Ceza Ve Ödül | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ceza Ve Ödül

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Emre DEDE tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Ceza ve Ödül Sistemi Gereklimi dir?

 1. Evet Gerekli ve Yararlıdır.

  97,2%
 2. Hayır Gereksiz ve Zararlıdır.

  2,8%
 1. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi  Bulunduğum şirkette Ceza ve Ödül Sistemini daha önceden uygulamadık uygulamakta istemedik aslında ve bunu fırsat bilen personeller kurallara riayet etmiyorlar bunun yanı sıra diğer personellere de iyi örnek olmuyorlar açıkçası.
  Bundan dolayı ki Ceza ve Ödül Sistemini devreye geçirmek istiyorum nasıl bir yol izlenmeli ve bu yolun sonunda cezalar neye dayandırılarak ne gibi cezalar verilmeli. (bunun yanı sıra standarda bağlanmış cezalarınız ve ödülleriniz var mı veya burada bir sabit oluşturup her sene onu yenileyip bulunduğumuz şirkette kullanabilir miyiz?)
  Kesin olmamakla birlikte cezalarda 3 sıralama var
  1. Uyarma Yazılı
  2. Ücret Kesintisi
  3. İşin Feshi


   
 2. nurnur

  nurnur TÜİSAG Üyesi

  MERHABALAR,

  Ben çalıştığım şirkette bu sistemi kurdum ve özellikle ceza bölümünün çok faydalı olduğunu gördüm. Bunun için bir disiplin kurulu kurmanızı öneririm. Bu kurulda aynen İSG kurulunda olduğu gibi her departmandan ve özellikle işçilerden temsilci seçin. Ceza konularını ve verilecek cezalar için bir iç yönetmelik oluşturun. Kurul oy çokluğu ile disiplin kuruluna sevkedilen personelin savunmasını da dikkate alarak kendileri karar versinler ve genel müdür onayı ile uygulamaya geçirirn. Biz ücret kesintisi uygulaması yapmadık. Sadece ikaz, ihtar ve fesih yöntemlerini uyguladık.

  Ödül kısmında ise herşeyi ödüle ve özellikle parasal ödüllere bağlamak uzun vadede performansta yükselme beklerken tersi durumlar oluşturmakta. Bunun yerine örnek davranış ve uygulamaları resimleyip panolara asabilirsiniz, sınavlı eğitimlerde sertifikayla beraber küçük hediyeler dağıtabilirsiniz vb. maddi boyutu yüksek olmayan yöntemler uygulanabilir.

  Bölüme veya çalışana yöneticiden gelen ve herkese duyurulan teşekkür yazıları bile olumlu yönte çok etkili olmakta.

  Kolay gelsin,

   
  köksal yağmur, Nurdan DAHİ, Emre DEDE ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bende ceza ve ödül sisteminden yanayım.Ama inşaat sektöründe, işçi sirkülasyonu ve taşeron sistemi olan yerlerde İSG uzmanlığı da zordur.Ceza ve ödül sistemi de zordur.Kesersiniz cezayı ama eleman taşeronun adamıdır taşeronun hakedişinden kesilir ve ceza işçinin canını yakmaz.Taşeron patronu işçiye hissetirmez bu cezayı ve öderler.Öyle bir sistem olmalı ki personelin canı yanınca para cezasından K.K.D illaki kullanmaya başlarlar.Ödül sistemi bizde pek işe yaramaz çünki hiç kimse ödül için yarışmaz bizde.En zor sektör inşaat ve madenciliktir.Uzman arkadaşlara tavsiyem hem risk hemde personelle uğraşmanın zorluğu açısından bu 2 sektörde isg uzmanlığını tavsiye etmiyorum.Bulun kapalı alan bir işyeri,fabrika(tekstil olur cam olur boya sektörü olabilir).Hem işçi sirülasyonu yoktur hemde taşeronlaşma yoktur.

     

   
  arzu_91, arayiselmas ve FeLis_Leo bu yazıya teşekkür etti.
 4. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Nurnur Hanım ve Marble Bey öncelikle teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için bunun yanı sıra çalıştığım şirkette ücretin önemi büyüktür bundan dolayı böyle bir sistem hazırlamak istiyorum tabi ilk uyarıda ücret kesecek değilim.
  Kaan Beyin paylaştığı uygulama;
  http://www.isgfrm.com/threads/İş-güvenliği-sarı-kart-uygulaması.1945/
  linkinde mevcuttur bunun üzerinden gideceğim.
  Marble bey haklısınız değişken olan bir sistemde sabit olması zor şeyler var siz taşerona ceza kesiyorsanız taşeronda bu cezayı yememek için için personelini sıkıştırmalı.

   
 5. akyol muhammet

  akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam işçiye verilen para cezaları devlete aktarılıyor diye biliyorum

     

   
 6. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Nurnur Hanım,
  Şu an uyguladığımız ödül-ceza sisteminde revizyona gidiyorum.İsg Uygulamasında İdari tedbirler prosedürü veya yaptırım prosedürüde diyebiliriz bir sistem kurmaya çalışıyorum.Süreç zaten ödül mekanizmamız var işleyecek ama yaptırım yönümüz zayıftı bu yönüyle işleyecek.Yıllık İsg sicil dosyaları oluşturacağız her işçi için.Cezalar sıfırlanacak her yıl.Önce uyarı,sonra ikaz,sonra şiddetli ikaz ve sonrasında iş akdinin feshi ile sonuçlanabilecek bir süreç olacak.Mümkün olduğunca fesih durumuna düşülmemesi için süreci zorlaştıracağız.Ama bunu ensesinde hissedecek çalışan.Bununla ilgili eğer elinizde prosedür varsa paylaşırsanız sevinirim.Çalışmamı tamamlayınca bende buradan paylaşacağım.Para cezası düşünmüyoruz.İki gün yevmiye üzeri para cezaları ÇSGB'nin açtığı bir hesaba işçiye dönük isg eğitim ve hizmetleri amaçlı kullanılmak üzere yatırılmak zorunda.Bu taahüdü siz verirseniz para sizde kalabilir.Ancak bürokrasisi fazla olduğu için düşünmüyoruz.
  Saygılarımla,

   
 7. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  iş akdinin feshi konusu ; bazı sektörlerde iyi ve kalifiye eleman bulmak zor ,kişiye ceza uyguladığınız (özellikle iyi elemanın zor bulunduğu yerlerde )zaman çıkıp gitmeye kalkar(nasılsa iş bulması kolay olduğundan) o zamanda firma kalifiye elemanından oluyor.
  Bu yüzden ödül sistemi daha motive edici
   
 8. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  benım bulundugun fabrıkada dikkatini ver kartı(uyarı niteliğinde) veriliyor...3 dikkatini ver kartı 1 disiplin kuruluna sevk , 3 disiplin kurulu iş akdinin feshi söz konusu.   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  İş güvenliği kurallarına uymayan kalifiye eleman, zaten bırakın ,çıksın, gitsin.... Kalırsa sizin başınız derde girer... kalifiye eleman kurallara uymazsa diğerleri hiç uymaz, yanılıyor muyum? Kurallara uyulmayan yerde de siz nasıl iş güvenliğinden bahsedebilir siniz?

     

   
  izmir ve nurnur bu yazıya teşekkür etti.
 10. orhany_

  orhany_ TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Ödül/Ceza sistemi uygulayan firmalara örnek verebilir msiniz?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica