Form Çalışanlara Isg Eğitimleri

Konu, 'Adım Adım İş Sağlığı ve Güvenliği' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi  Selamlar,
  Bu hafta "İş Sağlığı ve Güvenliği'nde Çalışanların Eğitimi" hakkında bazı değerlendirmeler yapmayı planladık. İSG'de Eğitim detaylarıyla ele alınması gereken bir konu. Bunun için hazırlanmış 15.05.2013 tarihli vasat bulunan bir yönetmelik de var. Bu yönetmeliği eleştirmektense, eldeki imkanlarla, bu mevzuatla optimum eğitim düzeyini İSG sistemine nasıl dahil edebiliriz sorusuna yanıt aramak, fikir alışverişinde bulunmak çözüm odaklı bir yaklaşım olabilir.
  ALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18371&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= )

  İSG'de Eğitim'i
  • İşbaşı Eğitimleri,
  • Planlı Eğitimler,
  • Plansız Eğitimler
  olarak ayırabiliriz.Konu içinde diğer eğitimler için de paylaşımlarım olacak, öncelikle işbaşı eğitimleriyle başlarsak,
  • İşbaşı eğitimi konularının belli bir standardı yoktur, olması da beklenemez.
  • Her çalışanın çalışacağı alan ile ilgili eğitimlerinin, tehlike, risk ve önlemlerin anlatılması gerektiği gibi Yönetmelik'te belirtilen önemli konuların da yer alması gerekmektedir.
  • İş başı eğitiminde sadece İSG Uzmanı değil, İşyeri Hekimi de bu eğitimde yer almalıdır.
  • Eğitim sonunda bilgi ölçme sınavı olmalıdır. Bilgi ölçme sınavı en önemli kayıtlardandır. Hatta eğitimden önce ve eğitimden sonra olmak üzere uygulanması
  • Taşeronların çalışanları iş başında İSG eğitimi almalıdır ve ayrıca kendi firmasında da İSG eğitimi aldığını belgelemelidir.
  • İş kazısı, meslek hastalığı ve uzun süreli (6 ay gibi) ayrılıkların dönüşünde çalışanlara iş başı eğitimi tekrar verilmelidir. Yönetmelik 6 ay yazmış ancak bunu 3 ay olarak iyileştirmekte fayda var.
  • Genel olarak yapılan hatalardan biri sadece TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ başlığıyla eğitimlerin verilmesidir, çünkü böyle bir eğitim yoktur. Eğer illaki bu başlık kullanılacaksa verilen eğitimler belirtilip, bu başlığa tanımlanmalıdır.
  Ekteki örnek forma göz atmanızda fayda var, değerlendirebilirsiniz. Bu form verilen eğitimi kayıt altına alınmasını sağlar. Çalışanın özlük dosyasında yer alır, ancak eğitim dosyasında da bulunması da olağandır. Form içinde yer alan konular örnektir, iş yerine göre yüksekte çalışma, kapalı alanlar gibi farklı konular da yer alabilir.

  Vakit bulduğumda sonraki cevaplarda da Planlı ve Plansız Eğitimler alacaktır.

  Syg.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, Formalar üzerinden devam edersek.. İş başı eğitimiyle beraber oryantasyonun (uyumlama) sağlanması da kayıt altına alınmalı ve aşamaları bu kayıtta yer almalıdır. Ekte örnek bir Oryantasyon dokümanı yer almakta. Bu dokümanda çalışanlar üretim veya idari personeller olarak ayrılmış ve buna göre bir oryantasyon süreci oluşturulmuş. Ekteki bu form spesifik bir form olmamakla beraber işletmenin durumlarına göre değişiklikler de yapılabilir.

   

  Ekli Dosyalar:

 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, ekte örnek bir sertifika yer almaktadır. Her personele böyle bir sertifika yapılabilir. Tabi eklenecek başka bilgiler de olabilir sertifikaya. Kişinin görevi de bunlardan biri.
  Bilgilerinize.

  Not : Bu yazıların telifi şahsıma ait olup, formlar ve yazılar www.isgfrm.com için yazılmıştır. Kaynak gösterilse bile hiç bir şekilde kopyalanamaz ve başka sitelerde yayınlanamaz.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  msfırat metalürji, V GUNAL, matrix ve 12 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica