Cam Silme İşi !!!

Konu, 'Hatalı Uygulanan İSG Önlemlerinin Fotoğrafları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Arkadaşlar merhaba,
  Cam silme işiyle ilgili yakalamış olduğum 2 kareyi sizinle paylaşıyorum.

  IMG_1507.JPG

  IMG_1508.JPG


   
  surveyan, Aytuğ ve volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 2. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  cam temizliği işlerine bir el atmak lazım aslında

   
 3. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  kadınlarımız da korkusuz maalesef...

     

   
 4. cul_de_sac

  cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

  Cam temizliği işlerine el atmaktan ziyade zaten yapttımı uygulamak şart bence, çünkü onların sorumluluğuda ISG uzmanı üzerinde. aslında bununla ilgili bir video var aslında isimde paylaşılabilir ama belki site adminlerince özel isim vermek yasaklanmış olabilir bundan dolayı isim veremiyorum .. Dünyaca ünlü İşçi karakteri bakanlık istesinde bulabilirsiniz videoları..

   
 5. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  CAM SİLME YASAKLANMALI ( 08 MAYIS 2012 )
  Singapur'da bu yıl 8 Endonezyalı temizlikçinin yüksek apartmanların pencere camlarını silerken aşağı düşerek ölmesi üzerine Endonezyalı yetkililer, temizlikçilerin cam silmesinin yasaklanmasını istedi. Endonezya Büyükelçiliği Müsteşarı Sukmo Yuwono, Associated Press ajansına verdiği demeçte, "temizlikçilerin yüksek binaların pencerelerini silmeyeceğini veya çamaşır asmayacağını" belirten bir maddenin iş anlaşmasına eklenmesi yönünde işçi bulma kurumlarına talepte bulunduklarını söyledi.
  Temizlikçilerin "bir hiç uğruna öldüğü"nü belirten Yuwono, Singapur İşgücü Bakanlığı'nın, temizlikçilerin güvenliğini sağlamayan kurumlar ve işverenleri belirlemek için Endonezya ile birlikte çalıştığını kaydetti. Endonezya, Singapur'un 200 bin temizlikçi sayısının yaklaşık yarısını tedarik ediyor.
  AA


     

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bu işin çözümünü düşündüğümüzde en uygun çözüm; pencereleri ekte ki resimdeki gibi yapmak. aslında daha iyi bir resim bulamadım ama bilenler bilir; 90 derece yandan açılan ortalı pencereler vardır. resimdekinden farklı olarak yandan açılır. ortalı pencereler. bu pencereleri şekilde yaparak sorunu kökten çözebiliriz

   

  Ekli Dosyalar:

  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  eğer ki ortalı doksan derece pencere yapamıyorsak resimde ki gibi mıknatıslı aparatlar ile temizlik yapılabilir. bunları alışveriş sitelerinden buldum, denemedim ama.
   

  Ekli Dosyalar:

  Aytuğ ve cul_de_sac bu yazıya teşekkür etti.
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bunlarda fayda etmediyse, resimdeki gibi kaldırma aracı ile güvenli şekilde temizlik yapılabilir. kaldırma aracı yeterli olmaz veya bulunmuyorsa da resimde ki gibi emniyet kemeri ile temizlik yapılabilir.   

  Ekli Dosyalar:

 9. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bu resimde bir başka çözüm. uzun bir çekpas ile silmek. ancak bu işlemle yapılacaksa, 1: resimde ki gibi işçi baret, gözlük takmalı, 2: her ihtimale karşı alana girişler engellenmeli

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 10. cul_de_sac

  cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

  sanki ben daha önce biyerde görmüştüm ama resmi koyarak iyiki akla getirdin bence muhteşem bir ürün.. teşekkürler   
 11. eniyiisg

  eniyiisg TÜİSAG Üyesi

  bence kapı ankrajı+vucut tipi emniyet kemeri bu işin en uygun çözümükapı ankrajı.JPG   
  6666, erkan aktaş, mehmetaliozguden ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  sayın eniyiisg; paylaşım çok güzel ancak kesinlikle en iyi çözüm değil, en son ihtimalli çözüm.

  İş Güvenliğinde temel ilke olarak tespit edilen tehlikenin, tamamen ortadan kaldırılmasına çalışılır. mümkün değilse, riski azaltacak önlemler alınır, bu da mümkünde değilse KKD kullanılır.

  Kişisel Koruyucu Donanımların son çare olma sebebi ise:
  1. Kişinin insiyatifine bağlı olabilmesi, yani siz arkanızı döndüğünüzde KKD'yi çıkarabilir. bu örnekte de olmaz demeyin olabilir. temizlik işçisi işine geleni yapıp eski usul, Kaan beyin paylaştığı resimler gibi çalışabilir.
  2. hatalı kullanılabilme ihtimali; misal Kulak tıkacını yanlış takan biri gürültüden korunamaz ve daha da kötüsü bu durumu İSG uzmanı tespit edemez uzaktan takılı olduğunu görür sadece. bu resimde de emniyet kemeri karabinasının yanlış takılması geri dönülmez kayıplara yol açabilir.
  3.Uzun vadede daha masraflı olabilir. misal havalandırma yapmak yerine maske kullanılan bir organizasyonda belkide uzun vadede maske masrafı havalandırmayı geçecektir.
  4. Tehlike devam eder: her zaman aynı tehlikeye maruz kalınır. Bir tehlike kkd kullanılarak önlenmeye çalışılıyorsa o tehlike sürekli orada duracak demektir. bu da KKD'si olmayan için tehlikenin devam ettiği anlamına gelir.
  5. KKD kullanımı ve doğru kullanımı (yani sadece kullanılması yetmez), sürekili denetlenmek zorunda, eldiven dağıtıyorsan takibini yapmak zorundasın, emniyet kemeri veriyorsan kontrol etmen gerekir, bu İSG uzmanı için ek zaman kaybı demektir.

  bu nedenlerden dolayı, tehlike ne olursa olsun KKD son çare olmalıdır. İSG uzmanı hedefi her zaman kaynakta koruma olmalı, KKD kullanılması önerisi bırakın başkalarından gelsin, zaten başkalarının ilk ve tek önerisi KKD olacaktır.

   
  6666, Mehmet Uzman ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica