Bilgi : Çocuklar Ve Yangın Güvenliği

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çocuklar ve Yangın Güvenliği

Çocuklarda yangın güvenliği konusu önemli bir konu olmasına karşın ülkemizde bu konuda yeterince bilinç oluşmamıştır. Çocukların yangın bilgisi ve güvenliği konusunda çok küçük yaşlarda eğitimler ve öğretim çalışmaları başlatılmalıdır. Bu çalışmalar belli bir düzen ve disiplin içinde verilmeli çocuğun yaş ve zihinsel gelişimiyle paralel geliştirilmelidir.
Başımdan geçen bir olayda; yaklaşık 60-70 yaşlarında bir amcamızla sohbetimizde kendisinin bu yaşa kadar hiç bir şekilde yangınla ilgili bilgi veya eğitim almadığını söylemişti...
Çocukluktan yaşlılığına kadar hiç bir şekilde yangın güvenliği anlatılmadan geçen bir zaman....ilginç ve trajik gerçekten. Bu türden bir döngünün değişmesi ve temel güvenlik kültürünün toplumumuza oturtulmasına elimizden geldiğince gayret etmeliyiz.

Konu ile ilgili bilgi notları:

Eğitim merkezimizin bir dokümanını sizlerle paylaşıyorum.

ÇOCUKLAR VE ATEŞİN ÇEKİCİLİĞİ

Çocuğunuzun yangına ilgisi var mı?

Çocukların çoğu, özellikle erkek çocukları, belli bir dönemde ateşe karşı veya kibritlerle
ve çakmaklarla oynamaya karşı ilgi duyabilirler. Bu ilginin gayet normal olduğu sağlık
uzmanlarınca kabul edilmistir. Ancak bu merak sonucu çocuğunuzun ve etrafın zarar
görmemesi için gereken özenin gösterilmesi gerekir.

Çocukların yangın başlatmasının çeşitli nedenleri vardır, bu nedenlerden bazıları
şunlardır:
 Merak ve ilgi normal davranış gelişiminin bir parçası olarak kabul edilir
 Bazı çocuklar bireysel ilgi aradıkları için yangın başlatabilirler
 Diğer çocukların baskısı ateş yakmanın bir etkeni olabilir
 Malesef bazı çocuklar öfke ve intikam acısı nedeniyle ateş yakabilirler
 Bazı çocukların yangın çıkarmanın da dahil olduğu kötü niyetli yaramazlık tarafı
olduğu görülür.
 Sağlık uzmanlarının uyarılarıyla, çocukların küçük bir yüzdesinde, profesyonel
tedaviyi gerektirecek sağlksız bir yangın saplantısı vardır. Çocuklar genellikle küçük bir
alevin tehlikeli bir yangına dönüşebileceğinin farkında değildirler.

Çocuğunuzun yangõna ilgi duygusu geliştirmesini önlemek için ne yapabilirsiniz?

Yangından kaçış planı hazırlarken çocuklarınızın da yardımcı olmasını sağlayın ve
düzenli olarak birlikte tatbik edin

Kibritleri ve çakmakları daima güvenli bir şekilde saklayın. Çocuklar ele geçirmek için
tırmana bilirler

Çocuklarınıza ateşin bir OYUNCAK olmadığını fakat yemek pişirmek veya ısınmak
için yetişkinler tarafından güvenli ve sorumlu kullanıldığında yararlı bir ARAÇ olduğunu
öğretin

Çocuklarınızdan size kibrit veya çakmak getirmelerini istemeyin. Çocuklar örnekle
öğrenirler ve genellikle yetişkinlerin davranışların taklit ederler.

Küçük çocuklarınızı buldukları kibrit veya çakmakları size getirmeleri için teşvik edin
ve sorumlu davrandıkları için övün

Ateşle oynamanın kanıtı olan kıyafetlerdeki yanıkları veya ceplerdeki kibrit ve
çakmakları görmezden gelmeyin

Çocuklarınızın her an gözetim altında olduklarından emin olun

Büyük çocuklara kibritin ve ateşin güvenli bir şekilde nasıl yakılacağını öğretin ve
ateşin yalnızca bir yetişkinin gözetiminde yakılmasının önemi üzerinde durun

Küçük çocukların yatak odalarında ateşle oynayabileceklerinin bilincinde olun
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
ÇOCUKLAR VE YANGIN EĞİTİMİ (Prf. Abdurrahman KILIÇ)
http://www.yangin.org/dosyalar/cocuklar_ve_yangin_egitimi.pdf

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

fire-safety-for-children.jpg

safe-kids.gif

home_safety.jpg

fft64_mf1255625.Jpeg

can-yangin.jpg

6 Yaşındaki Çocuk Tüpü Yakmak İsteyince Hastanelik Oldu

9533.jpg

Konya'da yanan çocuk, 9 ameliyatla hayata tutundu

yand%C4%B1%20%C3%A7ocuk%2065.jpg

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.