Çalışma Süreleri Ve Sözleşme Hakk.

makyol_2000

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım. Belgemi aldıktan sonra iş güvenliğine de bakıyorum. Firmada 130 kişi çalışmaktadır. Firmanın başka ticari adı altında bir firması daha var. Bu firma 430 kişi. Burasıylada sözleşme imzalayabilir miyim. Bulunduğum firmada sigorta sürem 30 gün olarak yatıyor. Diğer firma da topla işçi sayısına göre 100 saat tutuyor. Sözleşme yapıbiliryorsam bu firmanında 100 saatlik üzerinde sigorta yatırması gerekiyor mu? Konu hakkında bilgisi olan varmıdır?

eska

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Toplam işçi sayısına göre oluşturduğunuz 100 saati güne dönüştürürseniz eğer diğer firmada kaç gün sigortalı gösterileceğinizi öğrenirsiniz.Ama zaten siz o firmada çalıştığınız için herhangi bir değişiklik yapmanıza da gerek yok tabi çalıştığınız diğer birim kabul ederse ..

makyol_2000

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çalıştığım firma sigortamı 30 gün olarak yatırıyor. Diğer fimadan da 12 olması gerekiyor. Bu süre düşülmesimi gerekiyor. yoksa 30+12 olarak bir sıkıntı yaratırmı

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar peki saat hesabı hakkında bişey sorsam size

eski yönetmeliğe göre tehlikeli sınıfta çalışacak olan 24 saat buna ilave işçi başına 5 dk çalışacaktı . yeni yönetmelikte ise ayda en az ibaresi yok yerine işçi başı en az 15 dak diyor. benim firmam 120 kişi 120x15 hesabından yola çıkarak sözleşmeye yazacağım değilmi ?

teşekkürler

Efe YILMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynen öyle yazacaksınız. Tehlikeli sınıfta işçi başına 15 dk.

chemistanbul

Banned
firmalarda ne kadar çalışacaksanız ona göre sigorta primi yatıracaklar.
mesela diğer dediğiniz firmada 12 gün gözükmesi gerekiyor demişsiniz.12 gün orada yatacak, 18 gün şimdiki firmanızda yatacak.yada sizin belirleyeceğiniz şekilde de olabilir.
mesela 15 gün birinde 15 gün diğerinde.önemli olan iki firmada da çalışacaksanız yasal sürelere karşılık gelen sigorta primlerinin yatırılması.geri kalan zamanı istediğiniz firma üzerinde gösterin.fark etmez.

yeni yönetmelikte geçen süreleri göz önüne alacaksınız.

burcu t.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
firmalarda ne kadar çalışacaksanız ona göre sigorta primi yatıracaklar.
mesela diğer dediğiniz firmada 12 gün gözükmesi gerekiyor demişsiniz.12 gün orada yatacak, 18 gün şimdiki firmanızda yatacak.yada sizin belirleyeceğiniz şekilde de olabilir.
mesela 15 gün birinde 15 gün diğerinde.önemli olan iki firmada da çalışacaksanız yasal sürelere karşılık gelen sigorta primlerinin yatırılması.geri kalan zamanı istediğiniz firma üzerinde gösterin.fark etmez.

yeni yönetmelikte geçen süreleri göz önüne alacaksınız.
ben işyeri ile ek-4 deki sözleşmeyi yaptım bakanlığa yolladık, onun dışında işyeri ile aramda bi sözleşme yapıcakmıyım maaşı sözle anlaştık.

chemistanbul

Banned
centilmen lik sözleşmesi yapabilirsin.ücret sözleşmesi ve süre sözleşmesi yapabilirsin.işini sağlama almış olursun.onun dışında bu iş için gerekli özel bir sözleşme metni yok, yasal olarak.

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
değerli dostlarım ben bu sözleşme olayında patladım sanırım.3 firmayla kısmi zamanlı sözleşme imzaladım,bakanlığıda 3'üde tehlikeli ve zaman hesabında işci başı 10dk. üzerinden hesapladık(valla gülmeyin yada alay etmeyin).şimdi gönderdiğim sözleşmelerin hiçbiri onaylanmıyacak,şirkete tekrar'danda yollayalım diyemedim,neyapsam acep

hafizegönen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sözleşöme örnegi varmı arkadaşlar

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım. Belgemi aldıktan sonra iş güvenliğine de bakıyorum. Firmada 130 kişi çalışmaktadır. Firmanın başka ticari adı altında bir firması daha var. Bu firma 430 kişi. Burasıylada sözleşme imzalayabilir miyim. Bulunduğum firmada sigorta sürem 30 gün olarak yatıyor. Diğer firma da topla işçi sayısına göre 100 saat tutuyor. Sözleşme yapıbiliryorsam bu firmanında 100 saatlik üzerinde sigorta yatırması gerekiyor mu? Konu hakkında bilgisi olan varmıdır?
sayın makyol öncelikle evet bakılabilir ama süre hesapları yapılmalı ve yeterliliği göz önünde bulundurulmalı. daha sonra firmanızın diğer şubesi veya grup şirketi farklı bir sgk sicil numarasına sahip mi değil mi bunu araştırmalısınız. eğerki farklı ise firmanız ile görüşüp iki lokasyon için sizi kısmi süreli gösterip 18 gün bir fabrikadan 12 gün bir fabrikadan sigortalı gösterek çalışmanızı yapabilirsiniz. ama siz sözleşmenizi kısmi süreliye çevirmeden yollarsanız sözleşmelerinizden biri isggm den red olarak geri döner.
iyi çalışmalar.

eska

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çalıştığım firma sigortamı 30 gün olarak yatırıyor. Diğer fimadan da 12 olması gerekiyor. Bu süre düşülmesimi gerekiyor. yoksa 30+12 olarak bir sıkıntı yaratırmı
30+12 olmaz düşürülecek 20 gün bi yerde geri kalan günler başka yerde toplamda 30 gun olacak şekilde​

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.