Tartışma : Çalışma Talimatları Hakkında

MUSA UFUK AYTAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hazırlanan çalışma talimatlarını çalışanlara imzalatıp özlük dosyalarında saklanması gibi bir uygulama doğru mudur acaba??

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Her talimatı bu şekilde imzalatmak ve dosyalamak demek, her revizyonda işlemi tekrar etmek anlamına gelir ki gereksiz bir iş yüküdür.
Genel bir İSG Yönetmeliği hazırlayıp yönetmelikte, şirket içerisinde belirlenen tüm kurallara uyulması gerektiği vurgulanır ve çalışana imzalatılarak dosyalanır ise bağlayıcı olacaktır. Sonrasında hazırlanan talimatların çalışma ortamında görülebilir/ulaşılabilir yerlere asılması durumunda yeterli olacaktır. Ancak ulaşılabilir tanımlaması "dosyada duruyor, çalışan ihtiyaç duyduğunda oradan bakabilir" anlamına gelmemektedir. İşin yapıldığı yerde mutlaka talimatın (mümkünse görsel)bulunması gerekir. Bunun için çalışma ortamında talimatlar panosu da yapılabilir.

MUSA UFUK AYTAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
yalnız şöyle bir durum var. İSGES programını bilirsiniz. orda hazırlanan çalışma talimatları kişiye özel hazırlanmış ve talimatların sonunda çalışanın imzasıda var. (okudum ve anladım ibaresi var). bu durumda bir defaya mahsus imzalatılmasında yarar olabilir mi sizce? çünkü bu talimatlar genel olarak hazırlanmış. yani revize edilecek bi durum söz konusu değil.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Açıkçası program hakkında pek bilgim yok. Siz söyleyince biraz araştırdım ve anladığım kadarı ile İSG Sistemi için özel modüller içeren bir tür doküman yönetim programı (yanlış anladıysam lütfen düzeltin). Konu ile ilgili olarak yapılan ve talimat gerektiren işlerin ne olduğu, çalışmanın ne şekilde yapıldığı ve çalışan kişi sayısı yöntemin seçilmesi hususunda belirleyici olacaktır.

Ancak yine de talimatları kişiye özel hazırlamak yerine yapılan işe özel hazırlamak daha doğru olmaz mı ?
Çalışanlar arasında rotasyon (iş değişimi) yapılmıyor mı?

Bunların yanı sıra herhangi bir çalışan kendisine ait olarak hazırlanan talimatın kapsamı dışında bir iş yaptığında (işin ana sahibinin olmadığı geçici durumlar gibi )yeniden talimat mı imzalatılıyor?

MUSA UFUK AYTAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yusuf Bey, talimatlar zaten genel olarak hazırlanmıştır. mesela birim birim talimatlar belirledim ve bunları birimdeki tüm çalışanlara imzalatmayı düşünüyorum. yani şöyle bişey, mesela atölye biriminde bir çalışan kaynak işide yapıyor, taşlama işide, bakım onarım işide. doğal oalrak bu çalışana kaynak işleri çalışma talimatı, taşlama işleri çalışma talimatı ve bakım onarım işleri çalışma talimatı imzalatılabilir. ayrıca genel olarak hazırladığım "acil durum talimatı" elle taşıma talimatı" yangın tüplerinin kullanım talimatı" vb. şeklinde talimatlar var. bunlarıda tüm birimlerde çalışanlara imzatmayı düşünüyorum. bir kopyası kendi alıp, diğer kopyasınıda özlük dosyalarına eklemeyi düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.