ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİNİN YAPISI

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİNİN YAPISI

Çevre Yönetim Sistemi, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi’nin Deming modeli ile parelellik gösterir. Bu model kuruluşların faaliyetlerini 4 sürece ayırır:

1. Planlama Süreci: Çevre boyutları tespit edilir, önemli olanlar değerlendirilir, amaç ve hedefler oluşturulup, uygulamalar planlanır.
2. Uygulamav Süreci: Plan uygulanır ve üzerinde anlaşılan önlemler kuruluşun hedefleri doğrultusunda alınır.
3. Kontrol Et (değerlendirme süreci) : Plan dahilindeki faaliyetler etklinlik ve yeterlilik açısından kontrol edilip, sonuçlar planlananlar ile karşılaştırılır. Zayıf noktaların çıkması için veri oluşturulur.
İyileştirme (düzeltici önleyici faaliyet süreci) : Potansiyel/fiili uygunsuzluklar oluşmaması veya tekrarlanmaması için planlı faaliyetler ile giderilir. Sistem, düzeltici önleyici faaliyetlere uygun olarak yeniden yapılandırılır.

ISO 14001 SİSTEMİ NASIL KURULUR?

Çevre Sorumlularının Atanması
Kuruluş içerisinde Çevre Yönetim Sistemi kapsamında olan bölümlerden temsilciler seçilir. Çevre sorumluları, o bölümün temsilcisidir ve kendi bölümü ile ilgili çevre çalışmalarını yürütmek, diğer bölüm çalışanlarına gelişmeleri aktarmakla yükümlüdür.

Çevre Yönetim Temsilcisinin Atanması
Üst yönetim tarafından sistemin kurulması, uygulanması ve üstyönetime raporlanmasından sorumlu bir kişi atanmalı, tüm çalışanlara duyurulmalıdır.

Çevre Yönetim Sistemi Temel Eğitiminin Verilmesi
Tüm çevre sorumlularının katılımı sağlanır.
ISO 14000 temel eğitimini içeriği

Çevre Politikası Oluşturulması
Üst yönetimin kuruluşu ve çevreye bakışı ile ilgili genel niyetlerini açıklayan bir beyandır.
Politikanın tüm çalışanlarca benimsenmesi, sistemin başarısı açısından önemlidir.

Çevre politikasında neler olmalıdır?
Örnek bir çevre politikası görebilir miyiz?

Çevre Boyutlarının Belirlenmesi
Tüm bölümlerin faaliyetleri incelenerek çevre boyutları ve çevre boyutlarının oluşturduğu çevre etkileri belirlenir.

Çevre boyutlarını belirlerken neler incelemeli, hangi bilgi kaynaklarını kullanmalıyız?

Çevre Boyutlarını Değerlendirme Yöntemi Oluşturulması ve Analizi

Çevre boyutlarını önem derecesini belirleyebilecek, önemli çevre etkileri yaratabilen çevre boyutlarını ortaya çıkarabilmek için yöntem oluşturulur. Bu yöntemler ürüne, firmaya ve firmanın politikalarına göre farklılıklar gösterir.Çevre Bilimi rasyoneldir. Yöntem, size veya başkasına göre değişmeyecek sonuçlar üreten gerçekçi bir model olmalıdır.
Örnek bir çevre boyutları değerlendirme yöntemi görebilir miyiz?

Çevre Mevzuatının Değerlendirilmesi
Kuruluşu ilgilendiren çevre mevzuatı ve bu mevzuata göre firma yükümlülükleri belirlenmelidir. Firma yükümlülüklerinin personel tarafından anlaşılması önemlidir.

Türk çevre mevzuatının ISO 14001 ile ilişikili olabilecek yasa/yönetmelik/tüzük/tebliğleri nelerdir?
Mevzuatın değerlendirilmesi nasıl yapılır? Firma içinde yaygınlaştırılması nasıl sağlanır?

Çevre Amaç ve Hedeflerin Oluşturulması
Önemli çevre boyutlarının çevre etkilerinin hafifletilmesi ile ilgili sayısal amaç ve hedefler belirlenir.

Çevre Yönetim Programlarının Hazırlanması
Amaç ve hedeflere ulaşmak için faaliyet planları hazırlanır. Faaliyet, sorumlusu, termini ve gerekli kaynaklar belirtilir.
Örnek Çevre Yönetim Programı görebilirmiyiz?

Dokümantasyon
Çevre ile ilgili önemli faaliyetler belirlenir. Bu faaliyetlerin çevre etkilerini kontrol altına alınması ile ilgili prosedür/talimatlar hazırlanır. Ayrıca sistem prosedürleri (ISO 14001 Standardında adı geçen) prosedürler hazırlanır.

Hangi faaliyetlerin çevre açısından önemli etkileri vardır ve hangi konularda doküman oluşturmalıyız?

Uygulama
Özellikle alt seviye çalışanlardan başlayarak talimat/prosedürlerin çevre sorumluları tarafından personele anlatılması. Özellikle uygulamaya alındıktan sonraki ilk birkaç hafta gerekli kayıtların tutulup tutulmadığı takip edilmelidir.

Denetim
Uygulama sonuçlarını kontrol edebilmek amacıyla denetim yapılır. Denetimde ISO 14001 standardı mevzuat ve firma dokümanları dikkate alınarak, eksiklikler, geliştirilmesi gereken noktalar raporlanır.

Yönetimin Gözden GeçirmesiÜst Yönetim, çevre politikasını, hedefleri, çevre yönetim programlarını dikkate alarak dışarıdan gelen şikayetleri, denetim sonuçlarını, istatistik sonuçlarını, düzeltici önleyici faaliyetleri, geliştirme önerilerini, mevzuata uyum durumunu inceleyerek sistemin geliştirilmesi için kararlar alır.
Kararlar nasıl kayıt altına alınmalıdır?
Çevre açısından istatistik teknikler nasıl uygulanır?
Çevre Yönetim Temsilcisinin raporu nasıl olmalıdır? Bir örnek görebilirmiyiz?

Belgelendirme Denetimi
Belgelendirme firmasının prosedürüne göre hareket edilerek başvuru yapılır. Üzerinde anlaşılan bir tarihte denetim gerçekleştirilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.