Çalışma Süreleri Ve Sözleşme Hakk.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında makyol_2000 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. makyol_2000

  makyol_2000 TÜİSAG Üyesi  Bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım. Belgemi aldıktan sonra iş güvenliğine de bakıyorum. Firmada 130 kişi çalışmaktadır. Firmanın başka ticari adı altında bir firması daha var. Bu firma 430 kişi. Burasıylada sözleşme imzalayabilir miyim. Bulunduğum firmada sigorta sürem 30 gün olarak yatıyor. Diğer firma da topla işçi sayısına göre 100 saat tutuyor. Sözleşme yapıbiliryorsam bu firmanında 100 saatlik üzerinde sigorta yatırması gerekiyor mu? Konu hakkında bilgisi olan varmıdır?


   
 2. eska

  eska TÜİSAG Üyesi

  Toplam işçi sayısına göre oluşturduğunuz 100 saati güne dönüştürürseniz eğer diğer firmada kaç gün sigortalı gösterileceğinizi öğrenirsiniz.Ama zaten siz o firmada çalıştığınız için herhangi bir değişiklik yapmanıza da gerek yok tabi çalıştığınız diğer birim kabul ederse ..

   
  makyol_2000 bu yazıya teşekkür etti.
 3. makyol_2000

  makyol_2000 TÜİSAG Üyesi

  çalıştığım firma sigortamı 30 gün olarak yatırıyor. Diğer fimadan da 12 olması gerekiyor. Bu süre düşülmesimi gerekiyor. yoksa 30+12 olarak bir sıkıntı yaratırmı

     

   
 4. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar peki saat hesabı hakkında bişey sorsam size

  eski yönetmeliğe göre tehlikeli sınıfta çalışacak olan 24 saat buna ilave işçi başına 5 dk çalışacaktı . yeni yönetmelikte ise ayda en az ibaresi yok yerine işçi başı en az 15 dak diyor. benim firmam 120 kişi 120x15 hesabından yola çıkarak sözleşmeye yazacağım değilmi ?

  teşekkürler

   
 5. Efe YILMAZ

  Efe YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Aynen öyle yazacaksınız. Tehlikeli sınıfta işçi başına 15 dk.

     

   
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  firmalarda ne kadar çalışacaksanız ona göre sigorta primi yatıracaklar.
  mesela diğer dediğiniz firmada 12 gün gözükmesi gerekiyor demişsiniz.12 gün orada yatacak, 18 gün şimdiki firmanızda yatacak.yada sizin belirleyeceğiniz şekilde de olabilir.
  mesela 15 gün birinde 15 gün diğerinde.önemli olan iki firmada da çalışacaksanız yasal sürelere karşılık gelen sigorta primlerinin yatırılması.geri kalan zamanı istediğiniz firma üzerinde gösterin.fark etmez.


  yeni yönetmelikte geçen süreleri göz önüne alacaksınız.

   
  makyol_2000 bu yazıya teşekkür etti.
 7. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

  ben işyeri ile ek-4 deki sözleşmeyi yaptım bakanlığa yolladık, onun dışında işyeri ile aramda bi sözleşme yapıcakmıyım maaşı sözle anlaştık.
   
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  centilmen lik sözleşmesi yapabilirsin.ücret sözleşmesi ve süre sözleşmesi yapabilirsin.işini sağlama almış olursun.onun dışında bu iş için gerekli özel bir sözleşme metni yok, yasal olarak.   
  burcu t. bu yazıya teşekkür etti.
 9. Hakiki Bilgi

  Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

  değerli dostlarım ben bu sözleşme olayında patladım sanırım.3 firmayla kısmi zamanlı sözleşme imzaladım,bakanlığıda 3'üde tehlikeli ve zaman hesabında işci başı 10dk. üzerinden hesapladık(valla gülmeyin yada alay etmeyin).şimdi gönderdiğim sözleşmelerin hiçbiri onaylanmıyacak,şirkete tekrar'danda yollayalım diyemedim,neyapsam acep

     

   
 10. hafizegönen

  hafizegönen TÜİSAG Üyesi

  sözleşöme örnegi varmı arkadaşlar   
 11. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  sayın makyol öncelikle evet bakılabilir ama süre hesapları yapılmalı ve yeterliliği göz önünde bulundurulmalı. daha sonra firmanızın diğer şubesi veya grup şirketi farklı bir SGK sicil numarasına sahip mi değil mi bunu araştırmalısınız. eğerki farklı ise firmanız ile görüşüp iki lokasyon için sizi kısmi süreli gösterip 18 gün bir fabrikadan 12 gün bir fabrikadan sigortalı gösterek çalışmanızı yapabilirsiniz. ama siz sözleşmenizi kısmi süreliye çevirmeden yollarsanız sözleşmelerinizden biri isggm den red olarak geri döner.
  iyi çalışmalar.   
 12. eska

  eska TÜİSAG Üyesi

  30+12 olmaz düşürülecek 20 gün bi yerde geri kalan günler başka yerde toplamda 30 gun olacak şekilde​


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica