Çalıştığım Firmada Ek İş Olarak İsg Uzmanlığı Hakkında

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında mmdindar tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi  Merhaba,
  Çalıştığım firmada x TL maaş karşılığı bir işim yapıyordum. Firma İSG Uzmanlığı için iki kişiyi epğitime gönderdi ve ben yedek olarak katılmıştım. Diğer arkadaşın devre dışı kalması ile sözleşmemi yaptım şu anda hem var olan işimi hem de ayda 5 gün İSG uzmanlığı görevimi yürütüyorum. Benim durumda olup 2. iş olarak İSG uzmanlığı yapan birçok arkadaş olduğunu da biliyorum. Sorum şu;

  İşverenden x TL ücrete ek ne kadar bir ücret talep etmeliyim, bu şekilde çalışan arkadaşlar varsa bili parylaşırlarsa memnun olurum. Çünküşu işverenle bu konuyu konuştum o da bir araştırma yapıyor haftaya bir karar vereceğiz. Varsa bilgilerinizi paylaşabilir misiniz.

  Not: Firma tehlikeli sınıfta

  Şimdiden teşekklürler,
  Mustafa Dindar


   
  modus operandi bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  bildiğim kadarıyla çalıştığın yerde 2. iş olarak uzmanlık yapılamamakta. 2 ayrı yerde uzmanlık yaparsın ama aynı işte 2 görev alamazsın diye biliyorum.

   
 3. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Mevcut sözleşmenin iptali mi gerekiyor o zaman? Eğer böyle olur ise İSG uzmanı olarak göreve başlamak için yıllık izin ve kıdem gibi bazı özlük haklarımızdan feragat etmek durumunda mı kalacağız?

     

   
 4. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, şuan sizinle aynı pozisyondayım, aklımdaki soruyu aynen yazmışsınız. yalnız benim az tehlikeli bir tek o farklı. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bizide bilgilendirirlerse çok seviniriz..

   
 5. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  bende çalıştığım firmada hem Çevre Mühendisi hem de C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışıyorum. Firma ile yapmış olduğun sözleşme anlaşmazlık olmaması durumunda sadece seni ve firmanı bağlar. İstersen sözleşmeni revize ederek her iki işini kapsar hale getirebilirsin. Sözleşmende daha önceki çalışmalarından kazandığın haklarını belirtirsen bir sıkıntı kalmaz..

  Ücret konusuna gelince şu anda aldığın ücrete ve çalıştığın firmaya göre değişecektir. Ama karar verdiğiniz ücreti burada belirtirsen bizde piyasanın durumunu öğrenelim.. İyi çalışmalar..

     

   
  modus operandi bu yazıya teşekkür etti.
 6. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  bende çevre mühendisi ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım bunun bir mahsuru yok bunun dışında başka yerlede de çalışabilirsiniz

   
 7. isobat1

  isobat1 TÜİSAG Üyesi

  Taner Bey Merhabalar, Bu konu ile ilgili olarak nasıl bir yol izlediğinizi öğrenmek isterim.. Paylaşım yaparsanız çok sevinirim..
   
 8. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Taner Bey çalıştığınız süre içerisinde bildirimde bulunurken iş güvenliği için mühendislik çalışmalarınız haricinde bir süre belirtiyor musunuz yoksa bu iki ünvan için sözleşmede bir ayrım yapılmıyor mu? Tam zamanlı olarak isg uzmanı gibi mi kabul ediyor bakanlık bu durumu?   
 9. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  bakanlıkla alakalı bir sorunumuz yok aslında

     

   
 10. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  merhaba dindar bey tam olarak anlayamadım sizi tam süreli çevre mühendisliği yaparken ayrıca İSG uzmanı sözleşmesi yapıp çalışma bakanlığınamı gönderdiniz. eğer böyle bir durum varsa tam süreli çalıştığınız için bu sözleşme kabul görmez. yani sizin resmi bir sorumluluğunuz olmaz. Katılmayan arkadaşlar niye katılmadıklarını sevinirim.   
 11. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Ben çalıştığım işletmede bakım mühendisi olarak görev yaparken, şirketim beni iş güvenliği eğitimine gönderdi ve C sınıfı sertifikamı aldım. Çalışan sayımız ve tehlike sınıfı hesabı ile bakanlığa gönderdiğim dilekçede 20 saat/ay süre ile iş güvenliği uzmanı olarak çalışacağımı bildirdim. Dilekçe formatı isgüm ün sitesinde idi sanırım. TC kimlik no ve SGK no yu bu dilekçede belirtiyorsunuz ve bakanlık size onay ya da red gönderiyor. Firma bünyesinde X saat/ay için iş güvenliği, kalan saatler için de diğer işlerinizi yapabilirsiniz. Fakat aylık çalışma saatiniz dolduğu için başka bir firmaya ekstra iş yapamazsınız.

  Bakanlığın bana gönderdiği onay yazısında 21 saat/ay süre ile iş güvenliğine bakabileceğim yazıyordu. Yani biz 20 küsür saat olarak hesaplayıp 20 saate yuvarlamıştık. Demek ki bakanlık gerekli kontrolleri ve hesapları yapıp uygun saat ile size dönüş yapıyor.

  Ücret olarak da tamamen sizin kendinizi pazarlama yeteneğinize kalmış. Tabi ki firma büyüklüğü, bulunan şehir vb kriterler de yok değil.   
  modus operandi bu yazıya teşekkür etti.
 12. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Ayda 5 günlük uzmanlık sözleşmesi bakanlıkça onaylandı diyelim, kaç on yılda 3*360 günlük (3 yıllık kıdem) çalışmış olacaksınız? (B sınıfına geçme hakkı kazanabilmek için)

   
 13. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık bu konuda saat hesabı yapmaz diye tahmin ediyorum. 3 yıl uzman olarak çalıştın mı, çalıştım. Sonuçta ayda 5 gün çalışıp diğer günlerde beynimizi stand by konumuna almıyoruz.
   
 14. Münevver akkaş Yıldız

  Münevver akkaş Yıldız TÜİSAG Üyesi

  nasıl bir yol izlediğinizi aktarabilrmisiniz? şuanda ben de aynı konumdayım. hem tekstil mühendisiyim, c sertfikam var. bu ay iş güvenliği uzmanı olarak da çalışmam istendi. ancak kimse maaş arttırımından bahsetmedi? sizce nasıl davranmalıyım?

   
 15. Münevver akkaş Yıldız

  Münevver akkaş Yıldız TÜİSAG Üyesi

  sınıf az tehlikeli. bilgi verirseniz sevinirim.   
 16. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP-ÖNERİ:
  (Hatırlatmak istedim, İyi çalışmalar.)
  "ANAYASA.......
  II. Zorla çalıştırma yasağı
  MADDE 18- Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.
  Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz."

   
 17. Özlemcik06

  Özlemcik06 TÜİSAG Üyesi

  1 temmuz 2016 dan sonra iş güvenliği uzmanına ek olarak bizlerden de 2 kişi 40 ar saat çalışmamız istendi. çok tehlikeli sınıftayız benim c belgem var. iş güvenliği uzmanının A sınıfı belgesi var. şimdi burada nasıl bir yol izlenecek? ben bilmiyorum ne yapacağımı. ben C sınıfı olduğum için nasıl olacak? sorumluluk vb açısından? yardımcı olursanız sevinirim.

   
 18. 11700 aylık isg uzmani topalm çalışma dakikasidir, üzerine 1350 dakika fazla mesai yapabilr. 11700 dk 195 saat yapar 195-180 =15 saat ×60 =900 dk bu dakikaları isg uzmani olarak kullanilabilir bi iş yerinde hem mühendis hem isg uzmani olarak , 900 dk az tehlikeli işyerleri için 90 kişiyi, tehlikeli yerler için 45 kişiyi çok tehlikeli yerler için 22 kişiyi kapsar bundan fazla sayıda olanlar için ayrıca uzman gerekir. Siz diyelim ki tehlikeli işyerinde mühendis olarak çalisiyorsunuz ayrıca 900 dk nizi uzman olarak kullanacaksinz en fazla 45 kişiye bakabilirsinz bu durumda piyasada kişi başına 20 25 tl mersin adana civarında fiyat isteyeceksinz 20tl×45 kisi=900 tl ek gelir olacak. Peki çalışan sayımız 45 in üzerinde ne yapacağız? Yukarıda yazdığım 1350 dk yani 22.5 saat/ay fazla mesai için uzmana verilen çalışma süresi var bunu kullanacağız. 1350dk÷20dk (tehlikeli kişi basi) =67.5 kişi yani 67 kişiye uzman olarak fazla mesai den bakabilrsinz bunu da fazla mesaiden %50 arttırılmış fiyati kişi başına 30 tl ×67= 2000 tl olması gerekir. Ancak işveren bunla uğraşmaz OSGB ile anlasir o yüzden siz toplam 112 kişilik işyerinde kişi başına 20 tlden fiyat çekin hem uzmanlığını yapın hem muhendisligini.

   
 19. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  Bu uygulama kalkacak bir yerde çalışan ayrıca isg uzmanı olarak çalışamayacak 4 yıllık fakültesi var artık. Adamlar şikayette bulunmuş dilekçe vermişler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica