Haber Çalışma Hayatında, 3 Farklı Denetim Birimi

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında İş Müfettişliği, Sosyal Güvenlik Müfettişliği ve Sosyal Güvenlik Denetmenliği olmak üzere 3'lü bir denetim sistemi mevcuttur.

  1.jpg

  Maliye Bakanlığı teftişte yaşadığı sorunu, denetim birimlerini birleştirerek bitirdi.

  Ancak benzer bir sorun şuan Çalışma Bakanlığında yaşanmaktadır.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında İş Müfettişliği, Sosyal Güvenlik Müfettişliği ve Sosyal Güvenlik Denetmenliği olmak üzere 3'lü bir denetim sistemi mevcuttur.

  İstihdam alanları sağlayan işverenler, benzer denetim gerekçeleri nedeniyle sık sık iş müfettişi, SGK müfettişi ve SGK denetmeni ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Halbuki çalışma hayatı bir bütün olmasına rağmen, bir işveren en az 3 farklı denetim elemanı ile karşı karşıya gelmekte, bu da defalarca aynı gerekçe ile işverenin üzerinde baskı hissetmesine neden olmaktadır. Örneğin işverenler, işçilere verdiği ücretler açısından İş Müfettişi, Sosyal Güvenlik Müfettişi ve Sosyal Güvenlik Denetmeni tarafından denetlenmektedir. Buda istihdam yaratan işverenlerde moral bozukluğuna sebebiyet vermektedir.

  Ayrıca çalışma hayatının bir diğer önemli unsuru olan çalışanlar/sigortalılar da sorunlarının çözümü için hangi merciiye başvuracakları konusunda belirsizlikler yaşamakta, bu belirsizlik de zamanında ve doğru hizmet almalarını geciktirmektedir. Örneğin; ülkemizin acı gerçeği olan iş kazalarının incelenmesinde, işyerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden denetimini iş müfettişleri, kaza sonucu ölüm meydana gelmişse SGK müfettişleri, yaralanma ile sonuçlanmışsa SGK denetmenleri, hem ölüm hem yaralanma söz konusu ise sayılan tüm denetim elemanları konuyu incelemekteydiler. Bu durumun bürokrasi ve kırtasiyeciliğin artmasına, karmaşaya, gecikme ve hak kayıplarına yol açtığı açıktır.

  Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği yaptığı açıklamada, siyasi makamlarca sorunun çözülmesini istedi.

  Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/464660/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica