Bilgilendirme - Çevre Görevlisinde Aranilacak Nitelikler.... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Çevre Görevlisinde Aranilacak Nitelikler....

Konu, 'Çevre Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi  Çevre Görevlisinde Aranılacak Nitelikler:
  Tesis veya faaliyet ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:
  a)En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak.
  b)En az dört yıllık üniversitelerin balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.
  c)Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2 listesi 7 nci başlığı altında 7.2, 7.8, 7.9, 7.10, 7.11, 7.12, 7.13, 7.14, 7.15, 7.16, 7.17, 7.18, 7.23, 7.25, 7.26, 7.29, 7.30, 7.31, 7.32, 7.33 bentlerinde sayılan faaliyet veya tesisler için, (a) ve (b) bentlerinde sayılan bölümlere ek olarak veteriner fakültesinden mezun olmak, bu tesislerde sürekli istihdam ediliyor ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.
  ç)Bakanlık merkez ve taşra teşkilatının çevre yönetimi ve çevresel etki değerlendirmesi birimlerinde, 6 ncı maddede belirtilen görev ve sürelerde çalışmış olmak.
  Çevre Görevlisi Belgesi:
  Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara Bakanlık tarafından “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir. Çevre mühendisleri ile çevre mühendisliği alanında lisansüstü eğitime sahip kişilere istekleri hâlinde sınav şartı aranmaksızın “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir. Bakanlık merkez ve taşra teşkilatının çevre yönetimi ve çevresel etki değerlendirmesi ile ilgili teknik birimlerinde;

  Çevre ve orman uzmanı, şube müdürü veya en az 4 yıllık üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun olup teknik personel olarak en az beş yıl görev yapmış olanlara,
  İl müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde en az üç yıl görev yapmış olanlara, istekleri hâlinde sınav ve ücret şartı aranmaksızın “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir.

  İl müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde en az üç yıl görev yapmış olanlara, istekleri hâlinde sınav ve ücret şartı aranmaksızın “Çevre Görevlisi Belgesi” verilir.


   
  Brc34, Kaan SAKA, Aytuğ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. iteq

  iteq TÜİSAG Üyesi

  paylaşım için teşekkürler. sınavı ne zaman olacak acaba ?

   
 3. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  önümüzdeki sene yapılacak ancak tarihi henüz belli değil..

     

   
 4. iteq

  iteq TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim

   
 5. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  ben de gircem sınava. tarihi belli olsa da hazırlansak yavaştan

     

   
 6. isgdemc2216

  isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

  bende istiyrm ama kazanmk zor diyorlar , sınav yaklaşınca kaynak kurs vb burdan paylaşırsanz sevinirm :) ..

   
 7. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Sınavdan korkmayın o kadar , geçen sene çan yaptılar.35-40 doğru yapan aldı belgeyi
   
  isgdemc2216 ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 8. melancholia306

  melancholia306 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bakanlık yeni bi düzenlemeye gitmeye hazırlanıyormuş çevre görevlisi belgesi hakkında 3 yıl tecrübe şartı getirileceği konuşuluyor   
 9. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Kaynak var mı yoksa sadece söylenti mi acaba?

     

   
 10. melancholia306

  melancholia306 TÜİSAG Üyesi

  Yeni bir düzenleme yapılacağı konuşulmuş bakanlıktaki son toplantılarda yakın bir zamanda netleşir durum diye umuyorum belgelerini alanlar için bir sıkıntı olmayacaktır yeni alacaklar için tecrübe şartının getirileceği aldığımız duyumlar arasında.   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 11. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  eğer 3 yıl çevre işlerinde çalışma şartı konulursa bu belgeyi sadece çevre mühendisleri alır   
 12. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ne yapmak istediğinize karar verin derim..
  İş güvenliği mi çevre görevlisi mi yoksa kendi mesleğiniz mi?
  Piyasanın durumuna göre hareket etmek,o belgeyi istiyorlar bu belge çok önemli gibi düşünceler sizi başarıya değil başarısızlığa götürür diye düşünüyorum..
  İşveren tabiki hem Kimya mezunu,hem c sınıfı iş güvenliği belgesi hemde çevre görevlisi belgesi olan kişi ister.. Neden bu 3 kişiye 1000 lira verse 3000 çıkacak elinden,2000 vereyim 3 belgesi olsun bir kişi olsun diye düşünür..Böyle bir ortamda üçünü bir arada yada ikisini bir arada layığıyla yapan adama ben eyvallah derim ama bir koltukta iki karpuz taşınmaz diye atalarımız da boşuna söylememiş olsa gerek..

  Lafım uzman olan ama aynı zamanda bu belgeyi almayı düşünen arkadaşlara...

   
  ISG-isg ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 13. melancholia306

  melancholia306 TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle katılıyorum çevre ve isg mevzuatı çok derin ve geniş bir yapısı var ve giderek te kapsamı genişliyor. İkisini birden takip edip icra edebilmek gerçekten zor..
   
 14. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  kesinlikle çevre görevlisi olayına katılmıyorum, inşaat görevlisi makina görevlisi elektrik görevlisi diye birşeyler çıksın çevre mühendisleride onların işini yapsın:) yok öyle birşey ya:)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica