Tartışma - C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar? | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi  Yasin Bey' e katılıyorum. Fiyatları daha kendimiz bile düşük tutuyorsak, kendimize layık görmüyorsak -ki pazarlık payı vs de düşünmek lazım- harakiri yapmış oluruz bir nevi. Osgbler varken bireysel olarak yapamayız diyen arkadaşlarım, OSGB lerdeki doktorlar ne kadar alıyor sanıyorsunuz? Piyasayı ve kendimizi öldürmeyelim arkadaşlar...


   
  korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 2. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  haklısınız Aytuğ bey, benim yeni mezun dr olan arkadaşım bir OSGB ile anlaştı 5500 TL ye. Çünkü Doktorların liste fiyatı var aşağı çekmek istemiyorlar. Tamam biz dr değiliz 6 sene okumadık ama 50 kişi için 1700 tl alamasak ta 1000tl yi hak ettiğimize inanıyorum. üstelik doktor arkadaşlar iş yerinde haftada sadece 1-2 saat kalırken, biz haftanın en az 1 günü orada oluyoruz.

   
 3. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle hocam. Hatta şöyle netleştirelim bence; az tehlikeli sınıf için 20 tl/işçi olsun. sizin dediğiniz gibi 50 kişilik bir iş yeri için aylık 1000 tl olursa, aylık saat hesabı da 12 saat + işçiX5 dk ;= 12x60 + 50x5 = 970 dk = 16 saat diyelim.

  Özet olarak 50 kişilik bir iş yeri ve az tehlikeli sınıf için ayda 16 saat, kişi başı 20 tl den toplamda 1000 tl.

  Toplam çalışma süresi 180 saat/ay olduğuna göre bence iyi fiyat. Esneklik payı olarak şöyle düşünebiliriz, 1-50 işçi için 20tl/işçi, 50-100 işçi için 15tl/işçi, 100-250 işçi için 12 tl/işçi. 250-500 işçi için 10 tl/işçi. 500-999 işçi için 8 tl/işçi. 1000 kişi olduğunda işveren tam zamanlı bir uzman almak zorunda zaten. Onun maaşı da 8000 tl den az olmamalı bence. 1000 kişinin iş güvenliğinden sorumlu olmanın bedeli komik rakamlar olmamalı.

     

   
  haluk.de, seddd ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, selamlar. Ben aranızda çok yeniyim. Uzmanlık sertifikamda yeni. Size geçenlerde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.

  Ticaretle uğraştığım için geniş bir çevrem var ve daha sertifikamı bile almadan önce (bazı kişilere uzman olduğumu duyurduğumdan dolayı) telefon ile bir iş teklifi aldım.

  İş teklifi şu şekildeydi; yeni bir OSGB kuruyoruz ve bir uzmana ihtiyacımız var. Bende hem işe bir giriş yapmak hem piyasayı tanımak hem de B sınıfa geçebilmek için sertifikanın işlemesi bakımından görüşmeyi kabul ettim.

  İş görüşmesine gitmeden önce, aracı olan kişiye isteyeceğim rakamın aylık 1500 - 1700 tl den aşağı olmayacağını çok net şekilde ifade ettim.

  Aracı kişi ile görüştükten sonra, asıl iş veren ile görüşmeye gittiğimde, iş görüşmesinde 2 yıllık sertifikası olan (ancak anladığım kadarı ile deneyimi olmayan) bir bayan da yeni iş görüşmesinden çıkmıştı.

  Ve OSGB ye belgesini verecek olan bu kişinin aylık istemiş olduğu rakamı duyunca sadece gülebildim. Aylık 500 TL

  Sonuç itibariyle, OSGB kuracak olan kişi bana rakam sorduğunda 3000 TL nin altına düşmeyeceğimi söyleyip güldüm.

  Sonradan aracı kişiden duyduğum kadarı ile, bahsettiğim bayanı işe almışlar, aylık 500 TL karşılığında.

   
  Neclamandan, korkmazyasin ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 5. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi


  Paylaşım için teşekkürler. Yalnız böyle durumlar devam ettikçe ayda 500 tl yi bile göremeyecek duruma geleceğiz! Yine de o bayanın orada maks. 6 ay çalışıp sonra da kaçacağını düşünüyorum nedense. Migros' taki kasiyerler 1000 tl alıyorlar zira.

     

   
  replican ve krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 6. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Kim bilir, belki kaçar belki de devam eder. Ancak ortada bir gerçek var ki, o bayan 500 değil 1000 TL istemiş olsaydı, işveren yine kabul edecekti. Benim anlamakta zorluk çektiğim nokta sadece bu kısım işte. Neden harcadıkları zamanı, aldıkları eğitimi, yaptıkları işi ve en önemlisi de almış oldukları sorumluluğu bu kadar hafife alıyorlar?

  O gün, iş konusunda aracı olan kişiye (ki kendisi de B sınıfı uzman), gerekirse bu sertifikayı alır bir dosyaya koyarım, hayatım boyunca kullanmam ama yine de böylesine saçma bir manzaranın ortaya çıkmasında rol oynamam diyerek tepkimi belirttim.

   
  Neclamandan, deniz ankut, replican ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. kaizenx

  kaizenx TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tabibler odasının belirlediği iş yeri hekim ücretlerinin hiç bir bağlayıcılığı yok hatta bu yönde yargıtayın almış olduğu karar var ..
  T.C.
  YARGITAY
  Hukuk Genel Kurulu
  E: 2005/9-753
  K: 2005/12
  T: 2.2.2005
   
 8. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Olayın yaşandığı şehiri söylemenizde sakınca var mı?   
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Adana

     

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 10. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Bence o bayan ve onun gibi düşünenler, hiç istemesem bile bir kaçının firmasında iş kazası olup sertifikalarına el konulduğunda ve hatta taksirle adam öldürmekle yargılanıp ceza aldıklarında, tuttukları yolun yol olmadığını anlayacaklar. Fakat iş işten geçmiş olacak...   
  seydaaltas bu yazıya teşekkür etti.
 11. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Biz bağlayıcılığı var demedik ki zaten, ama doktorlar o fiyatları gösterip ona göre işverenlerle masaya oturuyorlar. bizimde istediğimiz "şu fiyatın altında kimse çalışamaz" gibi bir yaklaşım değil. Sadece 5-10 kuruşa bu işin yapılamayacağını işverenlere göstermek...   
  Aytuğ ve krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 12. abdurrahman.kivrak

  abdurrahman.kivrak TÜİSAG Üyesi   
 13. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  500 tlye isg uzmanı olarak çalışacağıma sertifikayı yırtarım asgari ücret 700 tl iken nasıl oluyorda 500 tlye gidip çalışıyor anlamadım bu ülkede işverenler çok şanslı en iyisi işveren olmak
   
 14. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  yav arkadaşlar,yazılanları okudukça inanın uzmanlıktan soğumaya başladım...bu nedir yani 500 lira bilmemne...bu parayı devletin uzman olarak yetkili kıldığı birisine teklif etmek bile ayıptır bence...bırakın kabul etmesini geçtim...yani sırf belgem işlesin de B ye geçmeye hak kazanayım mantığı da en başından yanlış...bunun sonu yok ki....B alınca da A ya geçmek için katlanalım o zaman...bu mudur yani mantık..??? elbette değil...
  bunu kabul eden arkadaş en az 3 sene nasıl geçinecek çok merak ediyorum açıkçası...işin riskini falan geçtim o başlıbaşına bir sorun zaten...
  bir de ''işi olmayan adam mecbur naapsın'' gibi bir mantığı da kabul etmiyorum ben..sonuçta hepimiz mühendis veya teknik elemanlarız...illa uzmanlık yapacağız diye bir mecburiyetimiz de yok...şartlar olgunlaşana kadar kolumuzdaki altın bilezikle elbette birşeyler yapabiliriz..bilmem yanlış mı düşünüyorum acaba..??

   
  arzay, Neclamandan, buketdemir ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selamlar,
  Şu anda işsiz bir endüstri mühendisi olarak yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum. Öyle yerlerle iş görüşmeleri yaptım ki isg alanında yeri geldi yurtdışı yeri geldi yurt içi farklı illerde bildiğiniz uzmanlıktan soğudum ki hala belgelerim işlem görmek için beklerken merak ediyorum acaba bakanlıkta universite gibi kıvırıpta mı vercek sertifikayı diye. İlk düşündüğüm pilotlukta şu anda olduğu gibi (yaklaşık issiz 700 civarında Türk pilot olduğunu söylüyorlar ki bu adamlar pilotluk için 100-200 bin tl arası para harcamış adamlar) acaba bu uzmanlıktada bizim umutlarımızdan mı yararlandılar diye kendime sormuyor değilim?! Neyse (Firma İsmi Silinmiştir)ile görüşmemi paylaşmak istiyorum. Özellikle firma ismi veriyorum ki yeni arkadaşlar kanıp hemen bu tarz işlere atlamasın. Vardiyalı çalışma ile ayın 2 haftası sabah 8 akşam 8 diğer 2 haftası gece 12 sabah 8 şeklinde çalışıyorlar. Haftasonları proje yetişmesi gerektiğinde mesai yapıldığında yine aynı şekilde çalışmaya çağrılıyorsunuz. Sadece Tepenatulus e servis var. Görüşmeye gittiğimde açık olarak ücret beklentimi 2000-2500tl civarında tuttum. Sonuçta 1-İstanbul 2-Tersane. Tersane de buraya başvurmamın tek sebebide askeri ihaleleri almaya çalıştıklarını duyduğum için oldu. İSG önem vermeleri gerektiğini biliyordum. İşin özeti görüşme çok güzel geçti ama 2nci görüşme öncesi istediğim min ücretin çok çok altında bir ücret önerceklerini söylediler bende teşekkürler boşu boşuna 2nci görüşmeye çağırmanıza gerek yok vaktim o kadarda değersiz dedim. Firma zaten bir OSGB ile çalışıyormuş. Kısaca biz uzmanlar ne kadar fiyat biçecek olursak olalım etrafta zamanında bu işten çok güzel havadan para kazanmak için özelliklede emekli iş müfettişleri tarafından kurulan OSGB lerden dolayı böyle bir fiyat tablosunu uyguluyabileceğimizi sanmıyorum. Daha önce 1 ay isg sektöründe yer alan hatta bu alanda inşaat firmaları tarafından TR'de en bilinen firmalardan birinde yer aldım. Uzmanlık sertifikam yoktu onlarda aldığım eğitime dayanarak şantiyeye isg mühendisi olarak atayarak işe başladım. Verdiğim eğitim ve benzeri bütün dokumantasyonlar ankara ya gidip orda ki uzman tarafından imzalanıp geri geliyordu. Kısacası zaten eski toprak bu işle uğraşan müfettişlerimiz zaten kontrollerin nasıl yapıldığını çok iyi bildiğinden belgeler uzman imzası var mı yok mu kontrolü yapıldığı için onayları ankaradan veriyorlardı ama gelin görünkü kontrol yapılsa o uzman belkide o hafta tr nin 4 1 yanında eğitim vermiş gibi gözükürdü... OSGBlerimiz işin çakallığında olduğundan ve denetlemelerde çok seyrek ve havada kaldığından ücrette bir standarda oturtulabileceğimizi pek düşünmüyorum. Her taraf OSGB ve eğitim kurumu oldu. İşsizlik ordusu bu şekildeyken mühendislerin umudu olan bu iş dalında her 6 ayda bir çok ciddi bir rakamda uzman hak kazanmaya başladı (son sınavda 4200 kazanan varmış diye duydum). Normalde kağıt üstünde baktığımızda bu şekilde daha 5-10 sene boyunca isg uzman ihtiyacı karşılanamıcakmış gibi gözüküyor ama dediğim gibi çakal OSGB lerimiz olduğu sürece ve etkisiz ve verimsiz bir denetim sistemi olduğundan çevre veya gıda mevzuatında yaşananların yakın zamanda bu sektördede yaşanacağı hissi yarattı bende.
  Yani o kadar 2 ucu .... bi değnek ki. Bu işi ciddi yapan firmalar tecrübe istiyor. Tecrübesiz olduğumuz için eleniyoruz. Zaten C sınıfı her yerde çalışamıyor (belgeyi işletebilmek için) İşlettirebileceğimiz yerlerde şaka gibi ücret veriyor hatta öyle ücretlerki şantiyede beni çalıştırmak isteyen kaynakçısına mesaileri ile yaklaşık 2200 öderken uzman olarak aynı süre ben şantiyede o kadar sorumlulukla dururken 1600 gibi ücretler teklif ediyorlar. Umutsuz bir şekilde bu uzmanlık kariyerinde tek hayalim 2-2.5 arası alabileceğim bir OSGB bulup 2 sene dişimi sıkmak olacak. Veya olurda kısmet olursa Tr'deki büyük firmalardan birinin yurtdışı şantiyesinde ki bi ekipte yer almak olacak. Çünkü şu anda tek başıma C sınıfı uzman olarak ufak yerler ile bir iş yapabileceğime inanmıyorum. Kimse umursamıyor çünkü denetleme yok zaten diyor!!!
  Ama bu başlık altında çok olumlu yaklaşımlar var. Umarım bizimde isg uzmanlarımız bir çatı altında toplanıp hekimler gibi uygulanan bir fiyat tablomuz olur. Çünkü sonuç olarak bizlerde 4 sene mühendislik eğitimi almış ve bunun üzerine gerekli mevzuat bilgilerini öğrenmiş kişileriz ve nasıl bir doktor hep kendini geliştirmek zorundaysa bizlerde hem mühendislik hemde yeni yasal mevzuatları takip edip sürekli kendimiz geliştirmemiz gerekmektedir. Aldığımız sorumluluklardan bahsetmiyorum bile!
  Belki şu anda ki umutsuzluğum şu anda işsiz olmamdır ama umarım hepimizin bu sektörde önü açık ve parlak olur.
  Saygılar   
  adk, Gökhan Çavuş, emirbuyuran89 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Cem bey sanırım o bayan sırf o OSGB açılsın diye uzmanlık belgesini bir nevi kiralattı. Hani birçok makine, elektrik-elektronik ve inşaat mühendisi arkadaşlar gibi imza yetkisi olan mühendis arkadaşlarımızın imza yetkilerini kiraladıkları gibi. Yoksa diğer türlü bu ücret çok saçma bir ücret olmuş :)

   
 17. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  İlginç... Hemde çok ilginç.... Bir kaç önce en az 2000 tl diye başlayan muhabbet, önce 1500 lere sonra 1200lere ve en sonunda da 500 lere kadar düşmüş. Ha gayret uzman arakadaşlar ,şunun şurasında sıfıra ne kaldı ki... Sanki en düşük ücreti kabul eden ödüllendirilecekmiş gibi bir yarış.. Bakalım birinci kim olacak. Asıl ben çalışmak için üste ilk kim para teklif edecek onu merak ediyorum... Ama bu hızla o da uzak değil.
  Sorun şu ki , bazı uzman arkadaşlar ne aldıkları eğitime ne setifikalarına ne de kendilerine yeterince değer ve önem vermiyorlar. Affedersiniz ama işverenin karşısında boynunu büküp ezik ezik oturup sadece kafa sallayan uzmanlar olduğundan da eminim.
  Örnek olsun diye söylüyorum : Daha dün 265 çalşanı olan bir konaklama tesisiyle ayda sadece 2 gün için 1150 tl ye anlaşma yaptım. Ama görüşme esnasında tabiri caizse ne havamdan taviz verdim, ne de kalitemden. Çok mu profesyonelim ,hayır ama bunu onlara hissettirmedim. İşin ücret pazarlığı kısmı tam bir alış veriş. Yani NE sattığınızla alakalı...

   
 18. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi


  Kesinlikle katılıyorum. Arkadaşlar 500-1000 lirayı alıp 20 30 kişinin sorumluluğunu almayı kolay sanmayın. ilk başta herşey iyi gider az para aldığından patronla aran iyi olur, zaman geçer sende işi boşlarsın en beklemediğin anda kaza olur girersin içeri. ondan sonra aldığın para bir işe yaramaz. İnsanların sorumluluğunu almak kolay değil. Kolay olmayan her iş pahalıdır. Öylede olmak zorundadır.

  Eğer bu işi 500 600 lira için yapacaksanız sertifikanızı atın. Kanun derki İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ÇALIŞTIRMAMANIN CEZASI: 5000 TL aylık. Sana bu paranın altında para verdiği sürece iş veren her türlü kardadır. Tabiki şartlarıda göz önüne almak lazım hayal aleminde yaşamıyoruz. 10 20 çalışanı olan kimse size 5000 tl vermez ama en azından aylık 5000 ceza yiyeceğime bu kişiye 1000 veriyimde 4000 bana kalsın der. Yaptığınız işin ve kendinizin değerini bilin. Piyasa kendinizi ne kadar iyi sunarsanız o kadar para alabileceğiniz bir piyasa maalesef.

  Sizce 20 25 çalışanı olan bir restoranttan ne kadar ücret talep edilmelidir? (yeni anlaşma yapan arkadaşımın aldığı fiyat ile kıyaslıcam)

   
  çiğdem kanat ve cgrcgr bu yazıya teşekkür etti.
 19. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Burada firmalar ayrıca sigorta masraflarını da gözeteceklerdir. Biliyorsunuz ki yasa "ya çalışanları arasından belgeye sahip bir çalışan ya da OSGB'den bu hizmeti satın alarak yükümlülüğü yerine getirir." demektedir. Bu fiyatlar uygun bence. Ama sigorta girişi olmadan çalışma yapmanızı tavsiye etmem. Bu kanuna muhalefet etmek olacaktır.

   
 20. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  20-25 kişilik bir restorantın tam gün çalışacak iş güvenliği uzmanı çalıştırmaz diye düşünüyorum ayda 2 günlük bir hizmet yeterlidir bunun içinde 700-800 lira iyi bir ücret diye düşünüyorum

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica