Haber - Çevreye Zehir Saçıyor - Kıbrıs | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Çevreye Zehir Saçıyor - Kıbrıs

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Çevreye Zehir Saçıyor
  Girne’de asbest çatı malzemesi günlerdir toplanmayı bekliyor.

  zr.jpg

  Girne’de Türk Mahallesi’nde bir binada yapılan tamiratın ardından çıkan molozlar günlerdir toplanmayı bekliyor. Molozların arasında ise sağlığa son derece zararlı olan asbest çatı malzemesi de bulunuyor.

  Uzmanlara göre asbest, solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor.

  Asbest maddesi, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi hastalıklara neden olabiliyor.

  Asbest ayrıca ciltte de tahribatlara yol açıyor. Asbest malzemesinin Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde üretimi ve kullanımı, 2005 yılından itibaren yasaklanmış durumda.

  Taşçıoğlu: Sökülürken önlem alınmalıydı
  Makine Mühendisleri Odası Başkanı ve İş Sağlığı - Güvenliği Uzmanı Emir Taşçıoğlu, halk arasında amyant olarak bilinen asbest malzemesinin söküm işleminden önce mutlaka risk değerlendirme raporu hazırlanması gerektiğini savunarak, asbest malzemesinin söküm işlemi sırasında ve sonrasında gerekli tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

  Çevre Koruma Dairesi Girne Şube Amiri Savaş Namsoy ise aldıkları ihbarı değerlendireceklerini ve gerekli çalışmaların başlatılacağını kaydetti.

  Asbeste bağlı oluşan hastalıklar
  Her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayıran Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), asbest maddesini kanserojen maddeler listesinde, “Kesin kanserojen” tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırıldı. Asbest maddesi, akciğer zarı (pleura) kalınlaşması ile akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserlerine yol açar.

  İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilen “Asbestoz” hastalığı, asbest liflerini çözmeye çalışan vücut tarafından üretilen asidin, akciğer zarında oluşturduğu yaralardır. Bu hastalığın kendini göstermesi 10-20 yılı bulmaktadır.

  Asbestin yol açtığı en önemli hastalık olan akciğer zarı ve karın zarı kanseri diye adlandırılan “Mezotelyoma” hastalığı ise yakınmalar, ağrı ve ilerleyici nefes darlığıdır. Erken dönemde tanınıp, uygun cerrahi girişim uygulanamadığında, hastayı kısa zamanda ölüme götürür.

  Kaynak: http://www.kibrisgazetesi.com/?p=436483


   
  Last edited by a moderator: 17 Nisan 2014
  Salih TAŞCİ ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica