Bilgi : Çalışanda Davranış Değişikliği Hk. Bilirkişi Mağduriyetine Karşı Önlem!

Aydın 47 SAĞLAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışanda Davranış Değişikliği Hk. Bilirkişi Mağduriyetine karşı önlem!

Yakın zamanda bir iş güvenliği meslektaşımız ayda 2 saat hizmet sunduğu bir iş yerinde ölümle sonuçlanan bir iş kazası meydana geliyor. Kısmı zamanlı hizmet sunmasına rağmen "Bilirkişi Raporu" ile 18 ay hapis cezası verilerek mağdur edilmiştir.
Bilirkişi Raporunda verilen eğitimlerin "Çalışanda Davranış Değişikliği" oluşturmadığı belirtilerek İş Güvenliği Uzmanı kusurlu bulunduğu ve mahkemede tarafından 18 ay hapis cezası verildiği kamuoyuna yansımıştır.
bende kendimce bir katkı sunmak ve benzer bir durumun yaşanmaması için önlem alma adına bir test formu hazırladım.
ayrıca Tespit Öneri Defterine;
"İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin ardından çalışanların birim amirleri tarafından gözlemlenmesi Tehlikeli Hareketleri ve Tehlikeli Durumları önemsemeyen personellerin tekrar eğitim almaları sağlanmalıdır."
"Yeni İşbaşı yapacak personellere işbaşı ve oryantasyon eğitimin ilgili birimlerce/kişilerce verildikten ve personel işyerinin tehlike ve önlemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra çalışmaya başlamalıdır"
"İş yerinde Güvenlik kültürünün oluşması ve çalışanlarda davranış değişikliğinin oluşturulabilmesi için iç yönetmeliğin hazırlanması veya ilgili maddelerde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir."
"Medot hataların, Yönetimsel hataların, Bireysel hataların vb. yapılacak tüm çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliğine Uygun 1.... 2.... 3.... 4.... 5... 6.... maddelerinde Medot, Yönetimsel ve Bireysel değişikliklerin yapılması sağlanmalıdır."
yazılabilir diye düşündüm umarım işinize yarar.
Ektede; Eğitim Değerlendirme Form Örneği ile Davranış Değişikliği Testi Yer almaktadır.

Not: bilgim yettiğince birşeyler yazmak hazırlamak ve paylaşmak istedim sizde ekleyin herkeste istifade ederek eksikliği varsa gidersin...

Aydın SAĞLAM

Bizi Farklı Kılan, Ayrıntılara Verdiğimiz Önemdir.

Ekli dosyalar

• eğitim değerlendirme formu örneği.doc
    25.7 KB · Görüntüleme: 102
  • is güvenliği davranış değişikliği testi.docx
    35.1 KB · Görüntüleme: 132

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamlar, mahkeme kararı ve bilirkişi raporunu paylaşabilirmisiniz

cigdemplt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Evet mahkeme karar ve raporları iletebilirseniz onları da inceleme imkanımız olsa.. Teşekkürler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.