C Sınıfı Isg Uzmanıyım Inşaatta Çalışıyorum | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

C Sınıfı Isg Uzmanıyım Inşaatta Çalışıyorum

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında ebt88 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi  OSGB ye bağlı olarak bir firmada c sınıfı uzmanlık yapıyorum.. A sınıfı bir uzman da buraya haftada bir geliyor. Benim sorum şu burada isg ile işleri yapbilir miyimmunda? bir kaza durumunda esas sorumlu kim olacak..OSGB bana kesnilikle sorumlu olmadığmı uı söyledi.Peki bu a sınıfı isg uzmanı haftada 1 gelerek ne kadar önlem alabilir.ben orada her gün bulunuyorum diye sorumluluğu bana yıkabilir mi ?

  cevap verirsenz sevinirm


   
 2. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi

  Hiçbir şeye imza atmadığın sürece bir sorun yok. Genelde A sınıfı uzmanları C sınıfı uzmanlarını bu tür işlerde kullanıyorlar ne kadar etik artık siz karar verin dikkatli olmak lazım yinede. Sonuçta burası Türkiye asıl suçlular masumdur.

   
  kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
 3. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi

  imza atma derken biraz açabilrisniz acaba .. bu knu hakkında herkesin yorumu benim için önemlidir.

     

   
 4. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığınız inşaatla ilgili isg dokümanlarının hiç birine imza atmayın çalışan sayısı bide 50 in üstünde ise çok sorun yaratır size. inşaatlar çok tehlikeli kısımda yer aldığından A sınıfı uzmanların yetki dahilinde. bir iş kazası meydana geldiğinde yetkiniz olmadığı halde baktığınız için için sorumlu tutulursunuz. siz orada çalışmaları kontrol amaçlı görevinizi yürütebilirsiniz.
  bide şöyle bir durum var emin olmamakla birlikte çalışan sayısı 50nin altında ise yasa yürürlülüğe girene yani uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu gelene kadar risk analizi eğitim ve acil durum planı hazırlayabilirsiniz diye biliyorum ama. son söylediğimde bende kararsızım.

   
 5. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi

  burada çalışan bir A sınıf uzman var ancak haftada bir geliyor. Şu durumda her gün gelen ben isg dökümanlarını hazırlayıp imza kısmını boş mu bırakıcam orayı A sınıfı uzman mı imzalayacak.. yeni olduğumdan soruyorum fotoğraf çekip sorumluları hazırladım şimdi bu durumda bunu imzalamamam mı gerekiyor

     

   
 6. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi

  O kısmı uzmanla görüşmen senin açından daha yararlı olur bakalım ne diyecek. ama ben derim ki belgerin altına sen imza atma 50 ve üstü çalışan varsa zaten atamazsın A sınıfı uzman varsa zaten o ilgileniyordur. haftada bir gelmeside normal A sınıfı uzmanların çalışma şekilleri öyledir

   
 7. SERKAN TIĞ

  SERKAN TIĞ TÜİSAG Üyesi

  Hocam bende İzmir de ki TAV İnşaatında çalışıyorum.C sınıfı uzman olarak.Burada sayısını bilemediğim kadar firma ve onlara baglı olarak çalışan uzmanlar var.Bu konuda yetkili uzmanlara sordum.Sizin verdiginiz eğitimlerin imzaların geçerliliği yok zaten sizin burda olmanızda hata.Bunlar A B sınıfı uzmanların işi dedi.Bizim yaptıgımız sadece kazaları önlemek ve uyarmak.Tabiki belge döküman hazırlamalıyız.Ama yetkili yerine siz degil A B sınıfı imza atmalı.Biz onların gelmedigi zamanlarda sahada onlara destek amaçlı gözcülük yapıyoruz.Firmalarda sahalarda çalışan herkes C sınıfı uzman.Ama bakanlık nezlinde sorumlular başkaları.
   
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi


  Hangi yetkili uzman dedi.C sınıfının, eğitimlere imza ya da diğer imzaları atma yetkisi yok diye.İş Güvenliği Eğitim katılım formuna imza atabilir.Ben mevzuatta, isg eğitimini şu sertifika sınıfı verebilir ,imzalayabilir diye bir şey görmedim.Ayrıca sertifika sınıfına bakılmaksızın ,her uzman risk analizi de yapabilir ve imzalayabilir.İyi valla, hiç bir yere imza atamıyoruz,hiç bir geçerliliğimiz yok, o zaman Bakanlık ne diye bize kapı gibi sertifika veriyor.Bence, sadece çalışılan iş kolu-tehlike sınıfı ile uzmanın sertifika sınıfı muhabetinden dolayı ,
  Bakanlığa sözleşme(isg katip)boyutunda A sınıfı gerekiyor.Onun haricinde C sınıfı her şeyi yapabilir,imzalayabilirde.Aksi bir cümle ben mevzuatta görmedim...   
 9. alix

  alix TÜİSAG Üyesi


  Eğitim yönetmeliğinde sınıf ayırımı yazmaz ama ... kurum OSGB haricinde iş yerinde görevli uzman verebilir der. Diger yonetmelıklerde iş yeri tehlike sınıfına göre uzman bulundurma yükümlülükleri baslamıs ise o tehlıke sınıfına has uzman tarafından isg hizmetleri verebilir. Yönetmelikte de bahsedildigi gibi Katipten onaylanmayan uzmanın vereceği eğitimler gecersızdır.

  sorumluluk kısmında insaatlara İşveren, alt işveren sozlesmesi yapılan A,B sınıfı uzman ile birlikte yetkisiz sekılde gözetim kontrol takip görevlerinde bulunan C sınıfı sınıfı calısıyorsa müteselsilen sorumludur. Yargıtay içtihatlarına baktıgınızda işçilerin basındaki bırakın uzmanı takıp koordıne ve kontrol gorevını ustelenen formen ustabasları sef amrlere cezai müeyyide uygulamışlardır.

     

   
  HAKAN GEZER bu yazıya teşekkür etti.
 10. Çağla Gürkan

  Çağla Gürkan TÜİSAG Üyesi

  Pazartesi günü şantiyede işe başlıyorum C sınıfı İGU olarak. Sahaya günde 3 kez çıkıp kontrol etmemi istedi işverenim. Benim üstümde A ve B sınıfı İGU ları da mevcut. Saha ile ilgili öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.   
 11. ermvrn

  ermvrn TÜİSAG Üyesi

  Ekteki dosya yardımcı olabilir belki.   
  Adem Kaya3, Fazilet Günay ve Çağla Gürkan bu yazıya teşekkür etti.
 12. Bilkay Tunç

  Bilkay Tunç TÜİSAG Üyesi

  Ben İsg teknikeriyken risk analizimide yaptım. Eğitimimide verdim. Sertifikam yoksa kapı gibi diplomam var uluslararası Marmara'dan

   
 13. tubaks7

  tubaks7 TÜİSAG Üyesi

  Bi fabrikada ana yuklenici insaat firmasinda c sinifi tam zamanlı uzman olarak çalışan birinin görev ve sorumlulukları nelerdir? OSGB bağlı B sınıfı uzman haftada bir geliyor beraber sahayı gezip tespitleri santiye sefine yazılı şekilde gönderiyoruz ayrıca isg katipten atamam var.Sorum b sinifi uzman eğitimi risk değerlendirmesini yapıyor benim gunluk gözlem harici yapmam gereken bulundurmam gereken evraklar var mıdır? Iste yeniyim bilgilendirirseniz sevinirim.
   
 14. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi

  Genelde ofis yerine sahada olmanız, çalışanların KKD kullanımını ve toplu koruma eksikliklerinin anında giderilmesi için yapılan çalışmaları takip etmek eksik kalan noktalar varsa şefleri sıkıştırarak yaptırmaya çalışmak, şantiyede çalışan taşeron firmaların işe giriş eğitimlerini vermek, kurallara uymayan çalışanlara uyarı kartları yazıp uyarmak da elinizi kuvvetlendirebilir. Ayrıca toolbox eğitimlerini haftada 2 veya 3 kez olacak şekilde vermeniz güzel olacaktır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica