Çalışanların Bilgilendirilmesi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında msinay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,
  Çalışanların Bilgilendirilmemesi durumunda her personel için 1000 TL'lik cezası var. bu bilgilendirme 6331 sayılı kanunda aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. Bu bilgilendirmenin eğitimden farkı ne olmaktadır. Bilgilendirme Duyuru panosuna yazı asma şeklinde olabilirmi. Teftiş olduğunda kanıt olarak çalışan imzası gerekiyor mu? Çalışanların bilgilendirilmesi hakkında kanunun bu maddesini uygulayan arkadaşlar yaptıkları uygulamalar konusunda yardımcı olabilir mi?

  Çalışanların bilgilendirilmesi
  MADDE 16 (1) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla işveren, çalışanları ve çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirir:
  a) İşyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri, koruyucu ve önleyici tedbirler.
  b) Kendileri ile ilgili yasal hak ve sorumluluklar.
  c) İlk yardım, olağan dışı durumlar, afetler ve yangınla mücadele ve tahliye işleri konusunda görevlendirilen kişiler.
  (2) İşveren;
  a) 12 nci maddede belirtilen ciddi ve yakın tehlikeye maruz kalan veya kalma riski olan bütün çalışanları, tehlikeler ile bunlardan doğan risklere karşı alınmış ve alınacak tedbirler hakkında derhal bilgilendirir.
  b) Başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanların birinci fıkrada belirtilen bilgileri almalarını sağlamak üzere, söz konusu çalışanların işverenlerine gerekli bilgileri verir.
  c) Risk değerlendirmesi, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili koruyucu ve önleyici tedbirler, ölçüm, analiz, teknik kontrol, kayıtlar, raporlar ve teftişten elde edilen bilgilere, destek elemanları ile çalışan temsilcilerinin ulaşmasını sağlar.


   
 2. Aslı AKBABA

  Aslı AKBABA TÜİSAG Üyesi

  Ben iş başı yapmadan önce oryantasyon eğitimi kapsamında temel iş güvenliği ile ilgili bilgilendirme yapıp tutanak imza altına alıyorum.Bundan sonrada İş güvenliği ile ilgili eğitimlere tabi tutuyorum.Eğitim ile ilgili fotoğraf alıyor ve eğitim katılım formu imzalatıyorum.

   
  erkan aktaş bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica