Hukuki : Çalışanlara Makine Zimmeti Hk Yönetmelik

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamlar, değerli arkadaşlar, internette bir araştırma yapıyorum. Çalışanların kullandıkları ekipmanların zimmetlenmesi ile ilgili, bir arkadaşım (hr) çalışan bir arkadaşa kullandığı ekipmanı / aracı zimmetlemek istemiş. Ancak çalışan bana kkd haricinde başka bir şey zimmetleyemezsin demiş. Bu konuda bir yasal dayanak var mı? Yani çalışana makine zimmetlenemeyeceğine yada zimmetlenebilir olduğuna dair. Mevzuatta TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİ mevcut ancak bu kamu kurumları için, Özel sektör için bu konuyla ilgili bir mevzuat var mı?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
HR (İK) ekibine pek yakın değilim, ancak bizim ekipten bir arkadaş sorduğu için :) , en azından bildiğim kadarını yazayım.
Borçlar Kanunu (Kanunun Tamamı)
İş Kanunu, Md.25 ı)
6331, Md.19
Hukukta DAYANAK , İSPAT ve İLLİYET kavramları var.
Çalışan tip sözleşmelerini HR'ci arkadaşlar değiştirmiyorlar, bizim İSG ile ilgili konuları da Tip sözleşmelere eklemiyorlar, bu bir alışkanlık tabiki, Çalışan Tip Sözleşmelerini -her ne kadar meşhurrrrr 9001 ve bilimum kalite yönetim belgeleri olmasına rağmen - güncellemiyorlar.
Yaz! Çalışan Tip Sözleşmesinin içine açık açık, işe başlarken imzalat gitsin.
Bir tavsiye, HR'ci arkadaşınıza şirketinin avukatı ya da şirketin hukuk bürosu ile görüşmesini ve bu konuda hukuki mülhaza almasını da tavsiye edebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Şimdi önce zimmetin ne amaçlı yapılıdığına bakmak gerek.

KKD zimmetinin genel amacı
Çalışana kkd zimmeti yaparak herhangi bir kaza anınında çalışanın kkd teslim edildiğini kanıtlamak için yapılır. Tabi bir de teslim edilen kkd ye özen gösterin diye ama asıl neden ilk cümlede mevcut.

El aleti ve makina zimmetine gelince ise işin rengi değişiyor. Burada amaç makina ve cihaza özen göstersin, taşınabilir bir şey ise kaybetmesin diye yapılıyor.

Bence zimmeti yapılan makina cihaz sadece o çalışanın kontrolünde ve üzerinde taşınabilir ise yapılabilir. Taşınabilir değil ise sabit bir makina ise bence zimmet yapmak çok mantıklı değil.

Örnek olarak laptop verildiğinde zimmet yapılıyor. Fakat masa üstü bilgisayar tesis edildiğinde zimmet yapılmıyor.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bence zimmeti yapılan makina cihaz sadece o çalışanın kontrolünde ve üzerinde taşınabilir ise yapılabilir. Taşınabilir değil ise sabit bir makina ise bence zimmet yapmak çok mantıklı değil.

Örnek olarak laptop verildiğinde zimmet yapılıyor. Fakat masa üstü bilgisayar tesis edildiğinde zimmet yapılmıyor.
Bu cümlelere bir karşı komentim var. :)
Herkes her makineyi kullanamaz. İş kazalarına şöyle bir bakarsanız, ilgisi olmayan kişilerin ya da yetkilendirilmemiş kişilerin kullandığı sabit makina durumunda olan - örneğin torna, freze, taşlama tezgahı, sanayi tipi buharlı kazan, planya vb.- makine ve ekipmanlar iş kazasına uğrama riski daha yüksektir.
Şimdi bu yazdığıma karşı bir koment gelebilir, örneğin yük asansörü için ya da depo girişindeki yüklemede kullanılan pergel vinc için.
Bence hepsine yetkilendirme kartı fotoğraflı yaptırın koyun. Kullanım eğitimleri verildi belgesine imzalarını alın, koyun dosyaya. Sonrasında çalışanlar nasıl isterlerse ;)

Masa üstü bilgisayara gelince, neticede şirket malı. Amortismana kayıtlı. Yine aynı şekilde herkes şirket ofis düzeninde de dahil boş bulduğu bilgisayarı kullanamaz. Çok uç bir örnek olacak ama, dikkat edin bilgisayar masalarının altı; marketlerde yazarkasaların altı tamamen kontrolsuz bir kablo + priz + fiş yoğunluğuna sahiptir. Elektrik bilem çarpabilir. Olur mu?
Bilgisayarı kullanırken, oturduğu -özellikle sekreter tipi dört teker- koltuk sebebiyle masa kenarısına çeneyi, kafayı vurabilir mi ? Bu tip bir şey olduğunda da iş kazası sayılıyor, diye biliyorum.
Bilgisayarların amortisman malzemesi olmasının yanı sıra, bir de siber güvenlik tarafı var. Bilgisayar + İnternet + IP adresi + virüs vb. Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. ;)
Bu yüzden herkes kendi yerine otursun, kendi bilgisayarını kullansın lütfen :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.