Tartışma - C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar? | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. K. Bora BOLAT

  K. Bora BOLAT TÜİSAG Üyesi  İşyeri Hekimliği için Tabib Odasına başvurduğunuzda fiyat tarifeleri var ve bir kuruş aşağı inmiyorlar bu onlar için iyi bir durum ama benim merak ettiğim "TMMOB yada Meslek Odalarının bu konuda neden halen bir standart oluşturmuyor?" olmasıdır. Bence tek çözüm budur.

  saygılarımla...


   
  Gökhan Çavuş bu yazıya teşekkür etti.
 2. tarık tarık

  tarık tarık TÜİSAG Üyesi

  işte bu sorun, bağlı olduğun meslek odasının ne kadar etkin ve yetkin oluğu ile ilişkilidir.

   
 3. isg.doruk

  isg.doruk TÜİSAG Üyesi     

   
 4. isg.doruk

  isg.doruk TÜİSAG Üyesi

  500 tl maaş olamaz. Yani en az asgari ücret olmalı resmi olarak bilginize

   
 5. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bayanı faal olarak mı işe almışlar yoksa çalışmadan belge ve imzasını kullanmak için mi ?

     

   
 6. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Belki de o ayan arkadaş OSGB ile kısmı süreli sözleşme yapmış olabilir. Yani haftada 1 veya iki haftada 1 gün için anlaşmış fiyatıda o şekilde istemiş olabilir. Aksi durum kabul edilecek bir durum değil. (Belgeyi kiralamış ta olabilir. Örn: belgesi işleyecek onun yerine başa bir kişi çalışacak :D)

   
 7. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  bu ücretlendirme konusunda neden bir asgari ücret tarifesi uygulamasına gidilmiyor? mühendislik odalarını her sene yenilenen bir asgari ücret tablosu var. isg alanında da bu tip bir asgari ücret tarifesi çalışması yapılabilir diye düşünüyorum.
   
 8. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Ahmet bey ne yazik ki mühendislik odasının belirlediği asgari ücretlerede pek uyulmuyor...Zamanında asgari ücrete çalışan çok makine mühendisi arkadaşım vardı. İşi öğrendikten (1-2 sene arası çalışıp) kaba tabir piştikten sonra başka firmaya atlıyarak en başında almaları gereken ücretleri almaya başladılar ve şu anda çok iyi konumdalar. Şu anda makina müh. asgari ücreti 2300 diye biliyorum. Türkiye'deki firmaların çoğu patron şirketi kurumsal şirketler değil. Bu şirketlere tecrübesiz yeni mezun mühendis arkadaşlar başvurduğunda 1250 1500 gibi ücretler teklif ediyorlar. Hatta yeni mezunda demiyim 1-3 sene tecrübesi olan arkadaşlarda. Nerden biliyorum, endüstri mühendisi olarak ortak ilanlara bende başvuruyorum ve bu rakamları teklif ediyorlar. Ülkemizde gelecek parlak olabilir belki ama şu dönemde ne yazık ki yüksek işsizlik oranı (üniversite mezunlarında) serbest piyasada fiyatları baya aşağı çekmiş durumda. Bütün bunları geçtim bu ülkede şu anda maaş elden verilip asgari ücrette sigortası yatan birçok insan var :) Denetimlerin artması ve sistemin oturmasıyla bütün bunların düzelmesini umuyorum :)   
  Semchenko ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 9. silikinsayd

  silikinsayd TÜİSAG Üyesi

  şu anda bi OSGB de çalışmaktayım. şimdi iş teklifi için eskişehirde başka bir OSGB firması aradı. şartları felan söyledi ve tam günümü dolduracaklarmış üstelik maaşı 1250 :) çok güldüm. üstelik kalacak yer imkanı sunmuyorlar.
  arkadşlar bu tarzda firmalar aldıkları c sınıfı uzmanın tam gününü dolduracak kadar kendilerine firma bağlıyorlar anlaştıkları ücretler öyle sıradan değil verdikleri maaşa bakarmısınız. diyorki tecrübeye göre artıyor. bakanlık gelince bana tecrübeyi sormuyor sen burdan sorumlumusun değilmisin ona bakıyor. lütfen bu fiyatlara kanmayın. bunlar çok kazanmak adına firmalarla anlaşıyorlar sonra buluruz yeni isg uzmanı veririz 3-5 kuruş oturarak para kazanırız mantığındalar. arkadaşlar osgbler veya işverenler bizsiz yapamayacaklar ve bizim fiyatımızı düşürmeye çalışacaklar. lütfen daha bilinçli olalım ve kendi isteklerimizi onların şekillendirmesine fırsat vermeyelim. benim düşüncem 2000+kira+faturalar (başlangıç fiyatı). çünkü anlaştıkları fiyatları görünce ve bizim sorumlıluğumuzu göz önüne aldığımızda asgari ücretimiz bu olmalı.
  arkadaşlar bunun adına birlikte hareket etmemiz gerekiyor. herkes bulunduğu ildeki uzmanlarla iletişim yoluna geçerse ve düşüncelerini paylaşırsa ve aralarından sözcü seçerlerse belli zmanlarda toplanım kendi durum değerlendirmemizi ve kendimize sağlayacağımız yardımlaşma büyür ve hak ettiğimiz yere geliriz diye düşünüyorum. bunu sayımız daha fazla artmadan yaparsak yeni gelecek uzmanlarımızada sahip çıkmış oluruz.
  bunu okuyup zman harcayan her uzmanıma teşekkür ederim. iyi çalışmalar diliyorum

     

   
 10. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  ali bey son derece haklısınız. ama bir işverene karşı bizim işte piyasa aralığı şu rakkamla bu rakkam arası diye söylemek ile en azından(her nekadar dediğiniz gibi uyulmayacak bile olsa) şöyle bir asgari ücret tarifesi var bunun altında çalışamayız diyebilmek arasında biraz olsun fark vardır diye düşünüyorum. dediğiniz gibi gençler ve işe ihtiyacı olan bir çok işsiz inasının bulunması ne yazıkki işyeri sahipleri tarafından sömürülmelerine sebep olmaktadır. ama şuda unutulmamalıdır ki ne kadar az tecrübeli kişi çalıştırılırsa bu da başlıca bir tehlike kaynağıdır bana göre. çünkü bir şeyi az bilen tecrübesi yetmeyen kişi daha büyük potansiyel tehlike kaynağıdır. ama bu demek değilki gençler ve tecrübesizler işsiz kalsın, işe alınmasın. genşler ve tecrübesizler tecrübeli kişilerin yanında doğru bilgiler ile yetiştirilsinler. biraz fazla polyana gibi yaklaşımım oldu ama malesef böyle olmalı ki bir yerlere doğru gelebilelim.   
 11. K. Bora BOLAT

  K. Bora BOLAT TÜİSAG Üyesi

  çözüm: "İş Güvenliği Uzmanları Odası" açılmasıdır. her ilde bu örgütlenmeyi başarabilinirse ve bu odalarla birlik oluşturulursa bizimde Tabibler Odası gibi standart belirlemede söz sahibi olabiliriz. Sitedeki üye sayısının bir çok ilde bu konuyla ilgili oda açılması için yeterli sayıya sahip olduğuna inanıyorum. Ancak bunun için ücretlerle daha çok tepki toplanması gerekli ki odaya üye olacak uzman sayısı artabilsin. Birde OSGB kurucularıda(yani işveren) İG uzmanı olduğundan bu odaların yönetiminde olmayacağı bir örgütlenmeye gidilmeli yoksa ücretleri iyileştirmek isterken OSGB ekmeğine yağ sürmeyelim...   
 12. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  konu bir noktada bizleride ilgilendirdiğinden yayınlamak istedim.


  MÜHENDİSLER TMMOB‘NİN BELİRLEDİĞİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞTIRILAMAYACAK

  Mühendis, mimar ve şehir plancıları artık TMMOB tarafından belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının düşük ücretle çalıştırılmaları ve alınan ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu‘na eksik bildirilmesinin önüne geçmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği arasında protokol imzalandı.

  Haber detayına alttaki linkten ulaşabilirsiniz.
  http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8289&tipi=2

   
  silikinsayd bu yazıya teşekkür etti.
 13. alitutar65

  alitutar65 TÜİSAG Üyesi

  BUNUN İÇİNDİR Kİ DOKTORLAR GİBİ ÖRGÜTLENİP, TABİBLER ODASI GİBİ ÜCRET TARİFESİ ÇIKARMAK. GEREK. YANİ ODA OLMASA BİLE DERNEKLEŞİP, ÖRGÜTLENMEK GEREK. DOKTORLAR İŞYERİNE KENDİ DÜŞÜNDÜKLERİNİ DEĞİL, ODA TARİFESİNİ SUNMAKTADIRLAR. AYRICA OSGB BULUNAN HEKİMLER Kİ ÇOĞUNLUKLA OSGB LERİN SAHİBİ DOKTORLAR OLUR, İŞYERİNE ÜCRET TEKLİFİNİ SUNARKEN ,HEKİMLİĞİ ÖN PLANA ÇIKARMAKTADIRLAR. ÇÜNKÜ DÜN BUNU BEN YAŞADIM. BEN B SINIFI UZMANIM. ANCAK İŞİ REDETTİM. SAYGILAR.
   
  Mineak76, ahmeterkin ve necdethaykir bu yazıya teşekkür etti.
 14. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanları Odası bugün olmasa bile ileride mutlaka kurulacaktır. Yoksa IS Uzmanlarının özlük hakları nasıl korunacak?

   
 15. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Hem bu konu dünyada nasıl yönetiliyor, dünya nasıl organize olmuş, bu konu da araştırılmalı.   
 16. cetintatar

  cetintatar TÜİSAG Üyesi

  Herkeze Merhaba,
  Bende belgeyi 21 Ekim sınavyla aldm.Tecrübem yok.Şuan teknik ressam olarak bir fabrikada çalışmaktayım. 30 çalışanı var ve tehlikeli sınıfa giriyor.Şuan uzmanları yok ve OSGB'den de hizmet almıyorlar.Müdür senin belgeni kullanırız dedi.Bu şartlar da artı ne kadar ücret talep etmeliyim sizce?

   
 17. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  500-1000 arası bir ücret tahminimce mantıklıdır.Fakat şu anki görevinizi aksatmayacağını düşünüyorsanız yapın. çünkü bildiğiniz gibi bu işin prosedürü mevzuatı ve sorumlulıuğu çok. kendi işinizi yaparken gözden kaçırdığınız noktalar olmasın.
  Şöyle bir önerim olabilir: Firma yeni bir teknik ressam alsın. Siz de sizin firmanızda ve benzer firmalarda İSG uzmanlığına başlayın :)

   
  cetintatar bu yazıya teşekkür etti.
 18. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle hayırlı olsun.

  Çalıştığınız işyeri için, 2013 Haziran sonu itibariyle uzman ve hekim şart olacak. Bu hizmeti dışarıdan almış olsalar ne kadar buna bakmak lazım aslında birazda. Yanlış hesap etmediysem, aylık 4 gün uzman çalıştırmak zorunda firmanız. Dışarıdan bir uzman olarak, bana teklif edilseydi aylık 4 gün, 750-800 TL 'den aşağı bir fiyat söylemeyeceğim kesin. Ayrıca işin ve işyerinin büyüklüğüde fiyatlandırmamda etken olurdu.

   
  cetintatar bu yazıya teşekkür etti.
 19. rigormortis

  rigormortis TÜİSAG Üyesi

  öncelikle herkese selamlar,
  isg uzmanlığında ücretlerin bukadar düşük olmasına inanın çok şaşırdım,kısa zamanda örgütlenmeniz ve bu işe çözüm bulmanız lazım.
  doktorların neden bukadar fazla aldığını bu tartışmanın içine sokmak büyük mantıksızlık olur.bende bir doktor olarak söylüyorum ülkemiz çalışanlarının en büyük problemlerinden birisi kendisini ve almış olduğu eğitimi başkaları ile kıyaslamak.bu hastalıgımızdan vazgeçmemiz lazım.

   
 20. Bakkal

  Bakkal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu site de binlerce uzman var biz sadece şöyle olmalı böyle yapılmalı diye laf üretiyoruz
  peki neden dernek kurmuyoruz niye örgütlenmiyoruz biraz daha beklersek zaten hiç bir şeye gerek kalmayacak

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica