Haber Çasgem Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Çelik' In Öncelikli Amacı

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  ÇASGEM Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Çelik: " Çalışanların İş Hayatında Var Olabilmelerindeki Öncelikli Amaç, Sağlık ve Güvenliklerini Korumak ve Sürdürmektir "

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Elif Çelik, çalışanların iş hayatında var olabilmelerindeki öncelikli amacın, sağlık ve güvenliklerini korumak ve sürdürmek olduğunu belirtti.
  3.jpg

  GSO'dan yapılan açıklamaya göre, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanlığı (ÇASGEM) işbirliğiyle, "İş Sağlığı ve Güvenliğine Temel Yaklaşım ve Kavramlar", "6331 Sayılı İSG Kanunu Uyarınca Çalışma Hayatında Tarafların Sorumlulukları" konulu toplantı düzenlendi.


  GSO Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonundaki eğitimde, ÇASGEM Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Elif Çelik katılımcılara iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgiler verdi.

  3.jpg

  Çalışma hayatının en önemli yapı taşlarından birisinin iş sağlığı ve güvenliği kavramı olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

  "İş sağlığı ve güvenliği son yıllarda giderek önem verilen bir konu haline gelmiştir. Çalışanların iş hayatında var olabilmelerindeki öncelikli amaç, sağlık ve güvenliklerini korumak ve sürdürmektir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının asıl amacı meydana gelebilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarını ortadan kaldırmak veya en aza indirgemektir. Çalışanlar işyerinde sürekli olarak risk altındadır. İş ortamında bulunan faktörlerden ya da dışarıdan gelen faktörlere karşı işveren çalışanlarını imzalamış olduğu iş sözleşmesi gereğince 'gözetme borcu' altına girmektedir."

  İşyerinde işverenlerin, çalışanlarının nasıl sağlık ve güvenliklerini koruyacağına dair geniş açıklamaların 6331 sayılı kanunda belirtildiğinin altını çizen Çelik, işverenlerin çalışanlarının işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olduklarını vurguladı.

  2.jpg

  İş kazaları ve meslek hastalıklarına da değinen Çelik, şu bilgileri verdi

  "SGK tarafından yayınlanan 2012 yılı istatistiklerine bakıldığında ülkemizdeki toplam iş kazası sayısı 74 bin 871, meslek hastalığı 395, ölümle sonuçlanan iş kazası 744, sürekli iş göremez hale gelen işçi sayısı ise 2 bin 209'dur. 2011 yılı istatistiklerine baktığımızda toplam iş kazası 69 bin 227, meslek hastalığı 697, ölümle sonuçlanan iş kazası bin 710, sürekli iş göremez hale gelen işçi sayısı 2 bin 216'dır. Bu göstergeler ülkemiz için göz ardı edilmeyecek kadar önemli verilerdir."

  Kaynak: AA


   
  Last edited: 18 Nisan 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica