Haber Çin'de Maden Kazası: 18 Ölü

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
Çin’de bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 18 kişi yaşamını yitirdi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Hunan eyaletinin Youşien ilçesinde bulunan madende ilk bulgulara göre, gaz sızıntısının neden olduğu patlamada 18 kişi hayatını kaybetti.

Patlama esnasında 55 kişinin çalıştığı madende kurtarma ve sağlık ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucu ulaşılan 37 madenci, bölgedeki hastanelere sevk edildi.

Kazada sorumluluğu olduğundan şüphenilen kişileri gözaltına alan güvenlik birimleri, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

AKSAM_20170509_24.jpg

İşGüvUzman

TÜİSAG Üyesi
Çin’de bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 18 kişi yaşamını yitirdi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Hunan eyaletinin Youşien ilçesinde bulunan madende ilk bulgulara göre, gaz sızıntısının neden olduğu patlamada 18 kişi hayatını kaybetti.

Patlama esnasında 55 kişinin çalıştığı madende kurtarma ve sağlık ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucu ulaşılan 37 madenci, bölgedeki hastanelere sevk edildi.

Kazada sorumluluğu olduğundan şüphenilen kişileri gözaltına alan güvenlik birimleri, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Ekli dosyayı görüntüle 37113
Bir madenci olarak, bu tarz haberleri görünce üzülüyorum. Uzaktan izleme sistemlerinin ne kadar hayati önem taşıdığı, çalışanların almaları gereken tedbirleri ve kontrol denetim mekanizmasının çalışmasının gerçekten önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. Yeraltında meydana gelen grizu patlamalarının büyük bir kısmı aslında olmayabiliyor. Bunu da teknoloji ile sağlayabiliriz.

Tecrübe ne işe yarıyor diye soruyor bazı yeni İş Güvenliği Uzmanları.. Tecrübe işte böyle olaylarda devreye girmekte. Olmaması mümkün olabilen bir olayı sonlandırabilmektir tecrübe. Özellikle Madencilik, İnşaat ve metal sektöründe bu sebeple tecrübesiz İSG profesyoneli olmamalıdır. Sürekli istenmeyen sonuçla sonuçlanmış İş kazalarını paylaşıyorsunuz @Gamze Hanım. Genelde de hepsine üzülerek bakıyorum bu haberlere. Birde bilirkişi kimliğimle irdeliyorum neler yapılabilir diyerek.. Sonuç mu bedavadan yaşanmış iş kazaları.

Bir nesil yetişiyor. Bugün yapılan yatırımlar en erken 10-15 yıl sonra meyvesini verecek. Bu sebeple bu mesleğe gönül vermiş İSG Profesyonellerinin tecrübe kazanması şart. Özellikle Maden, İnşaat ve Metal sektörlerinde Yüksek Lisans ile B sınıfı Uzman arkadaşlaradır sözüm. Teori ile Uygulama asla aynı değildir. Bir gün bir tecrübe edinmemiş bu çalışma arkadaşlarımız. Böyle bir işyerini nasıl denetleyebilecektir. Başımızı öne eğerek düşünmeliyiz.

Herkese saygılar...

aad

TÜİSAG Üyesi
" Yüksek Lisans ile B sınıfı Uzman arkadaşlaradır sözüm."

Yazınıza çok güzel başlamışsınız, durumu analiz etmişsiniz, bunun önlenebileceğinden, mevcut sistemlerden bahsetmişsiniz. Bilgilendirici ve güzel bir yazı yazmışsınız; ta ki yukarıda belirttiğim cümleyi yazana kadar. Çin'de yaşanmış bir kazayı, yüksek lisans bitirip ÖSYM'nin yaptığı sınavı kazanıp sonucunda B sınıfı uzman olmaya hak kazanmış kişilere mal edebilecek oluyor olmanıza hayret ediyorum. Üzerine basa basa yüksek lisans bitirip B sınıfı uzman olan arkadaşlara çatmışsınız da, peki bir başkası da çıkıp yıllarca masa başı çalışmış, ya da hiç mühendislik yapmamış kişilerin sigorta primi ile A sınıfı uzman olmalarına çatarsa, bir başkası da yeni mezun olup C sınıfı belge alanlara saldırırsa, ne yapacağız. Ama doğruya unutmuşum ilk çıktığı zamanki binlerce liraya yapılan risk değerlendirmelerinden ya da neredeyse bir hekimin kazandığı kadar olan uzman maaşlarından devam edilmeliydi.

İşGüvUzman

TÜİSAG Üyesi
[
" Yüksek Lisans ile B sınıfı Uzman arkadaşlaradır sözüm."

Yazınıza çok güzel başlamışsınız, durumu analiz etmişsiniz, bunun önlenebileceğinden, mevcut sistemlerden bahsetmişsiniz. Bilgilendirici ve güzel bir yazı yazmışsınız; ta ki yukarıda belirttiğim cümleyi yazana kadar. Çin'de yaşanmış bir kazayı, yüksek lisans bitirip ÖSYM'nin yaptığı sınavı kazanıp sonucunda B sınıfı uzman olmaya hak kazanmış kişilere mal edebilecek oluyor olmanıza hayret ediyorum. Üzerine basa basa yüksek lisans bitirip B sınıfı uzman olan arkadaşlara çatmışsınız da, peki bir başkası da çıkıp yıllarca masa başı çalışmış, ya da hiç mühendislik yapmamış kişilerin sigorta primi ile A sınıfı uzman olmalarına çatarsa, bir başkası da yeni mezun olup C sınıfı belge alanlara saldırırsa, ne yapacağız. Ama doğruya unutmuşum ilk çıktığı zamanki binlerce liraya yapılan risk değerlendirmelerinden ya da neredeyse bir hekimin kazandığı kadar olan uzman maaşlarından devam edilmeliydi.
Ben sadece bu konuya bir bakış açısı yaptım. Elbette ki dedikleriniz de doğru. Ancak realite için bugünkü şartlara bakılması gerekir. Hala ihtiyaç olmadığı halde bu uygulamanın yapılmasınadır sözüm. Burada geriden gelen C sınıfı uzmanlara da haksızlık yapılıyor. Sadece İSG yüksek lisans yapılması, üstelik bunu yapan üniversitedeki hocalar para karşılığı tez bile yapıyor(3-15 bin TL). Sonra mezun ol koskoca sahanın sorumlusu ol. Bilmeyince ne önerebilir ki bu kişi. Simitçi kahveci gazozcuda oldu yükselme sınavı ile A - B sınıfı uzman. Bunlarda yanlış. Hakkını vere vere yapanlara zaten şapka çıkartırım. Ancak bu dönemde yükseltme sınavı ile uzman olan sayısı 2-3 bin civarındaydı. Halbuki şimdi rakamlar 15-20 Binleri buldu. ve tehlike artıyor. Ben bu açıdan bakıyorum olaya. bilmeyen yorum yapamaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.