( Çok Önemli ) Iş Güvenliği Uzmanları Sorumluluk Sigortası Yaptıracakların Dikkatine !!! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

( Çok Önemli ) Iş Güvenliği Uzmanları Sorumluluk Sigortası Yaptıracakların Dikkatine !!!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Uzmanları Sorumluluk Sigortası için bir süredir ekli dosyada bulunan sigorta şirketi ile yazışmalar yaptım.

  Verilen bilgiye göre sigorta şirketinin hukuk bürosu tarafından gerekli düzenlemeler yapılarak poliçeler bu son duruma göre basılacaktır.

  İş güvenliği profesyonellerimiz için önemli olan bu konudaki görüşlerinizi buradan ve ilgili sigorta genel müdürlüğünden bildirmenizi önemle rica ederim.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bugün sigorta yetkilileri ile yaptığım telefon görüşmesi sonucunda bizim için uygun olmayan bu sigorta poliçesi üzerinde bir değişiklik yapılmayacağını. Bu sigorta poliçesini kendilerinden başka sigorta şirketinin yapmadığını ve istersek bu sözleşmeyi sadece sözleşme süresi içinde hakkımızda açılabilecek tazminat davalarını karşılayacak biçimde yapabileceklerini öğrenmiş bulunuyorum.

  Bakanlık yetkililerine, büyüklerimize buradan seslenmek istiyorum...

  Zaten yasal mevzuat gereği biz iş güvenliği uzmanları yeterince kendimizi bu taşın değil bu kayanın değil bu DAĞIN altına sokuyoruz. Bir şekilde gözümüzden kaçabilecek ve altından kalkamayacağımız iş kazaları nedeniyle yaptırarak kendimizi güvence altına almaya çalıştığımız BİR SORUMLULUK SİGORTAMIZ bile maalesef bulunmuyor.

  Ayrıca bu sigorta şirketleri İş yeri hekimleri için zorunlu tutulan sigortalarda olduğu gibi bizim de mecburen hazırlamış oldukları poliçeleri ( dayatma ) kabul etmek zorunda kalarak yaptıracağımızı söylüyor.

  BU KONUDA YASAL DÜZENLEMELER YAPILMASI GEREKİYOR...

  Bilginize sunarım.

  Saygılarımla.

  .

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ilgili sigorta briminden gelen e-mail cevabı...

  Merhaba

  Mailiniz teknik müdürlüğümüze iletilmiş olup kendilerinden gelecek bilgi doğrultusunda tarafınıza dönüş yapılacaktır.

  Bilgileriniz rica olunur.
  BERİL YILDIRIMUzman Yrd. | İstanbul Bölge Müdürlüğü  Adres : Merter İş Merkezi 2/22 General Ali Rıza Gürcan Cad. 34173 MERTER/İSTANBUL

  Santral : (212) 484 24 24 Faks :(212) 350 01 20 Tel : (212) 484 24 50 Web :www.anadolusigorta.com.tre-posta :byildirim@anadolusigorta.com.trCep : (554) 572 75 24

     

   
 4. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  wallahi napıcaz bilmiyorum, sigorta da adam gibi sigorta yapamıyorsa zaten anlamı kalmıyo, kapsam darsa ne gerek var, dünya para zaten bu sigortalar

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konuda taleplerimizi ilgili yerlere bildirmeliyiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var...:evet:

     

   
  alilevent ve m_guler84 bu yazıya teşekkür etti.
 6. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Aynı poliçe benimde elime ulaştı. Kafama takılan maddeleri sorduğumda ise değişiklik yapamayacaklarını ifade ettiler. Şirketime böle bir sigorta yaptırmak istiyorum. Ama poliçeyi okuduğunda ise bizi korumakla alakası yok. Şirketten talep etsen adı sana sigorta bile yaptırdı olacak. Bu tarz poliçeyle yaptırmaktansa yaptırmazsın daha iyi.

   
  osman açıksöz ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. esmabaykan

  esmabaykan TÜİSAG Üyesi

  1 Nisan 2013 te sigortacılık mevzuatında beklenen değişiklikler nedeniyle poliçe içeriğini değiştirmekten imtina edildiğini düşünüyorum.Ancak bu poliçeyi hazırlayan şirketten başkası teklif dahi vermemiştir. Ne yazık ki milyonlarca değerinde elle tutulur gözle görülür mal /bina vesaire sigorta eden bu şirketler konu iş güvenliği uzmanları olunca dayatma poliçeyi (sadece tek firmanın verdiği) yaptırmamızı beklemektedir.İnsana ve çalışana verilen değer buradan anlaşılmaktadır.
  Herkese kazasız günler.
   
  osman açıksöz ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Risk Mühendisi

  Risk Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar foruma yeni katılmış, İGU adayı ve 22 yıllık sigortacı olan biri olarak her iki tarafı da anlamaya çalışarak size bazı cevaplar iletmek istiyorum.
  1) Poliçe genel şartları global piyasalardan esinlenerek hazırlanmış temel kurallardır. Sigortalı talepleri ile değiştirilmesi söz konusu değildir.
  2) Ekteki Anadolu Sigorta Özel Şartları'nda çok fazla maddeye yer verilmiş. Uygulaması olmayacak maddelere de yer vermişler. Aklıma gelmeyen bir şeyden gol yersem diye endişe etmişler.
  3) Bu poliçeyi Anadolu Sigorta'dan başka bildiğim kadarı ile 2 şirket daha yapıyor. Onların poliçelerini de inceleyin. Türkiyede faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin % 10'u ancak bu teminatı veriyor. Diğerlerinin tretelerinde yok veya riski yüksek buluyorlar. Dolayısı ile çok fazla seçme şansınız yok.
  4)Arkadaşlar kendi risklerini çok yüksek görmelerine karşın sigorta şirketinin tamamını üstlenmesini bekliyorlar. Sigorta şirketlerinin de bir ticarethane olduğunu unutmamaları gerekiyor. Şirketler satılabilir ve sürdürülebilir teminatlar oluşturmaya çalışıyorlar. Mahkemenin adınıza keseceği 100.000 TL bir ceza için bir kaç yüz TL prim ödemek çok fazla olmasa gerek.
  5) Burada yorum yapmış arkadaşların daha önce varsa araçlarına kasko/trafik poliçesi yaptırdıklarını, bunun dışında hiç bir poliçe yaptırmadıklarını, bu poliçelrin genel şartlarını da hiç birinin okumadıklarını düşünüyorum. Bilinen bu iki poliçede de bir sürü istisna olmasına rağmen ve mesleki sorumluluk poliçesine göre primleri çok yüksek olmasına karşın bu poliçeleri çok fazla sorgulamadan yaptırdıklarını düşünüyorum.
  6) Tavsiyem poliçe yapan 2-3 sigorta şirketi varken hemen bir poliçeye sahip olmanız. Teminat bedelinin ilerleyen yıllarda sonuçlanan bir dava sonucunda TL bazında düşük kalacağını düşünüyorsanız poliçenizi döviz olarak yaptırın. Hiç bir sigorta poliçesinin sizin risklerinizi % 100 karşılamayacağını unutmayın. Siz tedbirinizi alın ve poliçenizi yaptırın, gerisi şansınıza kalmış.   
  AKIN ÇOBN, ayşegül d. ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 9. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  policede beğenmediğiniz eleştirdiğiniz noktaların neler olduğunu öğrenebilir miyim?

     

   
 10. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Risk mühendisi adlı kullanıcı sigorta olayını bence güzel anlatmış. 6331 den önce bir miktar boşluk vardı bu konuda ki o zamanda sigorta şirketlerinin şartlarını beğenmediğim için yaptırmadım.6331 ile beraber Bizlerin , işverene karşı daha doğru ifadeyle işverenin bize rucusu kanuna işlendi dolayısıyla bu saatten sonra sigorta şirketlerinin bizim çok lehimize sigorta hizmeti sunacaklarını düşünmüyorum. Bence , Poliçeler iyi incelenip , çalışmış olduğunuz sektörde ki bilginiz ve yöneticileri de göz önüne alarak bu sigortaların yapılması etkin olur.   
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sn. Risk Mühendisi

  İş güvenliği uzman adayı olarak aldığınız derslerden görebileceğiniz gibi ve benim ekli dosyada belirttiğim gibi sorumluluğumuz araç kaskolarında olduğu gibi poliçe süresi olan yıl ile sınırlı değil. Maalesef bir iş kazası durumunda kazalı kazaya uğradığı yıl içerisinde iş korkusu v.b. özel nedenler ile iş verenine karşı dava açamıyor. Bir şekilde belki el altından ihtiyaçları karşılanarak susturuluyor. Bu nedenle de iş veren dava konusu tazminat tutarını bize rücu edemiyor. Ancak iş kazası sonucunda kazalının dava açma süresi olan 10 yıl içinde herşey değişebilir ve kazalı iş değişikliği veya emeklilik nedeniyle işten ayrıldığı için artık bir korkusu kalmamış olabilir. Bu durumda eğer bir uyandıran olursa ve art niyetlilik söz konusu olursa kazalı bizi bu süre içinde hakim karşısına çıkardığında Nasrettin hoca gibi arkamıza dönüp baktığımızda kimsenin olmadığını görürüz. İş kazasının olduğu poliçe dönemi içinde dava açılmadığı için sigorta kardeşim poliçene bakarsan benim bu süre dışında senin davanda çıkacak tazminatı karşılamam söz konusu değil der ve kenara çekilir....

  Öyleyse benim bu poliçe tutarını ödemem demek sigortacıyı beslemekten başka bir şey değil demek oluyor...

  Sigortacı gözüyle değil de artık iş güvenliği uzman gözüyle bakarak bizim çıkarlarımızı koruyacak çalışmalar içinde olmanızı dilerim.

  Bu arada sigorta poliçe satışlarınızda artış yaşamanızı da cani gönülden dilerim...
  .   
  isgdemc2216 ve osman açıksöz bu yazıya teşekkür etti.
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yukarıda eklediğim dosyadan bulabilirsiniz...

   
 13. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Poliçe kapsamında olabilecek durumlar ancak sizi koruyabilir. Eğer tutturabilirseniz... :):):)

  Bizi koruyacak poliçe bu poliçede yazılı olan AKSİNE YAPILMIŞ BİR POLİÇE YOKSA durumudur.

  Bizim için işte bu aksine durum olayını karşılayan sigorta poliçeleri uygun olacaktır...:evet: aksi durumda sigortacılara para kazandırmaktan başka bir işe yaramayacak . Nasıl olsa başka sigorta yapan şirket yok öyleyse bizim poliçemizi kabul etmek zorundalar durumu...;)
   
 14. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın A Turan belki bu konuda haklısınız dayatma poliçe vermeye çalışıyorlar ama sigorta firmaları da risk analizi yaparak poliçe hazırlar ve belli ki yaptığımız işi riskli gördükleri için yapmaktan uzak duruyorlar ki kendilerine göre de haklılar. Ki aynı zamanda herşeye sigorta yapılacak diye bir zorunluluk da yok. Türkiye'de şuan boya fabrikalarına veya dinamit fabrikalarına da sigorta yapılmıyor yapılıyorsa da fabrika fiyatı gibi bir rakam çıkarılıyor veya çok lüks spor arabalara, yarış atlarına veya terör konusa yapılmıyor böyle sayabileceğimiz çok örnek var sigorta konusunda. Her sektörde olduğu gibi sigorta sektöründe de asıl amaç para kazanmak yoksa seni kötü bir duruma düşersen kurtarmak değil. Bu bi anlamda şuna denk geliyor ben de bir İSG uzmanı olarak maden veya tersane sektöründen uzak durmaya çalışırım veya çalışırsam çok yüksek paralar talep ederim çünkü benim kafamda yaptığım risk değerlendirmesinde yüksek riskli gruplar olarak görmekteyim ama dediğim gibi çok yüksek paralarda düşünmeden çalışırım. Konuştuğunuz sigortacıya da senelik kazandığınız miktarın yarısını poliçe olarak ödeyeceğinizi söyleyin bak nası güzel bir poliçe hazırlayacaktır. İçindeki tüm dayatmaları da silebilirsiniz çok da güzel maddeler ekleyebilirsiniz. Burada amacım sigortayı savunmak ya da sizi haksız olarak göstermek değil ama herkes anlamalı ki sigortalar da bizler gibi para kazanmaya çalışıyor ve mantıklı olarak da riskli gördüğü yatırımı yapmaktan uzak duruyor. Devlet zorunlu deprem sigortası gibi bir sigorta getirmezse de bizlere sigorta yapacaklarını zannetmiyorum ama işalla hiçbirimiz görmeyiz ama bence zorunlu deprem sigortası ilerde nası hiçbir işe yaramayacaksa İSG uzmanlarına yapılan zorunlu sorumluluk sigortası hiçbir işe yaramaz.. O yüzden bizim sektörde kendi kendini kurtarmak zorundasın başka kimse baskasını kurtaramaz yaptığımız işin cilvesi bu :)

   
 15. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Aynen öyle arkadaşlarımızın bir umutla bu poliçelere sarılması sonunda hüsrana uğramamaları için uyarmalıyız...

  Belki de bu yazılarımız yerini bulur da büyüklerimiz bu işe de el atar bizi biraz da olsa rahatlatır. :evet:   
  osman açıksöz ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 16. Risk Mühendisi

  Risk Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  Sn. ATuran

  1) Burada var ise sorularınızı iletin cevaplamaktan keyif duyarım. Uzmanı olduğunuz konularda yazın biz de faydalanalım.
  2) Ben Elektrik Mühendisi'yim. Aynı zamanda uzun yıllardır sigortacıyım. Burada yüzlerce EM olduğu için ben uzmanı olduğum ve üyelerin ihtiyacı olduğunu düşündüğüm konularda yorum yapmak istedim. Bu nedenle başta sigortacılığımı vurguladım. Sizin düşündüğünüz gibi sigorta üretimini arttırmak için değil.
  3) Sigorta şirketleri kamu kuruluşları değildir. Halkın refahı için çalışmazlar. Hepsinin sermayedarları var ve son satışlardan sonra sadece 2 adedi Türk sermayelidir. Kalanları yabancı ve yüz milyon USD ler bastırarak bu şirketleri satın aldılar.
  4) İş Güvenliği Uzmanı Sigorta Poliçesi için yaptığım araştırma sonucunda Anadolu, Ergo ve Yapı Kredi Sigorta'nın bu teminatı sağladıklarını tespit ettim.. Bu konuda ruhsatı olan daha 27 aadet sigorta şirketi var. Onlar bu riske teminat dahi vermemişler. Riski önemsemeseler 30'u da teminat vermek için yarışırdı.
  5)Kimseyi galeyana getirmeyin. Boş hayallerle yanlış yönlendirmeyin. Yazacağınız yazılar, başvuracağınız makamlardan bir netice elde edemezsiniz.
  6) Bu poliçe zorunlu bir poliçe değil. Yaptırmazsanız kimse size ceza kesmez. İsteyen alır. İstemeyen almaz. Siz teminat almadığınız için bir hasar durumunda cezayı size mahkeme keser. İmkanınız vardır ödersiniz. Yoksa...
  7) Risk Değerlendirmesinde iki seçenek vardır. Ya riski transfer edebileceğiniz bir şirket bulursunuz. Şartları size uyar. poliçe yaptırısınız. Ya da riski üstlenirsiniz. Prim cebinizde kalır. 3. bir seçeneğiniz yoktur.

  Poliçe yaptırıp yaptırmama konusunda bu yorumdan başka yorumda bulumayacağım. Çünkü bu tartışmayı son derece gereksiz buluyorum. Bunun bir portatif yangın söndürme cihazı olduğunu düşünün. Sadece yangında işinize yarayan, yılda bir bakım masrafı olan ve bunun dışında gereksiz bir eşya olduğunu düşünebilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda kullanırsınız, olmadığında da kendinizi rahat hissedersiniz.

  Ben; başta Mühendis Mesleki Sorumluluk, Emeklilik, Sağlık, Yangın, Kasko, Trafik olmak üzere ihtiyacım olan tüm teminatları satın alıyorum. Sertifikamı alıp ilk sözleşmemi yaptığım gün bu poliçeyi de yaptıracağım.
  Sigorta poliçenize baş vurmak zorunda kalmayacağınız günler diliyorum.

   
  elçinist bu yazıya teşekkür etti.
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sn. Risk Mühendisi

  Gördüğüm kadarıyla sigorta konusunda epey tecrübelisiniz....

  Bende Emekli bir Makine Mühendisi olarak mesleğimde ve iş güvenliği uzmanlığı alanında kendimi yeterince tecrübeli buluyorum.

  Arkadaşlarımı ve de çalışma hayatına yeni giren kardeşlerimizi bir nebze de olsa kurtlardan, çakallardan korumaya çalışıyorum tabi kendimi de düşünerek, sizi bilemem..

  Ayrıca sizin de dediğiniz gibi sizinle tartışmaya girecek değilim. Siz de bir başkası da fikrini bu forumda söyleyebilir biz hiç bir şekilde görüşlerin yayınlanmasını kısıtlamıyor ve yazılanları onaylayarak servis ediyoruz. Sadece genel ahlaka ve örf ve adetlerimize uymayan yazıları arkadaşlarımızla beraber eleyerek siliyoruz...

  Yukarıda teminat dahi vermeyen şirketler olduğunu yazmışsınız. Ben buradan kendilerine teşekkür ediyorum en azından insanları kandırarak paralarını almaya çalışmıyorlar. İsteyen sigorta yaptırır isteyen yaptırmaz bu forumu takip edenler akli malik kimselerdir ve kendi kararlarını irdeleyerek verebilecek yaştadırlar...

  Bu forum ortak paylaşım forumudur sn. risk mühendisi kimseyi galeyana getirmeye çalışmıyor aksine bize yardım eli uzatacak gönüllü arkadaşlar arıyoruz...

   
  isgdemc2216 ve osman açıksöz bu yazıya teşekkür etti.
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar dün sözleşmeli olarak haftada bir gün çalıştığım iş yerinde duyduğum bir olayı anlatmak istiyorum...

  2009 senesinde kauçuk sanayinde çalışan bu iş yerinde çalışanlardan birisi gece vardiyasında çalıştığı prese parmaklarını kaptırıyor ve iki parmağı kopuyor. Çalışanın o günlerde mutlu bir beklentisi var ve bebek bekliyorlar. Belki de bu nedenle dalgınlık vede yorgunluk var.

  İş veren çalışanı için gereken sağlık müdahalelerini yaptırıyor ve iş güvenliğine daha çok önem vermeye başlıyor, danışmanlık şirketlerinden yardım alıyor. Kaza sonrasında da çalışan işine devam ediyor burada bir sorun yok...

  Aradan zaman geçiyor ve iş veren ile çalışan arasında maaş artışı nedeniyle anlaşmazlık çıkıyor. Kazadan bir yıl geçtikten sonra da çalışan iş verenine kaza ile ilgili olarak dava açıyor. Ancak iş yerinde çalışmaya da devam ediyor...

  2010 senesinde açılan dava aradan 3 yıl gibi bir süre geçtikten sonra bugünlerde sonuçlanıyor...

  Çalışan dava sonucunda 17.000 TL tazminat almaya hak kazanıyor ve alıyor.

  Bu durumda iş yerinde iş güvenliği uzmanı olduğunu ve kusuru nedeniyle bu olayın yaşanacağını ön göremediğini , ihmal ettiğini veya iş veren korkusu nedeniyle işin üstüne giderek ( yazılı bildirim ve bakanlığa şikayet ) sonuç alamadığını ve iş verenin bu tazminat tutarını arkadaşımıza rücu ettiğini düşünelim...

  Bu iş güvenliği uzmanı arkadaşımız 2009 yılında sigorta yaptırmış olsaydı bile bu tazminat sigorta süresi içerisinde dava açılıp sonuçlanmadığı için sigorta şirketi tarafından tazminat tutarı karşılanmayacaktı...

  Sanırım bu olay sizlere bir fikir vermiştir...
  .

   
  ozdence, adnan deniz, BAŞAK ÜNVER ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın A Turan bu kadar karamsar da düşünmeyelim. Bildirimi yapmak zorunda olan İSG uzmanı değil muhasebe veya personel departmanı. İş veren hiç bir şekilde mahkeme İSG uzmanı bu parayı ödeyecek kararı vermediği müddetçe bu parayı uzmandan rücu edemez, maaşından kesemez insanın emeğini elinden almak o kadar kolay değil. Makina bozulunca parça parasını nasıl sorumlu mühendisten almıyor işveren ödüyorsa bu tarz tazminatları da işveren ödemek zorunda kimseye rücü edemez etmeye kalkarsa sonuçta kat ve kat fazlasını öder bu kadar kolay değil o kişiye tazminat ödetme işleri. Bu işe yeni başlayacak arkadaşların gözünü korkutmayalım lütfen.. :)

   
  Risk Mühendisi bu yazıya teşekkür etti.
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sn. ediko sizin yasal mevzuattan haberiniz yok herhalde...

  Şu anda 27 arkadaşımızın hapiste yattığını biliyor musunuz ?

  Tazminattan bahsetmiyorum bile...

  Hiç kimse boşanmak için evlenmez. Şimdilik bizlere dağıtılan gülücüklere aldanmayalım iş başa geldiğinde hiç kimse kimseyi tanımaz ve senden çatır çatır alırlar...

  SİZ BİLİRSİNİZ...:):):alaycı:

   
  adnan deniz ve Raziye YURT bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica