Haber Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı 6 Ayda 35 Bin Ton Tıbbi Atığı Imha Etti

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6 Ayda 35 Bin Ton Tıbbi Atığı İmha Etti

  [​IMG]


  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılın ilk 6 ayında, insan ve çevre sağlığı açısından büyük risk taşıyan 35 bin ton tıbbi atığı bertaraf etti. Tıbbi atıklar, Türkiye genelinde belediyelerce işletilen 46 sterilizasyon ve bir yakma tesisinde imha edildi.

  Bakanlık, yılın ilk 6 ayında, sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan ve enfeksiyona sebep olan patojenler içerdiğinden HIV ve hepatit B-C virüsleri gibi pek çok mikroorganizmayı içeren 35 bin 386 ton tıbbi atığın bertaraf edilmesini sağladı.

  Aile sağlığı merkezi, diş kliniği, tıp merkezi, hastane gibi sağlık kuruluşlarında oluşan tıbbi atıklar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince lisanslandırılmış araçlarla sterilizasyon ya da yakma tesisine götürülüyor.

  Sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan atıkların, diğer atık türlerinden daha yüksek oranda enfeksiyon riski taşıyor. Bu kapsamda tıbbi atıkların toplanmasında kırmızı renkli özel plastik torbalar kullanılıyor. Tıbbi atıkların taşınması özel dizayn ve imal edilmiş araçlarla yapılıyor.

  Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyelerce işletilen ya da işlettirilen 46 sterilizasyon ile bir yakma tesisi bulunuyor.

  Kaynak: IHA   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica