Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar forumu inceledim aylık 5000 ler 4000 ler, günlük 1000 tl ler falan havada uçuşuyor.. gerçekten insanlar çok umutlanmış.
    şimdi yeni sektör bu iş güvenliği. bir eğitim ve biraz masrafla uzmansın işte. ondan sonra günlüğüm 1000 tl den aşağı olmaz diyen bir sürü insan var. şunu unutmayın, kaliteli işverenler fabrikalar zaten bunu çalıştrıyor(yasal zorunluluk olmasa bile). diğerleri sadece yasak savacak. yani kimse hayal görmesin günlüğüm 1000 tl den aşağı olmaz diye. kimse ödemez o paraları. piyasa her zaman oturur, yerini bulur. aylık 200 tl ye kadar düşecek bu yasak savmanın bedeli. zaman içinde göreceğiz. Efendim biz sorumluluk altındayız ücretimiz yüksek olmalı diyenlere sesleniyorum: unutmayın her meslek grubu sorumluluk altındadır. hapise kadar gider. doktoruda, avukatıda, muhasebeciside, mühediside.. herkes sorumluluk altında.

2. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

tarık bey,herkes sorumluluk altında demişsiniz doğru da,
    1-bir iş kazasında savcı,hakim ilk kimi bulur..??
    2-bir eğitim,biraz masrafla uzmansınız demişsiniz...görünüşte öyle evet,ancak harcanan zaman,yaşanan stres,sınav itirazları,belge almadaki handikaplar...vs vs bunların maddi değerini nasıl ölçtünüz..??
    3-uzmansanız ve eğer siz aylık 200 liraya çalışmayı kabul edecekseniz gelecekte, bence şimdiki fırsatları kaçırmayın derim..
    4-günlük 1000 tl sözünü ben duymadım forumda..ama ayda 2 gün için yücel bey 1150 liraya anlaşmış mesela..olmaması için bence neden yok.. zaten anlaşmış arkadaşımız..niye yalan söylesinki..??
    5-yapılan işte,malesef herşey elimizde değil...tüm önlemlere rağmen istenmeyen iş kazaları olmakta..ve yine maalesef sorumlusu belli...bizler..
    kısacası yaptığınız veya yaptığımız işi küçümsememek taraftarıyım ben..işin manevi boyutu da ayrı bir durum...

3. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

yanlış anlamayın, kazasın arkadaşlar. keşke günde 10.000 kazansalar. ama olaya biraz gerçekçi bakmak lazım.
    madde madde cevap vereceğim.
    1. ilk bulunacak kişi mal sahibidir. işverendir.
    2. türkiye gerçeği. binlerce insan diploma ve sertifika peşinde koşuyor 1 ekmek için.
    3.ben piyasaın oturacağı rakamı söyledim. iş daha yeni. zamanla buralara kadar geriler işletme başına alınan ücret. ve çok hızlı olacak ne yazıkki.
    4.elbette istisnaları vardır. kendini iyi parlayan her insan güzel işler yapabilir. sektörü ne olursa olsun.
    5. sorumluluk mal sahibindedir. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK i incelerseniz sorumlulukları orade belli. ne mutlu ki, hapise atılacak kadar veya ve ölen işçinin ailesine tazminat ödeme sorumluluğu değil. SORUMLULUK BUDUR. 1 gece kodeste yatmak sorumluluk değildir. Sorumlunun kim olduğu bu yönetmeliğin türediği esas kanunlarda yazar.

netice itibariyle inşallah hayırlısı olur. arkadaşlar çok para kazanırlar. temennim bu yönde. ama hayal de görmemek lazım.

4. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Cem Bey'in söylediklerine ek olarak,

Piyasa yerini bulur demişsiniz, doktorların piyasası 5000 tl den başlıyor. Onların ki yıllardır bulmamış demek ki.

5. replican

replican TÜİSAG Üyesi

doktorları ayrı tutmak lazım çünkü sayıları hiç bir zaman talebin üstünde olmuyor biz normal hastanelerimize doktor bulamıyoruz 1 doktor kaç kişiye bakmak zorunda kalıyor onun için iş yeri hekimliği ücretlerinin düşmesine imkan yok ama uzmanlıkta iş değişiyor bundan sonra sürekli artış olacak bir bakmışız talebin çok çok üstünde piyasada uzman olmuş olacak bunun belli bir sayıda sınırlanması lazım uzman sayısı belirli bir sayıyı aşınca sınavın yılda bir veya 2 yılda bir yapılması lazımki uzmanlık ele ayağa düşmesin

6. A. Aytuğ KADIOĞLU

doktorları ayrı tutuyorum. doktorlar 5000 tl ile başlıyorsa uzmanlar 3000 tl ile başlasın. hadi 2000 tl ile başlasın. ama 500 tl ile başlamasın...

korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
  7. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

Doktorun zaten işe ihtiyacı yokki. (şimdilik, 5 sene sonra ne olur bilinmez) Adam mezun olduğu gün işi hazır zaten. Doktorluk yıllllardan beri belli bir mesleki zemine oturmuş DİPLOMALI (sertifikalı değil) bir meslek.

Elbette gönül isterki iş güvenlikçileride 5000 ile başlasın. ama vahşi piyasa buna izin vermeyecektir az zaman sonra. Ne iş yaparsan yap
    fark ortaya koyamadıktan sonra aldığın parada, gördüğün saygınlıkda günden güne erir. Bu fark belki bilgin, belki tipin , belki sempatin
    e birazda talihindir. İş elbette ayağa düşecektir ama önemli olan bu piyasada senin 4 ayak üstüne düşebilmendir.

8. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

tarık bey,herhangi bir iş kazasında ilk sorumlu elbette işveren ancak hatırlarsanız esenyurt yangınında aralarında uzman arkadaşı da aldılar içeri..yani herşey yönetmelikte,kanunda yazdığı gibi olmuyor malesef onu demek istedim ben..uzman uyanık davranacak,yaptığı herşeyi kayıt altına alacak..onaylı öneri defterini dolduracak...vs vs..buna rağmen sorumluluktan kurtulamıyor yani..

Gökhan Çavuş bu yazıya teşekkür etti.
  9. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

hayırlısı olsun, o arkadaşın berat edeceğine eminim hatta dışarda olması(tutuksuz yargılanıyor olması kuvvetle muhtemel).
    Konu nerdeen nerelere geldi. netice itibariyle, çok adam çalıştıranlar(devasa şantiyeler, yeraltı işletmeleri, havacılık gibi) zaten iş güvenliği
    konusunda çok hassaslar. yasal zorunluluk olmasa bile bunu zaten yapıyorlar. risk yüksek. hayatını kaybeden bir işçiin maddi ve manevi yükü çok ağır. ama bu tip işletmeler zaten sınırlı sayıda. Zorunluluk geldikten sonra arda kalan diğer işletmeler yasak savmanın yollarını araştıracaklardır ve hemende bulacaklardır. Memleketimizde herr yer ceza. sağa bak ceza sola bak ceza. kaşının üstünde gözün var ceza.
    Bu esnaf ,bu tüccar yıllardan beri bunlarla nasıl baş ediyorsa bununla(formalite iş güvenliği) en ekonomik şekilde baş etme yolunu bulacaktır. Ciddi bir arz fazlasıda olacağından emin olduğum için...

10. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

evet hayırlısı olsun...bu arada foruma yeni katıldınız.. hoşgeldiniz tarık bey...:)

11. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

teşekkürler tesadüfen gördüm ben bu siteyi. bi araştırma yapıyordum. tesadüfen girivermişim. sıkıcı bir müşteriyle konuşrken çaktırmadan foruma bi göz attım gündüz :)

12. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

seviyeli tartışmalara herzaman açık bir forum burası tarık bey...paylaşımlarınızın devamını dileriz....;)

13. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

teşekkürler. bu tip olaylara her zaman realite gözünden bakarım. şirketlerin, finansmanın, sgk nın , tüccarın içindeyim her zaman. değerlendirmelerim sert olduysa kusura bakmayın.

14. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

rica ederim...elbette realiteleri de gözönünde bulundurmak gerekiyor...sadece bardağa her iki tarafından bakmamız gerektiğini hatırlattım bende...:)...

15. korkmazyasin

korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

Tarık bey herhalde bu konulara yeni olduğunuz ve ya ayrıntılı incelemediğiniz için sorumluluğu 1 gün nezarette yatmak olarak görüyorsunuz.
    Uzmanın işverene karşı sorumluluğu maddi manevidir. yani bir iş kazası olduğunda eğer İSG uzmanının eksiği kusuru varsa yada riski gördü ama işverene yazılı olarak beyan etmediyse(ispat edemezse), hem taksir ve ihmal suçundan içeri girebilir hemde mesleği yapmasını sağlayan sertifikası elinden alınır. ayrıca işveren kendisine kesilen maddi cezayı, iş güvenliği uzmanına rücu edebilir. Yani uzman hem mesleğinden hem de özgürlüğünden olabilir. Biz de aylık 200 tl ye hapis yatmam 1000 tl ye yatarım demiyoruz. fiyatı ayağa düşmesin ki herkes (işveren verdiği paranın hakkını istesin, uzmanda aldığı parayı hak etmek) işini düzgün yapabilsin. saygılarımla...

Think Positive, Neclamandan, cgrcgr ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. Burak GÖLLE

Burak GÖLLE TÜİSAG Üyesi

ya bu aralar böyle bi fiyat düşürme çabalarımı gündeme geldi anlamadım nerden çıkıyor 500-1000 lira bu fiyatları teklif dahi edemezler. Benim çalıştığım yerde çaycılık yapan kişi 1000 lira alıyor( küçük görmek gibi bir anlam çıkmasın burdan hiç bir sorumluluğu veya fizik güç kullanmamasından dolayı bu örneği verdim.) benimde tecrübem yok ve beni arayanlardan 2000 lira altını söyleyen daha olmadı. istanbul ve ankara söz konusu olduğundan bu bile kafa karıştıran bi fiyat. 500-1000 lira nedir ya :D

replican bu yazıya teşekkür etti.
  17. A. Aytuğ KADIOĞLU

Tarık Bey, mühendislik de doktorluk gibi DİPLOMALI bir meslek. VE İşyeri hekimliği de iş güvenliği uzmanlığı gibi SERTİFİKALI bir meslek. Kavramları birbirine karıştırmayalım lütfen!

18. yaseminaytekin

yaseminaytekin TÜİSAG Üyesi

zeki turan bu yazıya teşekkür etti.
  19. carmen__

carmen__ TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum herkes bir sorumluluk altında ama sorumluluğunda büyüğü küçüğü var burada söz konusu insan hayatı, evet doktorunda avukatında sorumlulukları var ama hangisi aylık 500 Tl ye çalışır,kaldı ki bu platformun oluşturulma sebebi birlik olmak, birbirimize destek olmak tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlamak değil midir? Önce birlik olmaya inanmak bu yolda bir adım atmak lazım diye düşünüyorum ben , birde oldum olası negatif '' böyle olmaz ,şöyle olmaz,bu yapılamaz'' deyip konuyu kökünden kesip atanları anlamamışımdır. Neden ''ya bu güzel bir fikir, oldurmak için ne yapmalı,nasıl yapmalı'' konuşulmaz.Önce kendimize inanalım.
    Saygılar

Gökhan Çavuş, FUALME, Murat KOÇAK ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. tarık tarık

tarık tarık TÜİSAG Üyesi

değerlendirmeler güzel. aylık ücrette takılıp kalmış arkadaşlar. ben aylık 200 tl diye bir şey söylemedim. işletme başına alınabilecek ücreti kast ettim. Orayı kimse yanlış değerlendirmesin. mesajımdan alıntı yaparak devam ediyorum : ''Ne iş yaparsan yap
    fark ortaya koyamadıktan sonra aldığın parada, gördüğün saygınlıkda günden güne erir. Bu fark belki bilgin, belki tipin , belki sempatin
    e birazda talihindir. İş elbette ayağa düşecektir ama önemli olan bu piyasada senin 4 ayak üstüne düşebilmendir.''

Bugün her iş zorlaşmakta. önemli olan kişisel becerinle diğerleri arasıdan sıyrılabilmen. Uzmalığın veya mesleğin sertifikanla veya diplomanla değil, altını ne kadar doldurabildiğinle ilintilidir.

Satife bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica