Çatı İşlerinde Risk Analizi

Zerafet Yıldırım

TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar

İsg 1. sınıf ögrencisiyim. Kişisel Korucu Donanım Dersi Hocamız bir ödev verdi .Konu Çatı işleri
- Sektörde tanımı
- Türkiyedeki iş yeri ve çalışan sayısı
- RİSK ANALİZİ
-Alınacak önlemler ve kullanılan kkd ler
-Yaşanmış iş kazaları ..

bu maddeler ile bir sunum hazırlmam lazım .

Türkiyedeki iş yeri ve çalışan sayısı
- RİSK ANALİZİ

bu ikisini nerden arastırabilirim acaba en acilinden :/
 

Tolga_34

TÜİSAG Üyesi
Selam, öncelikle kolay gelsin. :)
Sektörde tanımı = Çatı kaplama işleri, çatı onarım işleri, çatı üzerinde yapılan diğer işler (Örn. Uydu anten montajı, kablolama, sanayi tipi klima montaj ve bkm. vb. faaliyetler)
Türkiyedeki iş yeri = Bu kavram biraz geniş, hocanız ile konuşun daraltın. Şöyleki, 1) Ya belli bir iş yeri belirlemenizi istiyordur, ya da Türkiye'de bu işin yapıldığı yerler neresi ? diye soruyordur. Türkiye'de bu işin yeri inşaat sektörü, elektrik elektronik sektörü, makine işleri (Asansör, sanayi tipi klima vb. montaj ve bakımları vb.) olabilir.
Çalışan sayısı = Bu kavram tamamen izafi bir kavram. Hocanıza sorun, şöyleki 1) Eğer belli bir iş yeri belirlenmesini istiyor ise, o iş yeri örneklem olarak alınıp, oradaki çalışan sayısı verilebilir. Yoksa Türkiye geneli çatı işi yapan kişi sayısını tespit edebilmeniz/tespit edilebilmesi olasılık dışı.
Risk Analizi = Forumda risk analizi bölümünü bir inceleyin, çok öncesinden çatı çalışmaları ile ilgili olarak risk analizleri örnekleri verilmişti.
Bilgi kaynağı olarak = İSGÜM sayfasını ve aşağıdaki linkleri incelemenizi tavsiye ederim.
Yapı İşlerinde Sağlık Ve Güvenlik Planı Rehberi
Yapı İşlerinde Yüksekte Çalışmalarda İSG Uygulama Rehberi
Risk Değerlendirmeleri

Siz daha birinci sınıfsınız önünüzde kat edeceğiniz yol çok uzun. O nedenle risk değerlendirmesi kavramını iyi bellemek ve uygulamasını doğru yapmak için, hazır risk analizlerinden istifade etmek size pek yardımcı olamaz. Öncelikle "Çatı işleri" nedir? ve nasıl yapılıyor? ifadelerine cevap bulmanız, sonrasında bu işler yapılır iken çalışanlara ve üçüncü kişilere karşı meydana gelebilecek tehlikeler nelerdir (Tehlike Belirleme)? maruziyetler (Sıklık ve Şiddet sonucu) nasıl olabilir? vb. sorulara kendinizin cevap vermesi çok daha doğru olur.
Görsel bilgi kaynağı olarak youtube'den istifade edebilirsiniz.
Çatı izolasyonu nasıl yapılır?
Çatı yapımı
Ayrıca bir kaç doküman ekledim. İncelemenizde fayda var.
İyi dersler dilerim. :)

Ekli doküman kaynakları :
1) İSGÜM
2) Dr.Mustafa Onüçyıldız, İnş.Müh., Selçuk Üniversitesi (Yüksekte Çalışmalarda İSG), İnternet üzerinde açık dokümandır.
 

Ekli dosyalar

Genco

TÜİSAG Çalışma Birimi
TÜİSAG Çalışma Birimi
Merhaba;

Ayrıca, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik ve Binaların Yangından Korunması Hk. Yönetmelik içerisinde de çatı ve yüksekte çalışmalara ilişkin hükümler bulabilirsiniz. Bu hükümlere olan uygunsuzlukları risk değerlendirmenizde tehlike olarak belirtebilirsiniz.
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.