C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Ile Ilgili

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında çağatayözcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi  sevgili arkadaşlar bu güncel bir habermidir bilgilendirirseniz sevinirim yani özetle c sertifikası olan uzman tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa bakabiliyormu bakamıyormu cevap bekliyorum saygılar.


   
 2. vibriofisheri

  vibriofisheri TÜİSAG Üyesi

  C sınıfları Bye bakıyor...
  B sınıfları da Aya bakabiliyor.
  C sınıfları Aya şartlı bakıyor: Şartlar şöyle C sınıflarının "A ya bakabilme tebliği" şeklinde arayın googlede..

   
 3. fatih054

  fatih054 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. tbcakmak

  tbcakmak TÜİSAG Üyesi

  3 yıl reprezant olarak görev alan bir kimyager çok tehlikeli bir petrol firmasında görev alabilir mi? SGK da mesleki tecrübe yer alıyor mu ki?

   
 5. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi

  Şimdi C sınıfı uzman 3 yıl süreyle tehlikeli sınıfa bakamayacak mı?

     

   
 6. ssseee

  ssseee TÜİSAG Üyesi

  lütfen bilen birisi cevaplayabilirmi ?

   
 7. fatih054

  fatih054 TÜİSAG Üyesi  ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ bu tebliğ sizin söylemiş olduğunuz tehlikeli sınıfa bakma yetkisiyle ilgili değil ki, bu tebliğ c sınıfı mesleki tecrübesi 750 prim ve daha fazla olan kişiler için, bununla birlikte C sınıfı B'ye B sınıfı A'ya bakabiliyor "3 yıl kısıtlaması var"
  bu duruma ilave olarak C sınıfı A' ya bakabilir ibaresi gelmiş oldu yeterli ve gerekli vasıflara sahip olmakla birlikte kendi mesleğinde.
   
 8. Fatih Demiralp

  Fatih Demiralp TÜİSAG Üyesi

  ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞGÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ'de
  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görev alabileceği işyerlerinin tespitinde, NACE Rev.2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflamasına göre altılı faaliyet kodu dikkate alınır.
  (2) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır. diyor.
  Benim inşaat mühendisi olarak çalıştığım işyerinin SGK sicil No: suna göre NACE kodu 42.21.02 olarak gözüküyor. Yani "Su kuyusu açma ve septik sistem kurulum faaliyetleri" ne giriyor ve çok tehlikeli sınıfta gözüküyor. Belirtilen 750 günlük prim şartını sağlıyorum. ŞİMDİ BENİM SORUM ŞU. Peki ben (C) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çok tehlikeli işlerden sadece bu kodda olan işyerlerindemi görev alabilirim. Yoksa bu tebliğe göre (C) sınıfı iş güvenliği belgesine sahip inşaat mühendislerin görev alabilecekleri bütün NACE kodlarında da görev alabilirmiyim. Mesela bina inşaatlarında v.b. görev alabilirmiyim.
  Konuya hakim arkadaşların cevaplamasını rica ediyorum.   
 9. usg88

  usg88 TÜİSAG Üyesi

  170 i aradım dün C sınıfı B ye bakamıyor diye söylediler çok açıklayıcı olamadılar fazla bilgileri yok gibi geldi bu konuyu tam olarak nereden öğrenebilirim

     

   
 10. nusquama

  nusquama TÜİSAG Üyesi

  tam olarak bilgi nasıl alacagız c sınıfının b ye bakması konusunda her kafadan bı ses cıkıyor buda bılgı kırlılıgıne sebep oluyor arkadaşlar yonetmelık veya tebliğle bunu tam olarak acıklacak kımse yokmu ???   
 11. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  c sınıfı uzmanlar 6331 sayılı kanunun geçici madde 4. itibari ile kanunun yayımlandığı tarih yani 30.06.2012 den 30.06.2015'e kadar B sınıfı uzmanın bakabileceği tehlikeli işlere bakalabilir.

  GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.   
  rammstein bu yazıya teşekkür etti.
 12. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bilgi kirliliğine neden oluyorsunuz da ondan kafanız karışıyor, istediğinizi bulamıyorsunuz maalesef arkadaşlar.
  sitede her sınav dönemi sonrasında yaşadığımız olaylar bunlar.her yeni sınav dönemi öncesinde ve sonrasında aynı konulara muhattap oluyoruz.ama biraz nezaket gösterip geçmişte aratsanız aynı sorulara verilen cevaplara çok net ulaşacaksınız.açtığınız bu başlıklardaki sorulara bilgisiz kişilerin cevap vermesi sonucu kafanız karışıyor.öncelikle şunu netleştirelim.işyerleri a-b-c değildir.işyerleri çok tehlikeli-tehlikeli ve az tehlikelidir.a-b-c olan uzmandır.evet sonra,
  c sınıfı uzman az tehlikeli işlerde çalışabilir
  b sınıfı uzman tehlikeli işlerde çalışabilir(ve az tehlikeli işlerde)
  a sınıfı uzman çok tehlikeli işlerde çalışabilir.(ve az tehlikeli-tehlikeli işlerde)

  yeterli uzman olmadığı için kanunda bununa alakalı bir düzenleme yapılmıştır ve c sınıfı uzmanların tehlikeli işlerde(30.06.2015 tarihine kadar), b sınıfı uzmanlarında çok tehlikeli işlerde çalışabilmesinin önü açılmıştır(30.06.2016 tarihine kadar).

  ne olacak bu tarihe kadar bu şekilde çalışan c sınıfı uzmanlar b olmak için hak kazanacaklar, b sınıfı uzmanlarda a sınıfı olmak için hak kazanacaklar.eğer verilen sınav haklarını kullanamazlarsa o zaman kendi sertifika sınıflarında çalışmaya devam edecekler.yani c sınıfları az tehlikelilerde, b sınıfları tehlikelilerde, a sınıfı çok tehlikelilerde çalışmaya devam edecektir.
  bunda sıkıntı yok.

  tabi acil a sınıfı uzman ihtiyacı oldğu için bakanlık bir durum icat etti.dedi ki; "eğer c sınıfı uzman üniversiteden mezun olduğu bölüm üzerine bir işe girerse ve burada 750 prim günü çalışmışsa, bu uzman 7 yıl süre ile a sınıfı uzman olur.eğer 7 yıl içinde gerekli şartları sağlayıp gerçekten a sınıfı olmazsa 7 yıl sonunda tekrar c sınıfı olur."mesela kimya dan mezun oldunuz, kimya firmasında 3 yıl çalıştınız.normalde kimya fabrikalarında a sınıfı çalışabilirken 7 yıl boyunca sizde çalışabilecektiniz.
  ancak bu artık yok.danıştay bunun yürütmesini kaldırdı.yani 3 yıl çalışanlar a sınıfı olamıyor artık.bu kadar.


  selametle.

   
  OGÜN., bihter hanaylı, rammstein ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. haruntasdemir26

  haruntasdemir26 TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkürler sunu netleştirmek istedim ama c sınıfı uzman HİÇBİR ŞART OLMADAN (30.06.2015 tarihine kadar) tehlikeli iş yerlerine bakabiliyor mu? acil cevap verirseniz çok sevinirim.
   
 14. egemensnt

  egemensnt TÜİSAG Üyesi

  evet

   
 15. şeyda kanat

  şeyda kanat TÜİSAG Üyesi

  KAAN BEY merhaba ben bir OSGB de sorumlu müdürüm .sizin bu yazınızı şimdi okudum ve tarihi 3 şubat 2012 olarak gözüküyor.Ben eğitimi 2013 de aldım ve böyle birşeyden bahsedilmedi.Bir üst sınıfta çalışacağımız söylendi. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz lütfen.Teşekkürler...   
 16. şeyda kanat

  şeyda kanat TÜİSAG Üyesi

  Harun bey merhaba, sorduğunuz soruyu bende merak ediyorum egemen bey evet demiş ama bu hangi yönetmelikte yazıyor acaba?

   
 17. Vahip

  Vahip TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar bakabilir 6331 nolu iş sağlığı ve güvenliği kanununda geçici madde 4 te yer almaktadır.

   
 18. Vahip

  Vahip TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

  GEÇİCİ MADDE 4 –(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

   
 19. AYDIN YILMAZ

  AYDIN YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  merak ettiklerim;
  1) diyelim C belgeyi aldık. az tehlikeli sınıfların zorunluluğu 2016 ya kadar olmadığı için bakacağı hiçbir işyeri yok mu(ki böyle bence)
  2)diyelim A belgeyi de aldık. meslek ayrımı var mı, örneğin ben inşaat mühendisiyim yapı işlerine bir biyolog A belgesi aldı ise bakabilecek mi, bunu şundan sordum 2-3 ay önce mahkeme kararı ile bozulmadan önce tehlike sınıfları tebliği çıkmıştı. orda meslek ayrımı vardı. bu yürürlükten kalktı mı. bilen herkese soruyorum SİTE YÖNETİCİLERİ de dahil olmak üzere...

   
 20. hdagdeviren

  hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

  O tebliğ yürürlükten kalktı ve zaten kalktığı için sınıf yükseltme sınavı yapıldı, geçerli tehlikeli sınıfları :

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130329-4.htm

  şeklinde.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica