İSG uzmanları tarafından pek sevilmediğimi de biliyorum. Ama sorun yok ben de mesleğimi seviyorum ve burdaki herkesle de bilgi ve fikir paylaşmaktan memnunum. Çünkü karşı fikirler de olmalı ki ilerleme olsun yoksa herkes İSG uzmanını savunur karşıt düşünceleri aleyhte diye yorumlarsa yerinizde sayar hatta geri gidersiniz.

     

   
 10. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Ben size hukuk mühendisliği diye bir dal mı var dedim.Mühendis olarak senin kafan mühendis bakış açısına sahiptir. Öngörürsün,önlem alırsın.Yasayı okuyarak ne gibi durumlarla karşılaşacağını tahmin edebilirsin.Bu yönden eksikseniz bu sizin sorununuz. Kendini mesleğini eleştiriyorsun diye kendinle ilgili birşeyi eleştiriyorsun diye bu seni objektif yapmaz.Objektiflik tarafsızlıktır.Önemli olan gerçeği görmektir.Çarpıtmakta üstünüze yok.
  Kısaca şunu söyleyeyim.Bu yasa en ufak hatada isg uzmanının içeriye girebileceğini,ciddi tazminatlarla karşı karşıya kalabileceğini söylemektedir.Halbuki bilim her insanın doğa karşısında kişiye göre değişen,dalgınlık,unutkanlık,sabırsızlık,sinirlilik gibi kusurları olabileceğini söyler.Yasa bizden bu yönde kusur istememektedir.Sorun budur. Önemli büyük ihmallerde sorumlu tutulabilir ancak o başka birşey.Demek istediğim bu yasa bazı yönlerden bilimselliğe aykırıdır.   
  esmabaykan ve osman açıksöz bu yazıya teşekkür etti.
 11. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Konuyu daha da uzatmak istemiyorum ama aynen dediğiniz gibi mühendis öngörür analitik veya sayısal düşünür ona göre önlemlerini alır planını yapar, hatta sözel kısmı da çoğu mühendisin eksiktir, okul hayatını sayısal geçirdiği için belki de o yüzden bi mühendisi yapabileceği işlerin son sırasında bir hukuk kanununu yorumlamak vardır. Çünkü dediğim gibi bizim kafamız sözel yönden çok iyi değildir, kanun okumak gerekliliklerini anlamak bizden görünürde ne istiyor kısmı kolaydır ama yorumlamak da tamamen sözel zeka gerektiren mühendislere göre oldukça zor bir durumdur. O yüzden belli bir süre geçmeli ve dava sonuçları beklememiz gerektiğini söylüyorum.
  Son olarak da şu büyük tazminat ödeyen İSG uzmanları var diyen arkadaşlar özelden bir tane varsa böyle tazminat ödemiş tanıdık yoksa da en azından hangi firmada olduğunu söyleyebilirlerse sevinirim. Onu da bi araştıralım çünkü böyle tazminatlar ödeyenler var diyip geçmek kolay örneğini göstermek zor sanırım. :)   
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Görmeden ikna olmayacaksınız yani kanunlarda yazması önemli değil sizin için nede olsa kanunlar işlemez...:)

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 13. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Ben de son sözümü söyleyeyim ediko bey ,yine yanlış yaklaşıyorsunuz.Çeşit çeşit zeka var,her mühendis sadece sayısalcıdır,sözel kısmı yoktur diye bir durum mu var. Konuşma özürlümüyüz biz, kitap okuyan herkesin sözel zekası gelişir. Matematikçiler kitap yazamaz size kalsa bu mantıkla. Tam aksine matematiği iyi olanın sözel zekası da gelişir. Matematik kafadan sayıları çarpmak mı hesap yapmak mı. Olayı çözmektir.Mantık kurmaktır.Sistem kurmaktır .Tüm hayatın kendisi matematiğin görsel sembolize edilmiş halinden başka birşey değil. Bir yabancı dil başlı başına bilgisayar programı gibidir.Anlamak sayısal zekayla sözeli çözmektir dil öğrenirken.Onun bir mantığı temel dili vardır.Gramer denir ona .Hukuki şeyleri sadece hukukçular yorumlayacak diye bir düşünce olamaz.Kanunlar hukukçular için değildir.Toplum içindir.Anayasayı halk anlamayacaksa okuduğunda o anayasanın ne manası var.Haklarını nereden öğrenecek. Şunu da unutmayın matematiksel zeka herşeyi kavramaya anlamaya ,yorumlamaya yardımcı olur. İnsana bakış açısı kazandırır. Analiz yapmayı öğretir. Matematik eğitimini iyi veren toplumlarda edebiyat her zaman daha ileride olmuştur. Özetin özeti kanunları yorumlamak için hukukçu olmak şart değil.Sende varsa cevher onu kristal yaparsın.Bilemesi sana kalmış. Bizim ülkemizde adalet neden sağlanamıyor biliyor musun? Hukukçularımız iyi yorumlayamadığından.Yorumlayamıyor çünkü analiz,sentez yönü eksik. Dil matematiğin yazı halidir,resim çizgi halidir,evren boyutlu halidir.Hiçbirşey birbiriyle ilişkisiz değil. Teröristler , hırsızlar,katiller cirit atarken ortalıkta hayatı eğitimle geçmiş bizler en ufak bir hatamızda hapse mi gireceğiz? Yasa bu haliyle,bir isg uzmanı işini tam yapsa bile onu içeri sokar.Çünkü hakimin savcının yorumuna kalıyor.Senin işini iyi yapmadığını düşünebilir.Vicdanına kalmış. Bu şuna benziyor,hata ararsan bulursun arkadaşım.Kuran-ı kerim'de birilerinin şifre bulması gibi.Aramış bulmuş.Demirin periyodik numarası 56,gitmiş 56 yı aramış gözleri onu bulmuş.Sen sokakta yürürken,böcek ararsan böcek bulursun,toprak ararsan toprak bulurusun.Aramazsan yanından geçen kargayı farketmezsin.Bizim kaderimiz hakimlerin keyfine mi kaldı? Bana göre iş kazalrının araştırılması ,kimin suçlu olduğu başlı başına bir felsefe konusudur. Göründüğü gibi değil. İşveren de suçlu olabilir, çalışan da,isg uzmanı da.Kimse de suçlu olmayabilir.Ya da herkes suçludur.Topluma kadar gider bu.Şu yüzde yüz kusurlu olayını da anlamıyorum mesela.Çalışan iyi eğitimli olsa kaza önlenmez mi?Ya işveren ya isg uzmanı vs. Peki biz eğitimi devletten almıyor muyuz? Kim hangi oranda hangi kısmında kusurlu? Çalışanın,işverenin vs ailesi suçlu değil mi?İyi eğitseymiş. Ailenin eğitiminden devlet de sorumlu değil mi? İyi yatırım yapsaymış. Ciddi bariz hatalar dışında , doğal kusurlar nedeniyle oluşabilecek kazalarda birilerinin suçlu bulunup herşeyin ona yüklenip hapse atılmasına karşıyım kısaca.Aslında hiçkimsenin işlediği suç nedeniyle de tamamen kendisinin kusurlu olduğunuda düşünmüyorum.Hiçkimse doğuştan cahil,katil,hırsız vs değil.Ama adalet anlayışının bu değerlendirmeyi yapabilecek seviyeye gelmesine en azından bizim ülkemizde yüzyıl var gibi.Ama size söyleyeyim Norveç'in adaleti bana göre bu temel analitik mantığa dayanıyor ki en büyük cezası en fazla 21 yıl. Birileri çoktan gelmiş o seviyeye.Saygılar.
   
  ozdence, REMZİ ŞAHİN, İlkay BALBAŞI ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. osman açıksöz

  osman açıksöz TÜİSAG Üyesi   
 15. osman açıksöz

  osman açıksöz TÜİSAG Üyesi

   
 16. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Benim anlamadığım bakanlık bu kadar sınav yapacak bundan sonra çok sayıda belgeli uzman olacak . Şu anda bile verilen ücretler düşükken sayının artmasıyla maaşları normal -düşük seyirde olacak.Bu durumda yasa ne hakla isg uzmanına tazminat açılmasına olanak tanıyor.Bu kadar acımasız olunabilir mi? Madem normal ücretlerle çalışacağız o halde riskimiz azaltılmalıdır.Ayda 1500-2000 alan uzman bu tazminatları mı ödeyecek yoksa geçinmeye mi çalışacak.Bu kadar çarpıklık olabilir mi? Ya bu işi yapacak olanların riskini azaltın ya da sayısını azaltın riskine değer ücret almalarını sağlayın. İş güvenliği uzmanının eti ne kemiği ne ki tazminatlarla karşı karşıya bırakılıyor? Bakanlık sınav sayısını artırdı ,bence buna neden olan öngörüleri şu ; Çok sayıda uzman ihtar alırsa, belgesi alınırsa ,hapse girerse ,bu işi yapacak piyasanın ihtiyacından fazla uzman miktarının bulunmasını sağlamak lazım!

   
  esmabaykan bu yazıya teşekkür etti.
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Osman bey İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantı ve seminerlerde sorulan sorulara aldığımız cevaplardan bu sayıları bilebiliyoruz.

   
  osman açıksöz bu yazıya teşekkür etti.
 18. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu şekilde iş kazası sonucu alınanan cezalarla ilgili gerçekleşmiş olay bilenler varsa ve buradan herkes birbiriyle paylaşırsa hepimize çok büyük faydası olur.Neticede bu işi yaparken hepimizin içinde bu konuda korku var ve örnekler ,hatalar,yargı sonuçları bize çok yardımcı olacaktır.

   
 19. faruktürk

  faruktürk TÜİSAG Üyesi

  sigorta yaptıran arkadaşlar varmı
  yaptıran varsa bende düşünüyorum
  yardımcı olabilirmisiniz

  *Mesajlar TÜİSAG Çalışma Birimi tarafından birleştirilmiştir.*

   
  Last edited by a moderator: 10 Nisan 2014
 20. erbüyük

  erbüyük TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanlarının mesleki sorumluluk sigortası hakkında gelinen en son nokta neresidir? Sigorta yaptırmak istiyorum ama bir yol bulamıyorum.Sizlerden yardım bekliyorum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica