Tartışma : Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'te değişiklik için ilgili taraflara taslak göndermiş ve görüş istemektedir.

Bahsi geçen taslak aşağıda yer almaktadır.

Çalışanların İş Sağ.ve Güv.Eğt.Yön.hk.-1.jpg Çalışanların İş Sağ.ve Güv.Eğt.Yön.hk.-2.jpg Çalışanların İş Sağ.ve Güv.Eğt.Yön.hk.-3.jpg Çalışanların İş Sağ.ve Güv.Eğt.Yön.hk.-4.jpg Çalışanların İş Sağ.ve Güv.Eğt.Yön.hk.-5.jpg

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim süreleri uzatılmış. Mesela ilk işe giriş tehlikeli sınıfta en az 12 saat verilecek. Daha sonra da verilen eğitimler en az 6 saat olarak verilecek. Bu baya sıkıntı olmuş

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitimlerin OSGB'ler tarafından artık verilemeyeceği ile ilgili düzenleme yapılmış, Madde 13'ten OSGBler çıkarılmış

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğer yanlış yorumlamıyor isem, işbaşı eğitimlerini işyerinde deneyimli ve bilgi sahibi bir çalışan da verebilecek.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
eğitimlerin tekrarlanma peryoduna değinilmemiş. mevcudu mu baz alacağız , soru işareti.

şahin doğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben kamuda çalışıyorum.ç sınıfı belgem var.çalışanların eğitimini verebilirmiyim.bunun için extra bir belgeye ihtiyaç varmı..tskler

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben kamuda çalışıyorum.ç sınıfı belgem var.çalışanların eğitimini verebilirmiyim.bunun için extra bir belgeye ihtiyaç varmı..tskler
Eğitim vermek için en az 2 belgeye ihtiyaç vardır. Birincisi İSG profesyonellik belgesi (İş Güv Uzm. Sertifikası, İş yeri Hekimliği sertifikası gibi), diğeri de pedagojik formasyon alındığına dair sertifika (bu sertifika yoksa alınacak 45 saatlik eğiticilerin eğitimi belgesi de geçerlidir). İkinci belge henüz çok sorgulanmıyor. Ancak iş müfettişlerinin bir kısmı bu belgeyi de sorguluyor. Süreç içinde tümü sorgulayacaktır.
Bilginize sunulur.

Arda SOYKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Eğitim vermek için en az 2 belgeye ihtiyaç vardır. Birincisi İSG profesyonellik belgesi (İş Güv Uzm. Sertifikası, İş yeri Hekimliği sertifikası gibi), diğeri de pedagojik formasyon alındığına dair sertifika (bu sertifika yoksa alınacak 45 saatlik eğiticilerin eğitimi belgesi de geçerlidir). İkinci belge henüz çok sorgulanmıyor. Ancak iş müfettişlerinin bir kısmı bu belgeyi de sorguluyor. Süreç içinde tümü sorgulayacaktır.
Bilginize sunulur.
Pedagolojik formasyon olması biraz garip olmuş olmuş ben bu evrağın istenilmesi durumunu mantıklı bulmuyorum. Sonuçta çoçuk ile ilgili değil yetişkin eğitimi veriyoruz. Androgoji üzerine bir sertifikaya sahip kişiler olsa daha mantıklı olur.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim konuları sayısı azaltılmalı, işyerine özgü tehlikeler toplam eğitim konularının % 70 civarı olmalı.
Eğitim konuları yönetmelik isimlerinden seçilmiş.
Yönetmelikteki eğitim konu isimleri azaltılmalı; çalışan sağlığı ve meslek hastalıkları gibi ana başlıklar yeterli.
örnek ekranlı araç ile çalışan masa başı çalışan sayısı oransal olarak azdır. Bu konular eğitim yönetmeliğinden çıkarılmalı.
Aksi halde mecburen slayt okuyan eğitimciler olacaktır. Ve çalışan ilgisi, takibi ve faydası az olacaktır.

Amaç çalışanlara bir kültürü ve bilinci kazandırmak olmalı.
Şu anki eğitim konuları bu yönde değil.
Çok bürokratik, ve prosedür yaptıran olmuş.
Hala çalışanlara yetişkin olarak değil, okul öğrencisi olarak bakılıyor.

İşveren eğitim konuları için tıpkı risk değerlendirme ekibi gibi bir ekip oluşturmalı ve eğitim konularını bu ekip hazırlamalı.
Örnek şehir içi araçla dağıtım yapan bir iş yeri defansif sürüş eğitimini mutlaka aldırmalı. Gibi.

isg c uzmanı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
“e) Uzaktan eğitim: İletişim teknolojileri aracılığıyla uzaktaki katılımcılara yönelik hazırlanan ve uygulanan eğitim faaliyetlerini,”
Uzaktan eğitim bakanlık kontrolünde olmadığı sürece sıkıntı olacaktır. Eğitimler yapılmış gibi gösterebilirler.
Bakanlık denetimine olması gerekiyor.
Çalışma bakanlığı mesleki eğitimin videolarını talep edebiliyor. Buna benzer bir uygulama getirilebilir.

isg c uzmanı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
“(7) Çalışan, yaptığı iş değişmeden yeni bir işyerinde çalışmaya başlaması hâlinde ek-1’de yer alan eğitim programının tamamı tekrarlanmaksızın gittiği işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda ikinci fıkra hükümlerine uygun olarak ayrıca eğitilir. Çalışanın daha önceki işyerinde eğitim aldığına dair belgelerinin kontrolünden işveren sorumludur. Bu çalışanların eğitimleri gittiği işyerinin eğitimlerinin periyoduna uygun olarak tekrarlanır.
Önceki iş yerinden belgeleri almak zor olacaktır. Verilmekte olan eğitim etkili olmuyorken, eğitimden kaçmanın doğru olacağını sanmıyorum.gereksiz bir madde olmuş.

Özlem AVLAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uzaktan eğitim mesai saatleri içerisinde mi verilmelidir? Ya da uzaktan eğitimin ücreti ödenmeli midir???

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelik taslağı yine kafa karışıklıklarına sebep olacak ve bir sürü açıklarla dolu. Umarım bu açıklar kapatılır ve daha net ifadeler ile maddeler belirtilir.
İşe giriş eğitimlerinde ( Tehlikeli ve çok tehlikeli işletmelerde ) uzaktan eğitim modülü devre dışı olacağı belirtiliyor. 4 saat ve katları şeklinde eğitimlerin verileceği hükmünün de iptal edileceği belirtilerek işe giriş eğitimi sürelerini en az 8-12-16 saat olarak belirtiliyor. Bunu işe giriş öncesi nasıl verileceği gerçekten de ciddi sıkıntı ve sorun teşkil edecektir.
Ama ana hatları ile bazı değişiklikler yapılması ile birlikte iyi bir çalışma olmuş.

hakvat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Taslak yönetmelik ile ilgili görüş bildirimi yapacağım.

Dilersiniz sizlerin de fikirlerini alıp, çoğunluğun düşüncelerine göre görüş formunu doldurabilirim.

Yorumlarınızı "taslak maddesi", "görüş ve değerlendirme" ve" teklif" şeklinde yapabilirseniz çok iyi olur.

Teşekkürler.

First Safety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Uzaktan eğitim kavramı, daha detaylandırılırken, ilk işe giriş eğitimlerinin hariç tutulması iyi olmuş.
Bunun yanında, ilk İSG eğitimlerinin önemi daha çok arttırılmış ve 4 saat ve katları uygulaması kaldırılmış, kesintisiz verilmesini şart koşuyor.
Çalışan aynı/benzer iş kolunda çalışmış ise, daha önce alınan İSG eğitimlerinin geçerli sayılması ve sadece üzerine yeni iş yerine ait risklerin eğitiminin verilmesi, işveren açısından İSG eğitimlerini kolaylaştırıcı bir unsur olmuş.
İlk alınan İSG eğitimlerinin geçerliliği, kontrolü ve denetimi, İş kazalarının önlemesi anlamında kritik önem taşıyor.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzaktan eğitim kavramı, daha detaylandırılırken, ilk işe giriş eğitimlerinin hariç tutulması iyi olmuş.
Bunun yanında, ilk İSG eğitimlerinin önemi daha çok arttırılmış ve 4 saat ve katları uygulaması kaldırılmış, kesintisiz verilmesini şart koşuyor.
Çalışan aynı/benzer iş kolunda çalışmış ise, daha önce alınan İSG eğitimlerinin geçerli sayılması ve sadece üzerine yeni iş yerine ait risklerin eğitiminin verilmesi, işveren açısından İSG eğitimlerini kolaylaştırıcı bir unsur olmuş.
İlk alınan İSG eğitimlerinin geçerliliği, kontrolü ve denetimi, İş kazalarının önlemesi anlamında kritik önem taşıyor.
Eğitimlerin kesintisiz verilmesi yazmıyor aksine mevcut yönetmelikte sınır vardı en az 4 saat verebilirsin onu kaldırmış.
İlk eğitim harici devam eden yıllardaki eğitim süresini de esnetmiş.
Ayrıca mevcutta az tehlikeli de de başlangıç eğitimi yüz yüze verilmek zorundaydı onu esnetmiş.
Öneri olarak şunu söyleyebilirim;
Eğitim konularının hepsini aynı dönemde vermek yerine, bu eğitim konularından ilgili olanları yıllara bölmek kaydıyla bir iki konuda daha detaylı eğitim verilebilir ve her yıl aynı konuları dinleme eziyetinden çalışanlar kurtarılabilir.

asenatuztas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Eğitimlerin kesintisiz verilmesi yazmıyor aksine mevcut yönetmelikte sınır vardı en az 4 saat verebilirsin onu kaldırmış.
İlk eğitim harici devam eden yıllardaki eğitim süresini de esnetmiş.
Ayrıca mevcutta az tehlikeli de de başlangıç eğitimi yüz yüze verilmek zorundaydı onu esnetmiş.
Öneri olarak şunu söyleyebilirim;
Eğitim konularının hepsini aynı dönemde vermek yerine, bu eğitim konularından ilgili olanları yıllara bölmek kaydıyla bir iki konuda daha detaylı eğitim verilebilir ve her yıl aynı konuları dinleme eziyetinden çalışanlar kurtarılabilir.
Siz eziyet derseniz verdiğiniz eğitime zaten baştan kabul edersiniz oradan bir hayır çıkmayacağını.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.