Haber Çelik: ' Işçi Ölümlerini Gelişmiş Ülkeler Düzeyine Çekmemiz Gerekiyor '

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Çelik: 'İşçi ölümlerini gelişmiş ülkeler düzeyine çekmemiz gerekiyor'
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'İşçi ölümlerini gelişmiş ülkeler düzeyine çekmemiz gerekiyor' dedi.

  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “2002-2003 yıllarında 100 bin işçide Türkiye’de 16 ölüm vardı. Şimdi ise 2012 istatistiklerine göre 6’ya gerilemiş bulunmaktadır. Bunu gelişmiş ülkeler düzeyine çekmemiz gerekiyor” dedi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın(İNTES) 25. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı. Toplantıda iş sağlığı güvenliğinin öneminden bahseden Bakan Çelik şöyle konuştu:

  “İnşaat sektörü iş sağlığı güvenliği açısından çok tehlikeli bir sektördür. Dolayısıyla iş sağlığı güvenliği yasası yeni yürürlüğe giriyor. 2014 itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında da yasa tümüyle yürürlüğe girmiş bulunuyor. Bir kişinin hayatını kaybetmesinin veya bir kişinin yaralanmasına hiç birimizin böyle bir yaklaşım içerisinde olmayacağını biliyorum. Güvenli bir şekilde çalışmanın hem çalışan, hem de üretim açısından önemli olduğu düşüncesiyle çağdaş dünyada olduğu gibi 100 bin işçide gelişmiş 15 Avrupa ülkesinde bir ölüm oluyor. 2002-2003 yıllarında 100 bin işçide Türkiye’de 16 ölüm vardı. Şimdi ise 2012 istatistiklerine göre 6’ya gerilemiş bulunmaktadır. Bunu gelişmiş ülkeler düzeyine çekmemiz gerekiyor.”

  2004 yılından bu yana toplam istihdamın 6 milyon 300 bin arttığına dikkat çeken Bakan Çelik, “Gelirlerimiz faizlere değil, gelirlerimiz Marmaraylara, Yüksek Hızlı Trenlere, duble yollara, toplu konutlara, eğitime, sağlığa yani kısaca millete hizmet yolunda hızlı bir şekilde değerlendirilmekte ve harcanmaktadır” diye konuştu.

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise Türk müteahhitlik sektöründe gelinen noktaya dikkat çekerek şöyle dedi:

  “Müteahhitlik sektörü geçtiğimiz 44 yılda 263,8 milyar dolarlık iş üstlendi. Bugün sabah Türkmenistan’dan alınan iş ile bu rakam 264 milyar dolara yükseldi. 1972 ile 2002 yılları arasında yani aradan geçen 30 yılda müteahhitlik sektöründe toplam 44 milyar dolarlık iş alabilmişti. Son 10 yıl içerisinde ise bu rakamın üzerine 220 milyar dolar ilave iş koyduk. Türk müteahhitlik sektörünün 2000’li yılların başında almış oldukları ortalama iş tutarı sadece 20 milyon dolardı. 2012 yılında ortalama alınan iş miktarı her iş başına 55 milyon dolara yükseldi. Bu sene ise adeta bir rekor kırdık. 2013 yılında Türk müteahhitlik sektörünün dünyada almış olduğu işlerle beraber ortalama her bir iş 100 milyon dolardır.”


  Kaynak: http://www.iha.com.tr/celik-isci-ol...r-duzeyine-cekmemiz-gerekiyor-politika-315467


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica