Çalıştığım Fabrikada Iş Güvenliği Uzmanı Olarak Anlaşma Hakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kadir MÖREL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  Plastik ambalaj sektöründe tekstil mühendisi olarak çalışmaktayım, fabrikamız tehlikeli sınıftadır. 21 ekim sınavında başarılı oldum ve firmam benimle anlaşmak istiyor. İki işi beraber yürütmek adına benden bilgi bekliyorlar sizden tecrübeleriniz konusunda bana yardımcı olmanızı rica edeceğim. Tam zamanlı iş güvenliği uzmanı adı altında mı fabrikada çalışmalıyım yada yarı zamanlı olarak şuan bulunduğum görevden istifa etmeden belgemi kullanarak çalışabilirmiyim. Firma maaş konusunda da üstüne ek olarak anlaşırız tarzında yaklaşıyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Tehlikeli sınıf olarak ne kadar fiyat istemeli 100 personel mevcut.

  Şimdiden teşekkürler.


   
 2. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Kadir Bey,
  100 personel ve tehlikeli sınıfta yer alan işletmenin çalışma saati : 32,3 saat. Bu kadar süre üzerinden firma ile sözleşme yaparsınız. Bildirimler artık e-devlet şifresi ile bilgisayar üzerinden yapılmakta bildiğim kadarıyla. Geri kalan sürelerde diğer işiniz ile ilgilenebilirsiniz. Yalnız şöyle bir durum var. Firmayı tam olarak bilmiyorum ama genel düşünce üretimin aksamaması. Yani İSG hep ikinci planda kalmakta. Eğer sizin de böyle bir durum ile karşılaşma olasılığınız var ise İSG konusunda ne kadar başarılı olabilirsiniz, tartışılır.
  Saygılarımla...

   
  Basri Güler ve Kadir MÖREL bu yazıya teşekkür etti.
 3. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  yeni yönetmelik taslaklarında bunun ilgili açıklama mevcuttur. bulabilirsiniz. kolay gelsin.

     

   
  eisperle bu yazıya teşekkür etti.
 4. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  İbrahim Bey,

  Öncelikle teşekkür ederim. Firmanın İSG konusunda düşünceleri olumlu ve çözüm üretmeye dayalı olacak. Aksi halde bende çalışmayı düşünmüyorum bu kadar insanın sorumluluğuna zorunluluk adı altında girmeyi düşünmüyorum. Benim sizden öğrenmek istediğim 32,3 saat zaman zarfı için şuan ki pozisyonumdan istifa etmem gerekmekte midir ? Yoksa yarı zamanlı anlaşma istifa etmeden ve OSGB ye bağlı olmadan yapmamda sorun var mı ? Cevaptan anladığım istifa etmeden süre üzerinden anlaşabileceğim doğru mudur?

   
 5. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı yasanın 6. maddesi; kendi çalışanları arasından atama yapar demektedir. Yani firma kendi çalışanını uzman olarak atayabilir. Ama 32,3 saatinin uzmanlık görevinin diğer zamanını da normal görevini ifa etmek üzere bildirir. istifa etmenize gerek yoktur kanımızca.

     

   
  Kadir MÖREL bu yazıya teşekkür etti.
 6. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi   
  ATURAN ve Kadir MÖREL bu yazıya teşekkür etti.
 7. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler arkadaşlar
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yazışma formatının dışına çıkmayalım lütfen.
  İri puntalı yazılar ve göz alıcı renkler gerçekten de göz alıyor ve gözü yoruyor...:)   
 9. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Fabrikada hala çalıştığınızı söylemişsiniz, işyeri şu an sigortanızı yatırıyor yani. Tam zamanlı olarak bir yerde çalışır olarak görünürken (yani haftada min. 40 saat) başka bir yere hizmet veremezsiniz, bakanlık bu sözleşmeyi onaylamaz. Şahsi düşüncem; maaşınıza zam isteyebilirsiniz. Bu arada sigortanızı da "İş Güvenliği Uzmanı" olarak yatırmalarını isteyebilirsiniz. Maaş + ISG süresi olarak düşünürseniz işverenle sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum.

     

   
  Kadir MÖREL bu yazıya teşekkür etti.
 10. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  İyi akşamlar,
  6331 Madde 6 yı inceledim arkadaşlarda uyardı 2013 yılında geçerli olacak olan kanun gereği tehlikeli sınıfta oluşumuz ve 50 den fazla çalışanımız olduğu için belgem olduğu için istifa gerekmediği benimde aklıma yattı. Bunun yanında ilk etapta sizin dediğiniz gibi bende istifa edip iş güvenliği uzmanı adı altında tekrar firmada başlamayı düşünüyordum. Yeni durumu göz önünde bulundurmak daha mantıklı gibi sizde sadece o maddeye bakarsanız tekrar konuşalım isterseniz üzerinde...

  Teşekkürler yorum için ayrıca.   
 11. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Sonuçta bildiğiniz ve tecrübeli olduğunuz bir sektör. İşveren sizi kaybetmek istemeyecektir, e mecbur İSG uzmanı da lazım. Diyeceğim o ki maaş konusunda bastırın biraz Kadir bey, kolay teslim olmayın. :)   
 12. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  Günkut Bey,

  Onlarda benden öncelikle faydalanmak istiyor, iki senedir işin içindeyim, bir iki OSGB firmasından fiyat almışlar saati yanlış hesaplamış firma sanırım 100 personel var 32 saat üzerinden 1250 1500 geçen sene alınan teklif bu arada. Bende maaş üzerine bu rakamlar üzerinden giderek tehlikeli sınıf oluşunu da göz önünde bulundurmalarını isteyerek fiyat vermeyi düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir??

   
 13. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  B sınıfına OSGB'ler işçi başına ortalama 20 TL - 30 TL arasında bakıyor şu an (İşyeri hek. dahil). Yani 1500 TL - 2000 TL düzeyindeki bir artış bence idealdir diye düşünüyorum.
   
 14. Seda DUDU

  Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

  Kadir bey firmanizin maas konusunda kendilerinin boyle bir yaklasimda bulunmasi cok iyi bence. Benim calistigim firma egitim masraflarini karsiladigi icin ben biraz tereddutluyum maasimda artis talep etmeye..nasil bir yol izlerim bilemiyorum..

   
 15. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim yardımcı olacak bana bu bilgiler, umarım fabrikayla da anlaşırız :)   
 16. Seda DUDU

  Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

  Benim calistigim yerde 300 kisi ve tehlikeli sinif bu arada..!

   
 17. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  1500 den aç kapıyı 900 e anlaş:)

   
 18. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle böyle bir talebiniz olsun, yada ISG uzmanlığı hizmetini dışarıdan alsınlar. Sonuçta siz oraya ISG uzmanı olarak girmediniz.

   
  serotonin bu yazıya teşekkür etti.
 19. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle teşekkürler sağolsunlar henüz anlaşmadık ama yakındır. ben özellikle firmaya kurs konusunda bedel talep etmedim. Siz bu konuda onlarla oturup konusun sonucta riskin altına gireceksiniz anlayışla karşılayacaklarını düşünüyorum.

   
  serotonin bu yazıya teşekkür etti.
 20. Kadir MÖREL

  Kadir MÖREL TÜİSAG Üyesi

  Dışardan alsın fabrika danışmanlığı :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica