Cnc Torna Tezgahlarında Kapıların Açık Bırakılması

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
CNC tezgahların çalışması sırasında parça, talaş vb. sıçramasına karşı kapıların kapalı tutulmasını istiyoruz ve switch yerleştirilmesini öneriyoruz fakat çalışma şartları açısından çalışanlar hatta formenler işi tamamlayabilmeleri için kapıların açık kalması gerektiğini söylüyor(parçayı görmeleri gerektiğini veya anlık müdahale etmeleri gerektiğini söylüyorlar). Bu durum da iş güvenliğine ters düşüyor.
CNC tezgahların camları kirlendiği için çalışanların tezgah içini görmeleri güçleşiyor, bu yüzden camları düzenli olarak temizlemeleri gerektiğini, kırık/çatlak camın değiştirilmesi gerektiğini söylüyorum.
Fakat yine de tam olarak anlamadığım konular için tezgahın çalışması sırasında kapının zaman zaman açık kalması gerektiğini, müdahale etme durumlarının olduğunu söylüyorlar. Bu durumda ne gibi önerilerde bulunabilirim?

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
hiç bir suretle kapısı açık kalmayacak, bunun dışında bir öneri olamaz..
kapının açık kalmasına olacak bir öneri de iş kazası yaşanır..
önerim kesinlikle kabul etmeyin, deftere bu durumu geçirin, kurul kararı da alın,

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ama adam illaki bu CNC tezgahtaki ayarı kapı açıkken yapmam, çalışmayı görmem gerekiyor, diyor. Yani ne bileyim tezgah içerisine en azından belirli noktalara kamera yerleştirilemez mi?

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu konuda iş müfettişleri çok net, kesinlikle switch olmalı. Bunun dışında bir öneride bulunmanızı tavsiye etmem.

HASAN YAVAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
işçiler burada köylü kurnazlığı yapıyor. Camları temizlemiyorlar dolayısı ile makine içerisini göremiyorlar.EVet ayar yaparken içeriyi görmeleri gerekiyor fakat camdan da görebilirler. Kesinlikle işçileri dinlemeyin tespit öneri defterine yazın. İşverene de imzalatın. Atın üzerinizden riski...

FERİDE FNS EFE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
CNC tezgahların çalışması sırasında parça, talaş vb. sıçramasına karşı kapıların kapalı tutulmasını istiyoruz ve switch yerleştirilmesini öneriyoruz fakat çalışma şartları açısından çalışanlar hatta formenler işi tamamlayabilmeleri için kapıların açık kalması gerektiğini söylüyor(parçayı görmeleri gerektiğini veya anlık müdahale etmeleri gerektiğini söylüyorlar). Bu durum da iş güvenliğine ters düşüyor.
CNC tezgahların camları kirlendiği için çalışanların tezgah içini görmeleri güçleşiyor, bu yüzden camları düzenli olarak temizlemeleri gerektiğini, kırık/çatlak camın değiştirilmesi gerektiğini söylüyorum.
Fakat yine de tam olarak anlamadığım konular için tezgahın çalışması sırasında kapının zaman zaman açık kalması gerektiğini, müdahale etme durumlarının olduğunu söylüyorlar. Bu durumda ne gibi önerilerde bulunabilirim?
ben de yaklaşık 5 yıldır aynı sektörde ve aynı firmada isg uzmanlığı yapıyorum, ilk yıllarımda aynı problemlerle karşılaştım. fakat bir gün üretim sorumlusu ve ilgili vardiya amiri cnc torna başında ayar çalışması yaparken (kapak kapalı) devir hızını yüksekte ayarlayıp döndürünce makine içerisindeki ayna parçası fırlıyor ve kapakta ilave kare şeklinde bir kapatılmış pencere gibi bir bölme vardı orayı delip geçiyor üretim sorumlusunun karın kısmına denk geliyor. sonrasında şükür ki ciddi bir problem olmuyor. ama kafasına geldiğini düşünün... neyse o gün bu gündür kapaktı siviçti ne varsa aktif. kendisinin söylediği direk şu oldu: kapak kapalıyken böyleydi ya açık olsaydı? kısacası hepsi bahane. ben bu bahaneleri en çok da kendisinden duyuyordum. yok parça adedi az çıkıyor yok pencereden göremiyo operatörler. ama şuan dediğim konumdayız.

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben de yaklaşık 5 yıldır aynı sektörde ve aynı firmada isg uzmanlığı yapıyorum, ilk yıllarımda aynı problemlerle karşılaştım. fakat bir gün üretim sorumlusu ve ilgili vardiya amiri cnc torna başında ayar çalışması yaparken (kapak kapalı) devir hızını yüksekte ayarlayıp döndürünce makine içerisindeki ayna parçası fırlıyor ve kapakta ilave kare şeklinde bir kapatılmış pencere gibi bir bölme vardı orayı delip geçiyor üretim sorumlusunun karın kısmına denk geliyor. sonrasında şükür ki ciddi bir problem olmuyor. ama kafasına geldiğini düşünün... neyse o gün bu gündür kapaktı siviçti ne varsa aktif. kendisinin söylediği direk şu oldu: kapak kapalıyken böyleydi ya açık olsaydı? kısacası hepsi bahane. ben bu bahaneleri en çok da kendisinden duyuyordum. yok parça adedi az çıkıyor yok pencereden göremiyo operatörler. ama şuan dediğim konumdayız.
E peki şu an kapı kapalıyken işlerini nasıl yürütüyormuş? Direkt görememesinden kaynaklı parçada hata meydana geliyor mu?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.