Çevre Görevlisi Ve İsg Uzmanı Beraber Olabilir Mi? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Çevre Görevlisi Ve İsg Uzmanı Beraber Olabilir Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında omertasdemir89 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bir işletmede hem çevre görevlisi hemde isg uzmanı olarak çalışabilirmiyiz? Çevre görevlisi olarak çevre izin sistemine tesisi kaydetmemiz ve tesisin çevre görevlisi olarak kendimizi atamamız gerekiyor. Bunu yaptığım İSG uzmanlığı olarak bir sıkıntı olur mu? ACİL cevaplarınızı bekliyorum...


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Olur neden olmasın ki? Denetleyen kim?

   
 3. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Hiçbir sorun olmaz. Bu şekilde çalışanlar var.. Mesela ben :)

     

   
 4. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  ve lütfen isg uzmanı değil İG Uzmanı

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 5. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  haklısın yusuf ig uzmanı:) yani sölediklerinize göre ki bizzat uyguladığınızı söylüyosunuz, sistemden çevre görevlisi olarak ekleyip bi yandan da çalışma bakanlığına sözleşmeyi yollayabilirim. Ayrıca yusuf bey şu an çalıştığınız yerde hem çevre görevlisi hem ig uzmanı olduğunuzu söylüyosunuz hangi sektörde peki

     

   
 6. omeryavuz

  omeryavuz TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı şekil çalışıyorum, sorun yok

   
 7. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  2 işi bi arada çalışan meslektaşlar sizce ne kadara çalışmalıyız
   
 8. cccisgccc

  cccisgccc TÜİSAG Üyesi

  bende aynı şekilde çalışıyorum sorun yok metal sektörü çelik konstrüksiyon....   
 9. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  aynı anda hem iş güvenliği uzmanlığı, hemde çevre görevlisi olma hakkı veriliyorsa neden olmasın...???..bence olur...

     

   
 10. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Olmasına olurda nasıl yetiştiriyorsunuz onu anlamıyorum..
  Sadece kağıt üzerinde mi gerçekleştiriyorsunuz,yoksa hakkını veriyormusunuz her iki işin birden..
  Çünkü birbirinden aynı proses ve prosedürler var ve baya zamanınızı alması gerek..
  En azından ben bazen İş Sağlığı ve Güvenliği üzerinde çalışırken yoruluyorum,başka bir iş yapmak için zaman bulamıyorum..   
 11. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Mersin'de kauçuk sektöründeyim (Tehlikeli Sınıfta yer alıyoruz) ve C Sınıfıyım... :)

  İşi yetiştirmek sanırım en büyük problemlerden biri. Sosyal hayatımı kenara itmeden geceleri uykudan ödün verdiğim çok oluyor... İşi hakkıyla yapmaya çalışıyorum.. ve hatta çevre görevlisi ve İG Uzmanlığı yanı sıra henüz 14001 belgesi almamış firmamız için birde sistem kurma faaliyetlerine başladık ve hatta haftaya belgelendirme denetimimiz var.. Sonrasında OHSAS için plan yapıyorum :D Zamanı iyi değerlendirmediğimiz zaman evet yetişmiyor ama 3 haftalık yapılacaklar planım şu anda önümde açık duruyor :) ve artık bir konu üzerinde çalışırken yorulduğumu veya sıkıldığımı fark edersem anında başka bir konuya geçiyorum.. Bu arada 'sahada boy göstermeyi' de ihmal etmiyorum.

  Dert anlatacak biri olunca sırayla dökülüyor galiba.. Bıraksalar daha sayfalarca yazarım herhalde... :D   
 12. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Aslına bakarsanız iki işi birden yapamaz.Denetim mekanizması düzgün çalışsa veya bu sorumlulukları yüklenenler yüklendikleri sorumlulukların ne denli ağır olduğunun bilincinde olsalar veya işverenler yalnızca prosedürü yerine getirmiş olmak için eleman istihdam etme yolunu seçmeseler kimse bu iki işi birden yapamaz.
  Açık hüküm var ''İş Güvenliği Uzmanı bu işi yaptığı süre içerisinde başka herhangi bir iş yapamaz''diyor zaten.İG Uzmanı olarak tam zamanlı sözleşme yapmışsanız başkaca hiçbir iş yapamazsınız.Şayet kısmi süreli bir sözleşmeyle İG uzmanı olarak çalışıyorsanız o çalıştığınız kısıtlı sürenin dışında başka bir iş yapabilirsiniz elbette.

   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 13. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Bu cevaptan sizin çalıştığınız yerde her şeyi kendiniz yapıyormuşsunuz gibi algıladım. Bilmem haksız mıyım?? Üst yönetimin ve/veya çalışanların alışkanlıklarından kaynaklanan direnci kırmak oldukça zor, hatta bazen onlara laf anlatmak yerine ben yaparım dediğim çok olmuştur ama aynı anda her yerde olamam... Çevre, İSG farketmez, ayrı ayrı yada bir arada ilgileniyor olmanız değişmez, tek başınıza çalışıyorsanız mümkün değil yetiştiremezsiniz.

  Çalıştığım firmada yaklaşık 500 kişi çalışıyor (üretimde)... Çevre Görevlisi olarak ve İş Güvenliği Uzmanı olarak yasal anlamda tek sorumlu benim ama benim buradaki görevim aynı anda her yerde olmak değil... Uygunsuzlukları tespit edip düzeltmek ve uygunsuzluk oluşturabilecek durumları belirleyerek önlemleri almak.. Bu tek başıma yapabileceğim bir iş değil. Bu nedenle her bölüm için saha sorumluları belirleyip, eğitip, düzenli saha kontrollerini yaptırmanız ve insanlarda bilinci oluşturmanız gerekiyor. Özetle kendi yaşayan bir sistem oluşturmalı ve sadece sistemi kontrol etmelisiniz...

  Kimse yanlış anlamasın, ben mühendisim ve bu bilinçle çalışıyorum.. Sahada yapılan faaliyet için sürekli izin formu dolduruldu mu?, etiketlendi mi? vs. vs. gibi evrakların takibi için birilerinin peşinden koşacaksam o diplomayı boşuna aldım demektir. Hiç belli olmayan bir düzende sahaya çıkar ve denetimimi yaparım.. Varsa uygunsuz bir durum raporlarım... İşverenler şimdiye kadar koyun gibi güdülen çalışanlar istiyorlarsa bunu yapacak kişiler buldukları içindir.. Her yiğidin yoğurt yiyişi vardır.. Benimki de bu şekilde... Sahada olmamakla bir risk alıyorsam kendime alıyorum..

  Belki bu söylediklerim tartışmalara yol açacak ve belki alınanlar olacak.. Onlardan şimdiden özür dilerim. Benimki sadece sınırları zorlamayanlara bir başkaldırı :)

  Herkese iyi çalışmalar ve kazasız günler...
   
 14. gepp

  gepp TÜİSAG Üyesi

  Yusuf hocamın ne kadar düzgün ve sistemli çalıştığını bilen biri olarak herhangi birinin bu yazdıklarından alınıp bunun üzerine tartışacağını düşünmüyorum. İşverenlerin, iş güvenliği+çevre+kalite belgesinin tamamına sahip tek bir kişi çalıştırmalarını istediklerini de biliyorum. Evet sadece tek işi layıkıyla yapmak en güzeli ama işverenler maalesef tek kişiyle birçok iş yaptırmak istiyor.

   
  yusuf.dulda bu yazıya teşekkür etti.
 15. ilkeer

  ilkeer TÜİSAG Üyesi

  halen çalışılabiliyor mu 01.01.2014 de bir yasa çıkmıştı, çevre görevlisi başka iş yapamaz diye   
 16. klbkbr

  klbkbr TÜİSAG Üyesi

  evet bende yasal olarak çalışabilir yazısını hiçbir yerde göremedim. 2013 teki yönetmelikte çalışamaz diyor ve herkes forumlarda çalışbilir yazıyor ama resmi olarak nerde?? gören duyan biri varsa lütfen yazabilir mi

   
 17. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  genel olarak çoğunluk çalışır çalışır demiş ama


  Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik
  Yükümlülükler
  MADDE 10 –
  (1) Çevre görevlisi;
  (9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar..
  demektedir....

  aynı işletmede hem çevre görevlisi hem İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak mevzuata uymuyor gibi. Fakat bir firmada çevre görevlisi olup bir başka firma veya firmalarda iş güvenliği uzmanlığı yapılabilir gibi geliyor bana ? ;)

   
 18. zynp..

  zynp.. TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğiniz fıkra yürürlükte değil. Bu yönetmelik revize edildi 6 Mayıs 2014'te.

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140506-3.htm

  MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü fıkranın (ğ) bendinde yer alan “unvan” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve adres” ibaresi eklenmiş, aynı fıkraya (j) bendi ilave edilmiş, dördüncü fıkrasının (b) bendi, altıncı fıkrası ile on birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, sekizinci ve dokuzuncu fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

  Ben bir firmada hem çevre görevlisi hem de İSG Uzmanı olarak çalıştım ama hala tereddütlerim var.

  Uzmanlık sözleşmem kısmi zamanlıydı, tam zamanlı olarak çevre görevlisiydim.

  ÇAlışma bakanlığına bu konuyu çok fazla sordum ve açıkçası net cevap bulamadım.

  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

  Yönetmelikte şöyle bir madde var: (6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.

  Ama ben hem çevre görevlisi hem İGU olarak çalıştığımda:

  Tam zamanlı çevre görevlisi, kısmi zamanlı İGU oldum.

  SGK çevre mühendisi olarak ödendi.

   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 19. Fatih Mehmet ŞİMŞEK

  Fatih Mehmet ŞİMŞEK TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Yönetmeliğe göre mühendislerde (ayrım yapmaksızın) çevre görevlisi olabiliyor? En azından anladığım bu. Bu durum ile ilgili bilgileri olan arkadaşlarımız var ise sevinirim. Örnğin: Bir mak. müh. çevre görevlisi olabiliyor mu? Oluyorsa izlemesi gereken yol nedir.

   
 20. zynp..

  zynp.. TÜİSAG Üyesi

  ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE

  DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  b) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında yapılacak sınavlarda başarılı olmak.

  yönetmelik maddesi bu. ayrım yok. eğitim zamanlarını takip edip 1 haftalık eğitim ve 70 puan yeterli.

  çevre mühendisliği okumuş biri olarak 4 yılımı verip sonra başka mühendislikten kişilerin 1 haftalık eğitimle işimize bulaşmasına her ne kadar çok çok tepkili olsam da böyle bir şans varken neden değerlendirilmesin değil mi?

  eğitimleri bu linkten takip edebilirsiniz.

  http://www.tucev.org/

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica