C Sınıfı Uzman Nerede Çalışacak? Bu Nasıl Iş?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında CaglarSu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhabalar..
  Öncelikle lütfen soruma bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Bu konuda herkesin fikri var ama bilgisi olan çok az kişi var.
  Belgemi yeni aldım. Fakat kafam çok karıştı. Tehlike sınıflarına göre C sınıfı uzmanlar az tehlikeli yerlerde imza yetkisine sahip. Ama Bakanlığın yayınladığı tehlikeli işyerleri tablosunda neredeyse bütün işyerleri tehlikeli. %5 lik bir kısım az tehlikeli sınıfta. O zaman biz C sınıfı uzmanlar ilk etapta nerelerde çalışabiliriz? Şimdi en çok konuşulan konu 3 yıl çalışmak, 750 prim gün sayısı vs. Ancak yeni belgesini almış C sınıfı uzmanlar çalışma şansı bulamazlarsa bu sürelere nasıl ulaşsın?

  Bazı C sınıfı uzmanlar, fabrikalarda, atölyelerde çalışabiliyor. Acaba bu kişiler prim gün sayısı tuttuğu için mi çalışabiliyor? Yoksa 'kör döğüşü' gibi bir durum mu var? Bakanlık NACE sertifikasına göre çalışabilecek meslek gruplarını belirtmiş. Ama NACE sertifikasında yazandan farklı iş yapamn birçok firma var. Bu nasıl bir iştir! Yani bana 'kanun yap' deseler, ben bu işi bu kadar karmaşık hale getirmeyi beceremezdim.

  Sorumun özü; Ben C Sınıfı Uzman olarak nerede çalışabilirim?


   
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  arkadaşım karışık değil aslında.
  c sınıfı uzman---az tehlikelisınıfta
  b sınıfı uzman---tehlikeli sınıfta
  a sınıfı uzman--çok tehlikeli sınıfta çalışır.ve her uzman kendi altındali tehlike sınıflarında çalışabilir.

  ayıca kanun çıktığında 7 yıl süre ile her sınıftaki uzmanlar bir üst tehlike sınıfa bakabilecekler.(c sınıfı uzmanlar tehlikeli işyerlerine ---b sınıfı uzmanlar çok tehlikeli işyerlerinde)
  o nedenle tehlikeli sınıfada bakabiliyorsun.
  sen sıkma canını.gözünü prara bürümüş bir OSGB ye git çok tehlikelide bile çalışırsın :)

   
  takomania ve CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 3. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

  GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

     

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 4. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  şöyle de bir imkan var, bir üst sınıf uzmanın çalıştığı yerde çalışırsınız, belgeniz ve siz de böylelikle çalışmış olursunuz.

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 5. krmgny

  krmgny TÜİSAG Üyesi

  ilanlarda hep tecrübe istiyor. insanlara hayal sattıl ar ve şimdi yasayı ertelediler..ben OSGB de calısmaya basladım..ama kafama takılan bir husus var. bu nace kodunda baska iş yazıyor ama adam baska iş yapıyor.böyle bir durumda isg uzmanı yaptıgı calısmadan dolayı ceza alır mı..özellikle OSGB de calısanlar cok karsılasıyor bu durumla.

     

   
  ayşegül d. ve CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 6. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi

  Evet yani benim de demek istediğim buydu. Karmaşıklık sadece bir yerde değil. Herşey karman çorman.
  Bakanlık 14 Haziran tarihinde bir çizelge çıkarmış. NACE kodu ve karşısında çalışabilecek meslek grupları. Benim o çizelgeye göre çalışma şansım neredeyse yok. Ayrıca yukarıda belirttiğim ve arkadaşın belirttiği gibi firmaların çoğu NACE kodunda yazandan farklı iş yapıyor. Bu konuda çalışan tecrübeli arkadaşlardan fikir bazında yardım bekliyoruz.

  Ayrıca firmalar 3 yıl tecrübe istiyor. Yahu zaten bu iş çıkalı 1-2 yıl oldu. Birşeyi düzgün yapalım diyoruz ama sistem bizi uyduruk yapmaya yönlendiriyor. Galiba osgblere girip 1000-1500e anlaşmak en iyi çözüm. Firmalar da bi acayip, cv atsak bize yüz vermezler, gider osgbden daha fazla paraya kazık yeyip, anlaşır. Gene osgbdeki iş güvenlik uzmanı ben olurum.

   
 7. Serdarsan

  Serdarsan TÜİSAG Üyesi

  GerçektenÖyle
   
 8. Yeni Hayat

  Yeni Hayat TÜİSAG Üyesi

  Herşey karman çorman...   
 9. eda2

  eda2 Guest

  1000-1500 e çalış. bi iş kazası olursa yada meslek hastalığı? sertifikan askıya alınacak ve avukat parasını denkleştirirsen hapisten çıkarsın. tazminat falanla yırtarsın belki.
  üç kuruşa çalışcaksın OSGB de ama sana tehlikeli sınıftan firmaları vericekler. avukat parasını da biriktir bi köşede. zaten bin lira birikse nolur:)

     

   
 10. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle böyle bir yazım tarzını hiç beğenmedim. Karşında tanımadığın insanlara karşı forum ortamı da olsa biraz daha saygılı olmanı öneririm. Ne yazdığımı galiba anlamadın. Ben de OSGB de çalışmak istemiyorum ama sistem bizi buna zorluyor demek istiyorum. Çünkü ne bir iş olanağı var, ne de doğru düzgün bir iş ilanı. Ayrıca eğer bildiğin çalışabileceğim bir firma referans göster, gidip çalışayım. Ben nerede çalışabilirim diye başlık açtım, bu konuda bir önerin varsa buyur.   
 11. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Caglar bey bence arkadaş sizi kastetmedi, bu yazısı ve sitemi sisteme sizin yazdıklarınızı desteklemek istediği için yazmıştır,   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 12. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  nace kodunda yazan genelde farklı olur.çünkü eskiden tehlike kodları sistemi kullanılıyordu.sonra nace-1 e geçildi.şimdi nace 2 kullanılıyor.birde nace kodunu veren yetkiliin iş bilmezliği. genelde farklı olabiliyor.

   
  CaglarSu ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  sayın çağlar,
  evet herşey karman çorman.kesinlikle.firmalar nace kodları vb..... ilk mesajımda bahsettiğim gibi siz 7 yıl süre ile bir üst tehlike sınıfında çalışabiliyorsunuz.çalışabiliyoruz.yani c sınıfı uzmanlar tehlikeli işyerlerinde, b sınıfı uzmanlar çok tehlikeli iş yerlerinde çalışabiliyor. bu 7 yıl süre boyunca böyle.bunu göz önüne alınca alan ve çalışabilecek firmalar artıyor.
  firmalar tecrübe istiyor.ama tecrübe isteyen ve bu şekilde uzman arayan ik uzmanlarıda işi bilmiyor :D maalesef. o nedenle her türlü ilnana başvurun.
  sizin için en güzek çıkar yol mümkün olduğunda iyi çalışan bir OSGB de tecrübe kazanmak yada bulabiliyorsanız bir firmada çalışmaya başlamak ve tırnaklarıyla kazıyara öğrenmek.
  firmalar hep acayiptir.benim çalıştığım firma benim ayda 12 gün çalışmam için çalıştığım osgbye yan ücretlerle beraber (yol yemek sigorta vergi vb.) 7000 tl ödüyor.bana o paranın yarısını verse çalışırım ama firmalar özellikle büyük ifrmalar karşılarında sorun olduğu zaman bir yetkili görmek isterler o nedenle o kadar para vermeye razı olurlar.bence de saçma ama yapacak birşey yok.
   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 14. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bence yanlış düşünüyorsunuz. OSGB de 2000 verseler tehlikeli de çalışmam dersiniz ama bireysel çalışsak aynı firmada 200 tl fazla verseler çalışırız.biraz ücreti az buluyoruz.tehlike geçiyormu.yok.biz daha mı iyi çalışıyoruz.yok.ne değişiyor? aldığımız para 3-5 kuruş artıyor sadece o kadar.

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 15. eda2

  eda2 Guest

  aynı firmada çalışınca işler kontrol altında olur sürekli ama OSGB de çalışınca bi firmaya en fazla haftada bi uğrarsın kimi kontrol edebilirsinki. OSGB sana 10-15 firma verirse ne olacak. kabul etmiyorum deme hakkı varmı ki   
 16. eda2

  eda2 Guest

  bi saygısızlık yok algında sorun var galiba. doğruları duymak bu kadar ağır geliyosa bişey diyemem. üç kuruşa yapmaya deymez gibi bi uyarıydı sadece. biraz araştır istersen ne demek istediğimi anlarsın belki

   
 17. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  kabul etmiyrum deme hakkımız yok.
  ancak gittiğimiz firmada hani diyoruz ya işleri oturttuktan sonra...... diye.işte şleri oturtmak bu.yani insanlara sorumluluk yüklemek.mesela işler sadece sizin orada olduğunuzda yapılmaz.bu nedenle bakımdan vb. işlerden olarak bir kişiyi isg soumlusu oolarak atarsınız.işler böyle yürür.sizde rahat olursunuz.

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 18. Yamansur

  Yamansur TÜİSAG Üyesi

  Serbest Meslek Erbabı Olun risk analizi ve Acil Eylem Planı Yapın Derim Ben, Kalitenizi ve fiyatınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

   
  Burcum, CaglarSu ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  çok doğru bu da bir seçenek.ancak 50-100 tl ye risk analizi, acil eylem planı yapan OSGB ler oldukça sorarım siz kalitenizi neye göre belirleyeceksiniz.maalesef piyasa düşündüğümüz gibi değil.geçen aylarda belkide yıl başı gibi 8 şubesi olan büyük marka bir börek-pasta cafe ye risk analizi fiyatı verdim.sizce ne kadardır?
  söyliyeyim.ben kaliteli iş yapıyorum dedim ve 750 tl istedim.risk+acil eylem.çok dediler zatı halleri.ve gidip 300 tl ye bir OSGB ye yaptırdılar.
  hani kalite
  hani para kazanma
  hani hizmet.
  daha doğrusu bunları görünce yüksek paralar isteyemiyorsunuz.çünkü yaşamanız lazım.geçinmeniz lazım.büyük paralar istemediğiniz için bu sefer ya zaten aldığım 3 kuruş para.o paraya bu hizmet diyorsunuz ve hizmet kaliteniz düşüyor.çünkü çok çalışıp çok kazanmanız lazım.anladınızmı arkadaşım şimdi hizmet-kalite-para olayını.
  maalesef bu, böyle.

   
  OGNSZMS, Burcum, uzmannn ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi

  Serbest Meslek erbabı olayını ben de düşünmüştüm. Fakat işin iç yüzü öyle değil. Bir muhasebeciyle anlaşmanız lazım. Her ay muhasebeciye para ödenecek. Tüm gelirinizi giderinizi beyan etmeniz lazım. Fatura toplamanız lazım. Arkadaşın dediği gibi artık 200-300 liraya risk analizi, acil eylem planı vs. yapan yerler var. Biz özene bezene işimizi yapsak kimin umrunda? Firmalar isg'yi formalite olarak görüyor. Kağıt üzerinde müfettişlerin istediği görünsün yeter gözüyle bakıyorlar. Sistem bizim gibi işini düzgün yapmak isteyen isg uzmanlarını dışlıyor.


  Arkadaşım, belki internet ortamında yazılanı yanlış anlıyoruz. Ama yazdıkların ve üslup ortada. Her neyse.. Zaten bu işin getirisi, götürüsü, risklerinin bilincindeyiz. Ben de OSGB'ye hiç bulaşmak istemiyorum. Ama sistem zorla bizi OSGB'ye yönlendiriyor. Benim serzenişim bu. Neredeyse 1 aydır iş ilanlarına bakıyorum. İşyerleri tecrübe istiyor + çalıştığı sektörün mühendisini iş güvenlik uzmanı olarak bünyesine katmak istiyor. Bunun dışında birçok iş yeri direkt osgblerle bağlantı kuruyor. Biz 7 günlük çalışma için 700'e tamam desek de adamlar gidiyor 1500e osgblerle çalışıyor. chemistanbul durumu
  çok güzel açıklamış. Bu durum benim hiiiiç hoşuma gitmiyor. Emin ol senden daha kızgınım. Ama durum bu. Giderek de kötüleşecek. Yakında İşyerleri isg uzmanlarına verdiği ücretleri bile düşürebilir. 2 sene önce 2000-2500 veren osgbler şimdi 1000-1500 veriyor.

   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. c sinifi is guvenligi uzmani nerelerde calisir

  ,
 2. iş sağlığı ve güvenliği uzmanları nasıl çalıştırılıyor

Yandex.Metrica