Yürürlükte Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

Aydın AKBULUT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hayır Temel isg eğitimi yani bizim verdiğimiz eğitimi verene kadar işyerinde en tecrübeli usta ustabaşı kimse, yeni personelin çalışacağı birimle alakalı ilk eğitimi yerinde kendisi vericek, onda sonra Temel isg eğitimni biz vereceğiz, ama işe başlama eitimini usta verirken bizde bunu imzalı bir dökümanla kayıt altına alacağız 1 nüsha işletmede 1 nshası bizim dosyaya konulacak, güzel bir döküman azılayım eke koydum göz atınız.

Murat bey neden siz kayıt altına alıyorsunuz? bu işverenin işi. yönetmelikte yapılan değişiklikle bakanlık bu işin işverenin işi olduğunu iyice vurgulamış. İşveren ustabaşı veya şefe bu adama işbaşı eğitimi ver diyecek ve kayıt altına alacak veya alınmasını sağlayacak. iş güvenliği uzmanlarının her işi üzerine almasına anlam veremiyorum. Uzmanlar mevzuatta açıkça işverene veya işyeri hekimine yüklenmiş sorumlulukları üzerine aldığı için maalesef işverenler umursamaz, işyeri hekimleri muayene dışında etliye sütlüye karışmayan ama uzmanın 5 katı maaş alan profesyonel, iş güvenliği uzmanı da işin amelesi(kusura bakmayın) olarak görünüyor.

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar şimdi burda şöyle bir durum var.
22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 7 nci maddesinde yer alan geçici iş ilişkisinde, geçici bir süre ile çalışanları kendi işyerinde çalıştırmak üzere devralan işveren, devraldığı çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesinden sorumludur. Ayrıca geçici bir süre ile çalışanları kendi işyerinde çalıştırmak üzere devralan işveren, devraldığı çalışanları ve işverenlerini iş sağlığı ve güvenliği risklerine ilişkin bilgilendirir.

alt işveren ayrı
İş Kanununun 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, her işveren kendi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesinden sorumludur. Bu işyerlerinde alt işverenin çalışanlarının eğitimleri ile ilgili asıl işveren alt işverence bilgilendirilir. Asıl işveren, alt işverenin çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine dair belgeleri kontrol etmekle yükümlüdür. Ayrıca asıl işveren, alt işverenin çalışanlarına işe başlamadan önce işyerine özgü risklere ilişkin bilgi verir.

geçiçi çalışanlara işveren sorumludur diyor.yorum?

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba,
Diğer konular kısmını alanında uzman kişilermi verecek yoksa o işyerinin uzmanı verebilecekmi

burcu menduh

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar,
beraber çalıştığımız uzman arkadaşlarla yorum çelişkisine düştük. Yönetmelikte "İşyerinde ilk defa verilecek temel eğitimler hariç çalışanlara tekrar verilecek temel eğitimler işveren tarafından işe ve işyerine özgü içeriğin hazırlanması ve gerekli uzaktan eğitim yönetim sisteminin sağlanması halinde uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak verilebilir.” maddesinde ilk defa verilecek temel eğitim ifadesi örneğin az tehlikeli işyerinde 3 yılda 8 saat yüzyüze eğitim verildikten sonra devam eden 4. yılda uzaktan verilebilir anlamına mı geliyor? Başka bir yorum da diyelim ki uzman ve hekim ilk oturumda 4 saat verdi sonraki 4 saat bu 3 yıl içinde uzaktan verilerek tamamlanabilir mi?

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ilk eğitimlerden kasıt senelik periyotta tamamlanan yani az tehlikeli 8 saat. ilk oturum 4 saat olduğunu var sayarsam ilk eğitimlerin bitmesi için son 4 saatlik oturumunda bitmsi lazım.dolayısıyla tamamlanan saatler sonrası eğitimler uzaktan oalbilir.

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba bir şey sormak istiyorum.Yönetmelikte diyor ki ''bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce verilen ancak mücbir sebeplerle belgelendirilemeyen işe başlama eğitimi ,bilgi edinme eğitimi ve ilave eğitimler bu fıkranın yürürlüğe girmesinden sonra 1 ay içerisinde belgelendirilir.'' benim çalıştığım yer 300 kişilik ve 10 kişi benden sonra başladı belgelendirdim benden önce ise 30 kişi belgelendirilmiş şimdi benden belgelendirmemi istiyor yönetmelik 240 kişinin işe başlama eğitimini nasıl belgelendiricem yeniden başlama eğitimi verilemez adam en az 10 yıldır çalışıyor.vermediğim eğitimin belgesini nasıl tutucam sonuçta uzmanın imzalaması lazım bu kısmı hiç anlamadım anlayan varsa yardımcı olabilir mi lütfen
merhaba,
yani şunu demek istiyor.geçmişte iş başı eğitimi almış (aslında almamış demek istiyor ama diyemiyor ) personelin bu eğitimini bir matbu evrak düzenleyerek yazılı hale getir ve dosyala.şu tarihte işe başladığım x firmasında tarafıma işyerinde eğitim tanıtım vb. taahhüt ederim gibi.

fahri Güllü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Eğitim saat min 1 saat indirilmesi ve iş başı eğitim zorunluluğu gelmesi güzel olmuş. Zahmetli olan kısımlar da var mesela bugün firma ziyaretine gittin x firmada 2 saat, y firmasında 2 saat farklı farklı konularda eğitim vermen gerekiyor eğitim katılım formu hazırlanması veya hazırda bulunması o konulara ayrı sınav yapılması gibi belgelendirme olayları bizi biraz zorlayacak.

Hangi konuda ne kadar eğitim verileceği de muamma uzman sektöre göre eğitim konusuna göre süreyi ayarlayacak. (GENEL, SAĞLIK, TEKNİK KONU)

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Eğitim verebilecek kişi kurulul maddesinde OSGB'ler yer almıyor arkadaşlar, OSGB'lerden eğitim hizmeti alınamayacak mı ?

“MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri,..." diyor Fırat bey..

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
a) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri,..." diyor Fırat bey..

İSG profesyoneli görevlendirme zorunluluğu olmayan (Kamu kurumları ) dolayısıyla osgb'den hizmet almayan kamu kurumları ne yapacak peki ?
Şu zamana kadar yapıldığı gibi bir OSGB'den sadece eğitim hizmeti alamayacaklar sanırım. Bunun için eğitim vereceklerin kurumda görevlendirmesi gerekecektir diye düşünüyorum. Bu durumda da görevlendirme kaç saat olacak? Eğitim 8 saat olduğundan 8 saat görevlendirme uygun olacak mıdır??

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelik ekinin düzgün görünümlü halidir. Kullanmak isteyenlere yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• İSG Eğitim Konuları ve Temel Eğitim Belgesi.pdf
    289 KB · Görüntüleme: 195

nasuhca

Üye
TÜİSAG Üyesi

a) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri,

b) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi,

c) Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının eğitim birimleri,

tarafından eğiticilerin uzmanlık alanının Ek-1’de yer alan konulara uygun olması kaydıyla verilir.

Eğiticilerin uzmanlık alanının uygun olması demekle ne kastediliyor.
Yorumlarınızı bekliyorum.

nasuhca

Üye
TÜİSAG Üyesi
(3) İkinci fıkrada belirtilen kurum ve kuruluşlar bu eğitimleri bünyelerinde görevli; işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesine veya iş güvenliği uzmanlığı belgesine veya işyeri hekimliği belgesine sahip kişiler aracılığı ile verebilirler. Eğiticilerin uzmanlık alanının Ek-1’de yer alan konulara uygun olması şartı aranır.”

Şart koşmuş önceki yorumla bağlantılı olarak yorumlarınızı merak ediyorum.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
(3) İkinci fıkrada belirtilen kurum ve kuruluşlar bu eğitimleri bünyelerinde görevli; işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesine veya iş güvenliği uzmanlığı belgesine veya işyeri hekimliği belgesine sahip kişiler aracılığı ile verebilirler. Eğiticilerin uzmanlık alanının Ek-1’de yer alan konulara uygun olması şartı aranır.”

Şart koşmuş önceki yorumla bağlantılı olarak yorumlarınızı merak ediyorum.
Az tehlikeli ve 50 kişiden az iş yerlerinde, eğitim almış (süperman) işveren veya (spiderman) işveren vekili Ek-1 de ki konularda eğitim verebilir.

Asıl dilinin altında söylemek istediği ise; "SAĞLIK KONULARINI İşyeri Hekimi versin" demek istiyor. Diğer konuları İG uzmanı verebilir.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ölümlü iş kazalarının

% 60’ı '1-49' çalışanın,

% 23’ü '50-249' çalışanın ve

% 17’si '250 ve üzeri' çalışanın bulunduğu işyerlerinde gerçekleşmiştir.

En yüksek ölümlü iş kazası sayısı '21-49' çalışanın (% 21) bulunduğu işletmelerde gerçekleşmiştir.

Kaynak: TÜRKIYE’DE IŞ SAĞLIĞI VEGÜVENLIĞI ALGISI ARAŞTIRMA RAPORU Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (ÇASGEM) Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi İçin Teknik Destek Projesi (Bu proje avrupa birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından finanse edilmektedir.)

Ekli dosyalar

• kaza istatistik.pdf
    40.3 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

Abdulkadir icin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar; bi sorum olacaktı; Çalışan işe başlamadan önce temel eğitimini tam alırsa, îkinci fıkrada bahsedilen işe başlama eğitimi alması gerekecek mi?

Madde 6, (2) İşe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanın tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalı ve uygulamalı olarak verilmelidir. İşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak düzenlenir. Bu eğitimlerde geçen süreler temel eğitim sürelerinden sayılmaz.”

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar; bi sorum olacaktı; Çalışan işe başlamadan önce temel eğitimini tam alırsa, îkinci fıkrada bahsedilen işe başlama eğitimi alması gerekecek mi?

Madde 6, (2) İşe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanın tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalı ve uygulamalı olarak verilmelidir. İşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak düzenlenir. Bu eğitimlerde geçen süreler temel eğitim sürelerinden sayılmaz.”

Gerekecek hocam, ikisi tamamen ayrı eğitimler olarak düşünülmüş.

serdal vural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, işe başlama eğitimi almasını sağlar. Bu eğitimler işverence veya işveren tarafından görevlendirilen bilgi sahibi ve deneyimli çalışanlarca verilebilir. İşe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanın tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalı ve uygulamalı olarak verilmelidir. İşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak düzenlenir. Bu eğitimlerde geçen süreler temel eğitim sürelerinden sayılmaz.”

Bu madde deki 'işe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede' kısmı biraz kafa karıştırıcı geldi bana.

(1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde temel eğitimlerin çalışan işe başladıktan sonra en kısa sürede verilmesini sağlar.

Yani ilk önce temel eğitimi ver. Sonra uygulamalı eğitim ver mi demek istiyor sizce?
hayır önder bey çalışan işe başladığı anda işbaşı eğitimi verilmeli ki temel eğitim verilene kadar çalışırken olası risklerde çalışan bilgi sahibi olsun ve korunabilsin diyor.çünkü işçi işe başlıyor uzmanın haberi olmayabiliyor veya kısmi zamanlı çalışan bie uzman belki 5 gün sonra oraya gidip eğitim verebilecek.bu arada işbaşı eğitimi ile bazı tehlike ve risklerden korunabilsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.