Haber Çocuk Işçi Yönetmeliği Onaylandı, Aynı Gün Genç Bir Işçi Iş Kazası Geçirdi!

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Çocuk İşçi Yönetmeliği Onaylandı, Aynı Gün Genç Bir İşçi İş Kazası Geçirdi!
  İşsiz bir kadın işçi
  25 Ekimde gencecik bir işçinin daha hayatı iş kazası ile karardı. Sakarya’nın Geyve ilçesine bağlı Kızılkaya köyünde bir inşaat firmasında çalışan 16 yaşındaki Bahadır Kambur, beton mikserine kolunu kaptırarak iş kazası geçirdi. Genç işçinin kolunun bir kısmı koparak beton mikserinde bulunan harcın içine düştü. Genç işçi olay yerine çağrılan ambulansla Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Bahadır Kambur daha üç gün önce işe başlamıştı.

  [​IMG]
  Ağır ve tehlikeli işlerde çocuk işçilerin çalıştırılması böyle büyük felaketlere sebep oluyor. Çocuk işçiler patronlar tarafından ucuz iş gücü olarak görülüyor ve çoğunlukla kayıt dışı çalıştırılıyorlar. Devlet ağır ve tehlikeli işçilerde çocukların çalıştırılmasına ne gerçekten engel koyuyor ne de bir denetleme yapıyor. Aksine patronların ellerini daha da kolaylaştıracak yönetmelikler çıkartarak çocuk işçilerin çalıştırılmasının önünü daha çok açıyor.

  Bu iş kazasının olduğu gün çocuk ve genç işçileri ilgilendiren yönetmelikte değişiklik yapılarak resmi gazetede yayınlandı. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte şöyle dendi: “Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun olan meslek sahibi ve 16 yaşını doldurmuş genç işçiler; sağlığı, güvenliği ve ahlakının tam olarak güvenceye alınması şartıyla bu yönetmeliğin eklerinde belirtilen sınırlamalara bağlı kalmaksızın ihtisas ve mesleklerine uygun işlerde çalıştırılabilirler.” Böylece çocuk ve genç işçilerin çalıştırılması yasallaşmış oldu.

  Bu tanımlar tümüyle kâğıt üzerinde kalmaktadır. Patronların çocuk ve genç işçilerin sağlıklarını ve güvenliklerini ne kakar koruduğu ortada! Devlet doğru düzgün bir denetleme yapmıyor. İş kazalarından geriye sakatlanmış ya da hayatını kaybetmiş genç işçiler kalıyor. Üstelik kolu kopan bir gencin yaşadığı dehşeti ve bozulan psikolojisini de düşündüğümüz de patronların işçi sınıfının gençlerinin hayatını mahvettiği ortaya çıkıyor. Patronlar genç yaşlı demeden bizleri iş kazalarında sakatlıyor ve öldürüyorlar. İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini patronlara aldırtmak için haklarımızı öğrenmeli ve bir araya gelip mücadele etmeliyiz. İş cinayetlerine dur demedikçe yüzlerce Bahadır’ın daha iş kazalarında hayatı kararacak!


  Kaynak: http://uidder.org/node/18990


   
  PınarKaya bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica