Çalıştığım Şirket Tarafından Verilen Taahütname Ve Geçerliliği

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar selamlar, aşağıda yazılı taahütnamenin geçerliliği ve bağlayıcılığı sizce nasıldır. Yanlış olan bir cümle yada yer varmı ? işveren adına ben nasıl yetkili olurum ?

Yapımı “……………………..…” nin taahhüdü altındaki“……………………………...….” işinde ve işyerinde İş Güvenliği Uzmanı olarak işin başından sonuna kadar görev yapacağımı ve işin 4857 sayılı İş Kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu, yürürlükteki Tüzük, Yönetmelik, Tebliğ ve Genelgeler, özellikle “Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği”, ayrıca İş Hukuku ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki diğer yasal mevzuat çerçevesinde gerekli, her türlü tedbirin belirlenmesini, sorumlularınca alınmasının takibini ve denetimini sağlayacağımı, çalışma sahasında tutulan ve yazılan tüm iş güvenliği tutanaklarını imzalayacağımı, iş sağlığı ve güvenliği noter onaylı defterleri uygun şekilde işleyeceğimi ve imzalayacağımı, iş sağlığı ve iş güvenliği kuruluna katılacağımı, şantiyede yapılacak Risk Analizi için kurulacak olan Risk Değerlendirme Ekibine katılıp imzalayacağımı, alt işverenlerin (taşeronların) da yasal mevzuata uymaları için gerekli denetim, uyarı ve takibi sağlayacağımı, ve bu durumu işverene bildireceğimi, yasal mevzuatta belirtilen iş güvenliği uzmanı görev, yetki ve yükümlülükleri çerçevesinde işveren vekili sıfatıyla, işveren adına yetkili olarak beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bekir AVCI

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
İGU olarak yetki ve sorumlulukların zaten yönetmelikte belirtilmişdir.Yukarıdaki taahhütnamede belirtilenler bu yönetmeliklerdeki sorumlulukarının bir kısmıdır. Taahhütnameye girmesi gerekmez. Taşoranlar işverenin konusudur.Bir İGU olarak sen yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde görevini yapacaksın gereğini işverene bildireceksin yapıp yapmamaktan işveren sorumludur. Bu taahhütname ile işveren seni işveren vekili olarak atayıp kendi sorumluluğunuda sana yükleyerek üç kuruşa seni herşeyden sorumlu yaparak kendini boşa çıkarıyor. Herhangi bir olumsuz durumda herşeyden sen sorumlusun ( Yasal olarak işveren vekilinin yaptıklarından sorumlu olsa da benim vekilim dediği sen herşeyden sorumlusun).Bana göre üzerine vazife olmayan bir sorumluluk yüklenmektedir.Eğer sadece İGU olarak çalışacaksan işveren vekilliği seni ilgilendirmez. Ama ben aynı zamanda şirket yönetiminde de görev alacağım diyorsan o zaman söyleyecek bişey yok.Çünki işveren vekili yönetimde görevalan bir kişi olmalıdır.
Sonuç: Eğer İGU olarak çalışacaksan taşoranlar ve işveren vekilliği senin işin değildir.Anlamadığın yada sana uygun gelmeyen hiçbir şeyin altına imza atma.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
teşekkürler bende aynı düşüncede idim. sadece acaba imza atsam beni bağlayıcı olurmu ? çünkü yasada zaten benim sorumluluklarım belli şekilde sıralanmış. dediğin gibi işveren vekilisin diyip hertürlü oluşumda beni sorumlu hale getirme istiyorlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.