C SINIFI İSG UZMANI , B SINIFI İŞLETMEYE BAKABİLİR Mİ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında selindemir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. selindemir

  selindemir TÜİSAG Üyesi  C SINIFI İSG UZMANI , B SINIFI İŞLETMEYE BAKABİLİR Mİ? GEÇİCİ MADDE 4 , ŞİMDİ GEÇERSİZMİ ?


   
  M. Emin ÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
 2. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Selindemi Hanım Kanun resmi gazetede yayımlanmadığı için şuan için geçersiz. Tahminimce Temuzzun ortalarında resmi gazetede yayımlanır.

   
  M. Emin ÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  şu anda geçersiz

     

   
 4. ilkay Kıran Öztürk

  ilkay Kıran Öztürk TÜİSAG Üyesi

  geçici maddeler geçersiz değil diye yorumluyorum ben.. atıflar bölümünde yer alıyor çünkü

   
 5. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Geçici maddeler geçersiz değil ama kanun resmi gazatede yayımlanmadığı içi geçersiz..

     

   
 6. ilkay Kıran Öztürk

  ilkay Kıran Öztürk TÜİSAG Üyesi

  zaten tamamı o şekilde bu maddelere özgü bir şey değil, kanun yayınlanmadan geçerliliği yok, yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olcak.

   
 7. Bahadır Öndersev

  Bahadır Öndersev TÜİSAG Üyesi

 8. Orkun ULU

  Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

  ben suanda çalışıyor dıye biliyorum ve kanun kabul edildikten sonra da b sınıfı 4 yıl sureyle a nın yerıne ve c sınıfıda 3 yıl sureyle de b nın yerıne bakabılecek dıye bılıyorum ekledıgım dosyada en alt kısmında sarı ıle ısaretledım   

  Ekli Dosyalar:

 9. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, kanun maddesi şu an geçersiz ama uygulamada herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Kısa süre önce C sınıfı uzman olarak çalıştığım ve Tehlikeli sınıfta yer alan tesisimize atamamı yaptırdım. Şimdiden hayırlı olsun...

     

   
  emrah dincer bu yazıya teşekkür etti.
 10. M. Emin ÇELİK

  M. Emin ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu 3 yıl 4 yıl süreleri haziran 2012 den itibaren mi işleniyor yoksa daha işlemeye başlamadı mı.

  Teşekkürler   
 11. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Önemli Duyuru !!!


  Bilindiği üzere 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” in, 31/01/2013 tarih ve 28545 sayılı resmi gazete’de yayımlanan yönetmelikle eklenen Geçici 2 inci maddesinin birinci fıkrasına açılan dava sonucunda Danıştay 10.Dairesince 2013/919 Esas no ile ilgili maddenin yürütmesinin durdurulması kararı verilmiştir.
  Bu itibarla, konu ile ilgili taleplerin işleme konulmasına hukuken imkân bulunmamakla birlikte bahsi geçen dava süreci takip edilerek verilecek nihai karara göre tarafınızca işlem tesis edilmesi uygun olacaktır. İSG-KATİP üzerinden bu konu ile ilgili işlemler durdurulmuştur ve bu madde doğrultusunda yapılan sözleşmeler askıya alınacaktır.
  Bilgilerinize rica olunu

  bu maddeye gore askida diger c beye bakabiliyor hala   
 12. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  BAKABİLİR. BAKTIĞI İÇİN TORBA KANUNDA BELİRTTİĞİ ÜST SINIFA GEÇİŞ SINAVI YAPILARAK C SINIFI UZMAN DOLAYLI OLARAK A SINIFINA BAKABİLECEK. BÖYLECE C SINIFI UZMANLAR ÜST SINIFA GEÇEREK B SINIFI OLACAK. 6331 SAYILI KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİKTEN SONRA C SINIFI 3 YIL B SINIFINA, B SINIFI DA 4 SENE A SINIFINA BAKABİLECEK. ÜST SINIFA GEÇİŞ SINAVI KASIM AYINA YETİŞİRSE C SINIFI 3 YIL BOYUNCA A SINIFINA DOLAYLI OLARAK BAKABİLECEKTİR. BAKANLIK TEBLİĞ YAYINLAMASI PRİM GÜN SAYISINI BELİRTECEK. BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN PRİM GÜN SAYISI NE KADAR OLACAĞI VE NEYE GÖRE BAKILACAĞIDIR.

   
 13. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  6331 in geçici maddeleirnde
  birüst sınıf iiçin süreler belli tabiki c ler şuan b yerine bakabilir, sizin bahsettiğiniz tebliğ c lerin a ya bakamaması
   
 14. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  şimdi öncelikle kusura bakmayın ama şunu belirteyim.bizler bu mesleğe ve değerlerine sahip çıkmazsak başta biz hata yaparız.demek istediği şu;
  c-b ve a sınıfı işletme yoktur.bunlar sadece iş güvenliğinin sertifika derecesini gösterir. firmaların tehlike sınıfları harflerle değil az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli diye isimlendirilir. işverenlere bu şekilde ifade edersek hoş olmaz diye düşünüyorum.

  sorduğunuz konu ile alakalı c sınıfı uzman şuan tehlikeli ve az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışabilmektedir.ancak 7 yıl süre içinde çalışabilir sadece.yani 7 yıl sonra c sınıfı uzman eğer sertifikasını b derecesine yükseltmezse tehlikeli sınıfta çalışamaz.

   
  GONCA UYSAL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica