Soru : Çağrı Merkezlerinde Ortam Ölçümleri

Öslemmm

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, çağrı merkezlerinde yapılacak ortam ölçümlerinin (toz,gürültü,aydınlatma vb) hangileri yasal olarak zorunludur?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam, kimse bir şey yazmamış, ilginç :)
Çağrı Merkezi, 5510 sayılı yasa kapsamında bir iş yeri ise, orada çalışanlar da 4857 sayılı yasa kapsamında çalışan durumunda iseler, doğal olarak 6331 sayılı yasa gereğince işverenin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alma sorumluluğu vardır (Md.4) Eğer 6331 sayılı yasa gereğince iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınacak ise, bu yasaya dayalı olarak çıkartılan tüm yönetmelikler gereğince yapılması gerekenler yasal olarak zorunludur. :)
Sonuç olarak, sadece toz, gürültü, aydınlatma ölçümleri değil, aynı zamanda elektrik ve elektrik tesisatı ile ilgili olarak da ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Daha uç bir ölçüm söyleyeyim (Türkiye'de yok !!!) ergonomik ve antipometrik uygunluk ölçüm ve kontrollerinin de yapılması gereklidir. (Bir zaman ben bir çağrı merkezinde bulunmuştum da :), yok böyle bir çalışma ortamı!! :) Şantiyeyi, fabrikayı her zaman tercih ederim :) )
Son bir not, gürültü ölçümü için kaynak-ölçüm uzaklığı-nokta hesaplarını yapın. Ölçüm isteği düzenlerken lütfen ilgili yönetmelikleri yeniden gözden geçirip, ölçüm firmasına ne yapması gerektiğini yazılı verin. (Noktası 10 tl.ye yapılan ölçümlerden pek gerçekçi sonuçlar çıkmıyor, bilginiz olsun) :)

Öslemmm

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Selam, kimse bir şey yazmamış, ilginç :)
Çağrı Merkezi, 5510 sayılı yasa kapsamında bir iş yeri ise, orada çalışanlar da 4857 sayılı yasa kapsamında çalışan durumunda iseler, doğal olarak 6331 sayılı yasa gereğince işverenin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alma sorumluluğu vardır (Md.4) Eğer 6331 sayılı yasa gereğince iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınacak ise, bu yasaya dayalı olarak çıkartılan tüm yönetmelikler gereğince yapılması gerekenler yasal olarak zorunludur. :)
Sonuç olarak, sadece toz, gürültü, aydınlatma ölçümleri değil, aynı zamanda elektrik ve elektrik tesisatı ile ilgili olarak da ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Daha uç bir ölçüm söyleyeyim (Türkiye'de yok !!!) ergonomik ve antipometrik uygunluk ölçüm ve kontrollerinin de yapılması gereklidir. (Bir zaman ben bir çağrı merkezinde bulunmuştum da :), yok böyle bir çalışma ortamı!! :) Şantiyeyi, fabrikayı her zaman tercih ederim :) )
Son bir not, gürültü ölçümü için kaynak-ölçüm uzaklığı-nokta hesaplarını yapın. Ölçüm isteği düzenlerken lütfen ilgili yönetmelikleri yeniden gözden geçirip, ölçüm firmasına ne yapması gerektiğini yazılı verin. (Noktası 10 tl.ye yapılan ölçümlerden pek gerçekçi sonuçlar çıkmıyor, bilginiz olsun) :)

Teşekkürler ederim cevabınız için Tolga bey, firmadan alınan teklif listesinde iyonlaştırıcı olmayan radyasyon ve sensörler ile kimyasal ölçümü de mevcut bunlar gerekli midir ?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hanımefendi,
Öncelikle özür diliyorum, profilinize baktım, iş güvenliği uzmanı olup olmadığınızı göremedim. Bir çalışma ortamının gözetimi ve değerlendirmesini yapabilecek, karar verebilecek kişi oranın sorumlusu olan iş güvenliği uzmanıdır. Dolayısı ile ben konu edilen çağrı merkezinin ortamını bilemiyorum.
Ben, bu konuda bana soru soran arkadaşlara söylediğimi yazdım. "İş yerine ait mevcut risk değerlendirmesini inceleyin, çalışma ortam değerlendirmesini yapın, hangi ölçümler gerekli ise onları belirleyin, nasıl yapılmasını istediğinizi de belirtin ve ölçüm firması ile isteğin son hali üzerinde bir kez daha görüşün. Ölçüm firmasından alınacak teklifi mektubunu açıklamalı olarak isteyin.".
EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK, 2013, EK-1 Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Aranacak Asgari Gerekler, bölümünü inceleyin lütfen. Aydınlatmadan, Radyasyona, Isı, Nem vb. tüm konularda gerekli bilgileri vermiş.
Kimyasal ölçümü ? Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmeliği tekrar okudum. Çağrı merkezi ile ilintili bir şey görmedim. Ancak! belki alerjik madde etkileşimi yönünden teklif etmiş olmalıdırlar. Bunu ölçüm firmasına sorun, size yazılı olarak hangi ölçümün hangi sebeple, hangi yönetmeliğe göre teklif edildiğini versinler.
Sensör kavramını anlayamadım malesef. Yangın sistemlerindeki ısı ve duman algılama sensörleri mi? İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği de devreye girer. :) Bu yönetmeliğin EK-III kısmını 2.3 Tesisatlar, inceleyin lütfen. Havalandırma ve Klima tesisatı dahil hepsine ait bilgi mevcut.
İyi çalışmalar dilerim.

hakvat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

İş hijyeni kısmından gürültü, termal konfor, aydınlatma ve iyonize olmayan radyasyon (elektromanyetik alan) ölçümlerini yaptırabilirsiniz.

Gürültü ölçümünü ortam ölçümü olarak değil (yani nokta bazlı değil) kişisel maruziyet olarak yaptırmalısınız. Burada risk analizine göre (en gürültülü alan, en çok çalışanın olduğu alan vs.) kişileri belirleyerek örnekleme yapabilirsiniz. Bütçeniz yeterli ise tüm çalışanlarınıza da yaptırabilirsiniz ama oldukça masraflı olacaktır.

Termal konfor ölçümü için kat bazında nokta sayısı belirleyebilirsiniz. Bir uygunsuzluk çıkacağını düşünmüyorum.

Aydınlatma ölçümünü ilgili metoda göre yaptıracağınız için nokta sayısını ölçüm firması ile belirleyebilirsiniz.

Elektromanyetik alan ölçümünü de örnekleme ile yapmanızı tavsiye ederim. Yine burada da bir uygunsuzluk çıkacağını düşünmüyorum.

Kolay gelsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.