Soru C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Kaç Kez Girebiliyoruz?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavları Hakkında' kısmında halil ugurlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. halil ugurlu

  halil ugurlu TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar aralık 2013 ve mayıs 2014 C sertifika sınavlarına girdim kazanamadım.Girme hakkım var mı?aralık 2014 de.


   
 2. melih aktaş

  melih aktaş TÜİSAG Üyesi

  3 hak diye biliyorum..

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Eğitim aldığın tarihten sonra 3 yıl içindeki tüm sınavlara girebilirsin.

     

   
  Fatih Mehmet ŞİMŞEK ve Hakkı Kaymaz bu yazıya teşekkür etti.
 4. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Sınavlar
  MADDE 28 –
  (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Genel Müdürlükçe yapılır veya yaptırılır.
  (2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde en fazla iki defa ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.
  (3) Bu Yönetmelik hükümlerine göre eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.
  (4) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, sınav sonuçlarına itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.

   
  Hakkı Kaymaz bu yazıya teşekkür etti.
 5. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sayın smnkync, bahse varmısın:)
  Geçersiz mevzuatı okuyorsunuz. En son halini www.mevzuat.gov.tr adresinden bakabilirsiniz.

     

   
 6. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Bahse girmeye gerek yok , söylediğiniz doğru..... ::ok::

   
 7. gul altun

  gul altun TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, mevzuatin son haline nasil ulasabilirim? Eger link varsa gonderebilir misiniz? Yada hangi anahtar kelimeyle aratabilirim? Tesekkurler iyi gunler
   
 8. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  30/04/2015 tarih ve 29342 sayılı değişiklik ile İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'in 28. Maddesi yeniden düzenlenmiştir.

  Maddenin eski halinde:
  "(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır."
  fıkrası bulunmaktaydı. Bu hükme istinaden adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde istedikleri kadar sınava katılma hakkına sahipti.

  Yukarıda yazılan tarihte yapılan değişiklik ile bu konudaki hükmü ifade eden fıkra maddeden çıkarılmıştır.

  Bundan sonra adayların, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren kaç yıl içinde kaç defa sınava girebilme hakları olduğu konusunda belirsizlik bulunmaktadır. Şimdiye kadar düzenlenen sınavlar öncesinde gene olarak, Bakanlığın yayımladığı duyurularda kimlerin sınavlara hangi koşullarla girebileceği tek tek, ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu duyurular öncesinde sınava giriş hakkı mevzusunda kesin karar verebilmek adına elimizde dayanak olarak gösterebileceğimiz bir mevzuat bulunmamaktadır. Bakanlık; yeni bir mevzuat değişikliği ile konuyu açıklığa kavuşturmadığı sürece sınava giriş hakları konusunda bir yargıya varmak olası görünmemektedir.   
  mustafaeminozer, Hakkı Kaymaz ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 9. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Mesajımın son paragrafında ifade ettiğim gibi bu konuda Bakanlığın yayımlayacağı duyurular esastır. İSGGM portalında yapılan duyuru aşağıdaki şekildedir:  EĞİTİM ALDIĞI TARİH İTİBARİYLE sınav HAKKINI KAYBEDEN VEYA DAHA ÖNCE YAPILAN İSG SINAVLARINDA BAŞARI GÖSTEREMEYEN YAHUT BU SINAVLARA MÜRACAAT ETMEYEN

  ADAYLARIN DİKKATİNE

  Yetkilendirilmiş kurumlardan eğitim alıp, daha önce yapılmış olan sınavlara katılarak başarı gösteremeyen veya eğitim aldığı tarih itibariyle sınav hakkını kaybeden yahut bu sınavlara müracaat etmeyen adaylara; 18.12.2014 tarihli 29209 sayılı RG’de ve 30.04.2015 tarihli 29342 sayılı RG’de yayımlanan yönetmelik değişiklikleri nedeniyle yeniden sınava katılmalarına imkan tanınmıştır.

  Bu durumda olan adaylar için, 05 ARALIK 2015 (Cumartesi) günüyapılacak merkezi sınavla ilgili açıklamalar aşağıda belirtilmiş olup, adayların https://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspxsınav DURUMU SORGULA” sekmesini kullanarak kişisel durumlarına göre yapılan açıklamalar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.

  1-Sorgulama sonucunda evraklarında eksiklik olduğu belirtilen adayların; 15 EYLÜL 2015 tarihi mesai bitimine kadar T.C. Kimlik Numarasını içeren ıslak imzalı dilekçe ekinde istenen belgelerin onaylı nüshaları ile (Örnek Dilekçe için Tıklayınız) Genel Müdürlüğümüze posta yoluyla veya elden başvuru yapması gerekmektedir. Posta yoluyla yapılacak müracaatlarda evrakların en geç 15 EYLÜL 2015 tarihi mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüze ulaştırılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelecek olan başvurular işleme alınmayacaktır. Genel Müdürlüğümüz tarafından incelenen belgelerin uygun görülmesi halinde adayların bilgileri 05 Aralık 2015 tarihinde yapılacak sınava girmeleri için ÖSYM’ye bildirilecektir. Başvuru yapan adayların sınava katılma durumlarıyla ilgili bilgiler “sınav DURUMU SORGULA” sekmesinde güncelleneceğinden, adayların durumlarını aynı link üzerinden kontrol etmeleri gerekmektedir.

  2-Sorgulama sonucunda evraklarında eksiklik olmadığı belirtilen adayların herhangi bir işlem yapmalarına ya da Genel Müdürlüğümüze başvurmalarına gerek bulunmamaktadır.

  3-İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yüksek lisans yaparak doğrudan B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına giren ve sınav hakkını kaybeden adaylara da yeniden sınava katılma imkânı verilmiştir. Bu durumda olan adayların sınav listesine eklenmek için herhangi bir işlem yapmalarına ya da Genel Müdürlüğümüze başvurmalarına gerek bulunmamaktadır.

  Not: Daha önce yapılmış olan sınavlara eğitim aldığı tarih itibariyle girmesi mümkün olmayan dolayısıyla 05 Aralık 2015 tarihinde yapılacak olan sınava ilk defa girecek olan adayların ihtiyaç duyulan belgeleri eğitim aldıkları kurumlardan Genel Müdürlüğümüzce istenildiğinden bu durumdaki adayların herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yoktur.  Duyurudan anlaşıldığına göre Bakanlık; son yapılan Yönetmelik değişikliklerini alınan eğitimin tarihini veya sınavda başarısız olmayı önemsemeksizin bu adaylara 05 Aralık 2015 tarihindeki sınava girme hakkı verme yönünde yorumlamışlardır.

     

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 10. İlker Bey

  İlker Bey TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yüksek lisans tezli veya tezsiz olması fark ediyo mu ?   
 11. Ayça uzuner

  Ayça uzuner TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mayıstaki bilgiler hala güncel dimi aynı şeylere çalışıcaz yani   
 12. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  BİLDİĞİM kadarıyla tezli olunca akademik kariyer yapıyorsun devam ediyorsun ...

  sonuçta ikisinde de B sınıfı oluyorsun.

   
 13. Serkan Topdas

  Serkan Topdas TÜİSAG Üyesi

  4 defa girme hakkınız var
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica