Soru - Cam Malzeme İnfilakı İçin Koruyucu Önlemler Nelerdir? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Cam Malzeme İnfilakı İçin Koruyucu Önlemler Nelerdir?

Konu, 'Cam, Porselen ve Seramik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Gökay Çakır tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gökay Çakır

  Gökay Çakır TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Bandın üzerinden cam malzemelerinin geçtiği bir sistemde bu cam malzemelerin patlama ihtimali varsa ve buralarda bant ile çalışan arasında koruyucu önlemlerle kesilemiyorsa, nasıl bir önlem alınmalıdır sizce? Örneğin tüm vücudu kaplayan bir kkd kullanımı düşünüyorum fakat çalışılan ortam sıcaklığıda buna müsait değil. Sizin fikirleriniz nelerdir paylaşırsanız sevinirim.
  Teşekkürler.


   
 2. İsmail D

  İsmail D TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Gökay Bey,

  Seramik sektörün de üretim mühendisi olarak çalışmış biri olarak durumu az çok anladığımı zannediyorum.

  Ancak resimlerle durumu özellikle çalışan, bant yakınlığı, parçalanmış numuneyi fotoğraflayıp yayımlarsanız daha açıklayıcı olabilir.

  Öncelikle ürün neden patlıyor? Tünel fırın da mı soğuma işlemi gerçekleşiyor ? İlk olarak aklıma gelen termal şok direnci, tavlama sırasında cam gibi gevrek bir malzemenin hızlı soğutulması yüzey gerilmelerine neden olur ve mekanik hasara uğrar başka bir değişle patlar. Bunun önüne geçmek için tavlama rejimine müdahale edilebilir. Ürün daha yavaş soğutulabilir. Ancak ürünün daha yavaş soğutulması, üretimin düşmesi anlamına gelir. Eğer tahminim doğruysa önerinizi işverene sunabilirsiniz çalıştığınız firmaya bağlı olarak işveren den alacağınız tepkiler değişebilir.

  Ürünün patlamasının önüne geçemiyorsanız eğer etkisini azaltma yoluna gitmelisiniz. Bant ile çalışan işçi arasında her hangi bir koruma önlemi alamayacağınızı söylemişsiniz, bant üniteler arası mesafeye ve fabrika kurulumuna bağlı olarak metrelerce uzayabilir. Türkiye şartlarında mantıklı bir öneri olarak gözükmüyor.


  Benim görüşüm öncelikle ürünün patlamasının önüne geçmeye çalışın, işverene bu yönde önerilerde bulunun eğer her hangi bir değişik de bulunamayacaklarını bildirirlerse son çare olarak işçi uygun KKD kullanmak zorunda. Yüz siperliği, uygun tulum gibi.

  Kazasız günler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica