Soru : C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanına Neden İhtiyaç Duyulmuyor?

TUNCAY GÜVEN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar C sınıfı iş güvenliği uzmanlarına ihtiyaç duyulmayacak ise yada iş güvenliği piyasasında itibarı olmayacaksa neden halen bu sertifikayı veriyorlar. Direkt B sınıfı sertifikasını versinler. C sınıfı için kurslar yada sınavlar yapılmasın. Dakikalar arttırıldı, B ve A sınıfları aslında OSGB'ler sıkıştırıldı ama halen piyasadaki iş güvenliği uzmanlarının maaşı, itibarı düşük. İş güvenliği uzmanı, doktorun makam şoförü yada OSGB'nin pazarlamacısı olmamalı. İş kazalarını mı önleyeceğiz yoksa patronların birbirlerini pohpohlamalarına aracı mı olacağız.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
... Dakikalar arttırıldı, B ve A sınıfları aslında OSGB'ler sıkıştırıldı ama halen piyasadaki iş güvenliği uzmanlarının maaşı, itibarı düşük. İş güvenliği uzmanı, doktorun makam şoförü yada OSGB'nin pazarlamacısı olmamalı. İş kazalarını mı önleyeceğiz yoksa patronların birbirlerini pohpohlamalarına aracı mı olacağız.

Doğru söze ne hacet...

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Esnaf gözüyle iş güvenliği yapılmaya devam ettiği sürece bu sorunların listesi uzar gider...

cfy66

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Türk insanının en büyük zaafı özeleştiri yapmak. Başkalarını eleştirirken çok iyiyiz fakat iş kendimize gelince olmuyor malasef. Bence bu sektörü bu hale getiren iş güvenliği uzmanlarının ta kendisidir. C sınıfı uzman iken yaklaşık 6 ay işsiz kaldım ve OSGB lerden gelen birçok iş teklifini reddettim. Daha sonra düşük ücretle bir özel şirkette işe başladım B sınıfı uzmanlığa yükselmeme rağmen C sınıfı uzman maaşı almaya devam ediyorum. Hemen hemen hergün bir OSGB iş görüşmesi için arıyor. Şu an aldığım ücretten daha fazla vermelerine rağmen kabul etmiyorum. Kurumsal bir firma bulana kadar bu şekilde devam edeceğim. Sonuç olarak biz iş güvenliği uzmanları değerimizi ve itibarımızı düşürmeden birlikte hareket etmeliyiz.

Kafi Can AKIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şu an bulunduğum şehirde bir C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanının değeri bir fırında çalışan ekmek dağıtıcı personelden daha düşük...
C sınıfı uzmana OSGB ler 1500 tl maaşı bir lütuf olarak görüyorlar. Fırında çalışan ekmek dağıtıcısı ise 1850 tl maaş alıyor .
Tabi ki bunun sorumlusu bizleriz ... Zamanında asgari ücreti yada asgari ücretin cüzi bir miktar fazlasını bir lütuf olarak gören , Bu ücretler için bu kadar emek , zaman ve para harcayarak eğitimini tamamlamış kişiler oldukça durum değişmeyecek... Biz kendimizi vasıfsız işçiden daha aşağı bir seviyede görmüşsek bir kere OSGB lerin bu konuda hiçbir suçu yok. Hiç kimse bir insana o insanın kendine biçtiği değerden fazla değer vermez.

Joffrey Baratheon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Biraz abartmıyor musunuz fırında çalışan ve 1500 TL vs. diye? Şuan da internette bir sürü kariyer ilanı mevcut C sınıfı ile ilgili.

Kafi Can AKIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Biraz abartmıyor musunuz fırında çalışan ve 1500 TL vs. diye? Şuan da internette bir sürü kariyer ilanı mevcut C sınıfı ile ilgili.

En ufak bir şekile abartmıyorum ne yazık ki... Fırının dağıtım personeli , bakkal dükkanımıza ekmek getiren adam 1850tl maaş alıyor. Eskişehir - Uşak - Tekirdağ/Çorlu gibi yerlerde birçok OSGB ile görüştüm. Fiyatlarda %10luk bir değişim aralığı olabiliyor ancak yüksek maaş önerilen yerlerde yaşam da daha pahalı olduğu için 1500 tl ye Eskişehirde çalışmak 1750 tl ye çorluda çalışmaktan çok daha mantıklı oluyor sonuçta . Eskişehirde 1500 tl , Deneyimli olursan 1750 civarı maaş öneriyorlar ; eğer tecrübesizsen ve deneyim kazandıktan sonra bir zam beklentin de olacak ise de bir yada bir buçuk yıldan önce herhangi bir beklenti içine girme diyorlar yani...

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Şu an bulunduğum şehirde bir C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanının değeri bir fırında çalışan ekmek dağıtıcı personelden daha düşük...
C sınıfı uzmana OSGB ler 1500 tl maaşı bir lütuf olarak görüyorlar. Fırında çalışan ekmek dağıtıcısı ise 1850 tl maaş alıyor .
Tabi ki bunun sorumlusu bizleriz ... Zamanında asgari ücreti yada asgari ücretin cüzi bir miktar fazlasını bir lütuf olarak gören , Bu ücretler için bu kadar emek , zaman ve para harcayarak eğitimini tamamlamış kişiler oldukça durum değişmeyecek... Biz kendimizi vasıfsız işçiden daha aşağı bir seviyede görmüşsek bir kere OSGB lerin bu konuda hiçbir suçu yok. Hiç kimse bir insana o insanın kendine biçtiği değerden fazla değer vermez.
sonunda insan gibi benim gibi düşünüp mesleği paçavraya çevirmeyen bir arkadaşıma rastladım..şükür..her işi yaparım her şartta yaparım abi diyen isg ciler okadar çok ki..hele milli eğitimde

Caner Gayıp

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım her işi her şartta tabiki de yapmayacaksın. Ama kimse sana belgeni aldın c sınıfı oldun diye 2500 3000 lira vermez. İstisnalar yokmu elbette her işde oldugu gibi burdada var...

Bir vasfıın yoksa böyle bir yerde çalışmak için ya enişten olacak ya amcan yani birileri birinin kulağına mutlaka birşey fısıldayacak...

O zaman napacaksın ? Bu işin hakkı bu deil kardeşim deyip ya çalışmayacaksın işsiz işsiz evde bekleyeceksin.
Bekledikçede hiç birşey kazanamazsın bugun sana o parayı vemeyen yarın ne dğişecekde verecek ?

Şunu bilmemiz lazım ki iyi maaş iyi iş iyi yerler istiyorsak kendimizi mutlaka doldurmalıyız.

Buda sadece okuyarak olmaz olmuyor arkadaşlar.

Sahadaki tecrübe ile kitapta yazanlar çok farklı olabilir.

Yani yönetmelikde bu yazıo diyip işin içinden çıkamıosun.

Patronu ikna etmeyi , işçi idare etmeyi , Formene işi yaptırmayı ve işle ilgili kitaplarda bulamayacağın şeyleri ,şatiyede yaşayarak öğreniyorsun..

Bu kadar cefa çektikten sonra artık sen tecrübenle donanımınla maaş ve iş seçmeye başlıosun...

Bu böyle maalesef

Kafi Can AKIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım her işi her şartta tabiki de yapmayacaksın. Ama kimse sana belgeni aldın c sınıfı oldun diye 2500 3000 lira vermez. İstisnalar yokmu elbette her işde oldugu gibi burdada var...

Bir vasfıın yoksa böyle bir yerde çalışmak için ya enişten olacak ya amcan yani birileri birinin kulağına mutlaka birşey fısıldayacak...

O zaman napacaksın ? Bu işin hakkı bu deil kardeşim deyip ya çalışmayacaksın işsiz işsiz evde bekleyeceksin.
Bekledikçede hiç birşey kazanamazsın bugun sana o parayı vemeyen yarın ne dğişecekde verecek ?

Şunu bilmemiz lazım ki iyi maaş iyi iş iyi yerler istiyorsak kendimizi mutlaka doldurmalıyız.

Buda sadece okuyarak olmaz olmuyor arkadaşlar.

Sahadaki tecrübe ile kitapta yazanlar çok farklı olabilir.

Yani yönetmelikde bu yazıo diyip işin içinden çıkamıosun.

Patronu ikna etmeyi , işçi idare etmeyi , Formene işi yaptırmayı ve işle ilgili kitaplarda bulamayacağın şeyleri ,şatiyede yaşayarak öğreniyorsun..

Bu kadar cefa çektikten sonra artık sen tecrübenle donanımınla maaş ve iş seçmeye başlıosun...

Bu böyle maalesef
... Dediklerinizde doğruluk payı var ancak bizim sorunlarımızın bu anlattıklarınızla yakından uzaktan pek bir ilgisi yok. Nedeni ; sen sorumluluk üstlenecek ve işini layığı ile yapabilmesi için vasıf sahibi olması gereken bir insana vasıfsız işçi muamelesi yapıp, ona bu ülkede bir çöpçünün , bir ekmek dağıtıcısının , internet cafede çalışan elemanın , bardaki garsonun aldığı maaştan düşük ücretler önerirsen burada bir sakatlık var demektir.

Umut Ergun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Benim kişsel görüşüm, Temmuz ayında 50 kişiden az çalışanı olan işyerleri için iş güvenliği uzmanı görevlendirme mecburiyeti gerçekleştiğinde, C sınıflarının piyasadaki talebi artacaktır. Bu sadece C sınıfına giren işletmelere bakan C sınıflarını değil, piyasada A sınıfı altında bir şekilde şantiyelerde, orda burda görevlendirilen C sınıflarını da etkileyeceği için dolayısı ile A sınıflarını da hatta halihazırda A yerine bakabilen B sınıflarını da etkileyecektir.

Temmuza çok kalmadı, ki 1 Temmuza kadar yapmış olun deniyor, 1 Temmuzda yapmaya başlayın denemiyor. Yani Haziran gibi talep konusu hareketlenecektir. Bunun için bir şey yapmanız gerekmiyor. İşverenler; OSGB'ler, medya, kulaktan kulağa, meslek odaları vs gibi pek çok kanaldan durumu öğrenecektir.
Tek şart süre tekrar uzatılmasın.
Enseyi karartmayın, az daha sabır. :)

Kazasız günler.

seytug

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
deği
l düşük maaşı iş bulamıyorum netten başvuruyorum cvmi mail atıyorum ne arayan var ne soran elimi attığım yer kuruyor yine işsisizm yine işsiz ülkemde insanın değeri yok iş yok güç yok

Paqe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
seytung, açık sözlülüğünüzden dolayı teşekkürler. Durum aynen bu. 2,5 senedir 7-8 osgb ile görüştüm İzmir'de. 1500'den fazla teklif eden olmadı, ben de çalışmadım. Ama pişmanım, B olmama az bir zaman aklmıştı eğer hemen başlasaydım. Dolayısıyla bu 2500'den aşağı çalışmayın falan diyenlere kulak asmayın yeni sertifika alanlar, bir yerden başlayın. Sistemi düzeltmek insanların değil devletin görevi olmalı. Devletinde ne düşündüğü malum. Bu yüzden başka iş yapamıyorsanız bir yerden başlayın.

seytug

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
seytung, açık sözlülüğünüzden dolayı teşekkürler. Durum aynen bu. 2,5 senedir 7-8 osgb ile görüştüm İzmir'de. 1500'den fazla teklif eden olmadı, ben de çalışmadım. Ama pişmanım, B olmama az bir zaman aklmıştı eğer hemen başlasaydım. Dolayısıyla bu 2500'den aşağı çalışmayın falan diyenlere kulak asmayın yeni sertifika alanlar, bir yerden başlayın. Sistemi düzeltmek insanların değil devletin görevi olmalı. Devletinde ne düşündüğü malum. Bu yüzden başka iş yapamıyorsanız bir yerden başlayın.
Başlayacak iş yok ilan bile yok

Hanzadem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
cok fazla ilan var aslında..iş arama sitelerini takip ederseniz.

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Doğru söylüyor kardeşim durum aynen öyle ama ben defalarca söyledim 1300 1400 e çalışacaksanız belgeyi almanıza gerek yoktu pazarda satış yapsanız yeterdi.

Emrah Akkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
deği
l düşük maaşı iş bulamıyorum netten başvuruyorum cvmi mail atıyorum ne arayan var ne soran elimi attığım yer kuruyor yine işsisizm yine işsiz ülkemde insanın değeri yok iş yok güç yok

Çalıştgım OSGB C sınıfı uzman arıyor. Eğer düşünürsen yardımcı olmaya çalışabilirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.