Tartışma - C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar? | Sayfa 18 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi  Hande hanım merhaba,

  İşverenler için unutmamanız gereken bir nokta var. Her ne şekilde olursa olsun dış kurumlardan alınan hizmetler işverenin sorumluluğunu azaltmaz.

  Aile hekimlerinden alınacak sağlık hizmetleri iş sağlığı konusunda işverenin sorumluluğunu değiştirmeyecektir. Zira iş güvenliği de ayı şekilde...


   
 2. metin catalbas

  metin catalbas TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlarının istihdam biçimleri nelerdir?
  İLGİLİ MEVZUAT
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
  AÇIKLAMA
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ve 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğe göre bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verecek kişilerin ya o işyerinin çalışanı olması ya da ortak sağlık ve güvenlik birimi çalışanı olarak görevlendirilmesi gerekmektedir. Serbest meslek makbuzu keserek iş güvenliği uzmanlığı yapılamaz.

  http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/alo170FAQ-0804

   
  Metehandenizalp bu yazıya teşekkür etti.
 3. eyüp döndü

  eyüp döndü TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar danışmak istediğim bir şey var;öncelikle bir OSGB bünyesinde tam zamanlı çalışıyorum.
  Aile içi esnaflık yaptığımız bir dükkanımız var az tehlikeli sınıfta yer alıyor.Annem işveren abimde çalışan görünmektedir 01.07.2016 tarihinden itiraben isg anlamında hizmet almamız gerekmektedir.benim bu hizmeti verebilmem için OSGB üzerindenmi hizmet almamız gerekiyor yoksa ben kendi adıma bağımsız olarakta bunu sağlayabilirmiyim? sağlayabiliyorsam yapmamız gereken prostedürler nelerdir? şimdiden teşekürler

     

   
 4. Batuhan61

  Batuhan61 TÜİSAG Üyesi

  Uzman olarak boş saatiniz varsa.Bireysel olarak dükkanınıza bakabilirsiniz.Ama size sigorta yapmak durumundalar.

   
 5. erhan uyandırın

  erhan uyandırın TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar. c sınıfı mühendislik fakültesi mezunuyum. 2000 tl (agi dahil) alıyorum. işyerlerimin hemen hepsi tehlikeli sınıfta. OSGB bünyesinde çalışıyorum. o zaman tehlikeli sınıftan maaş almam lazım. isg katipte gözüküyor. haftada 5 gün 08:30-18:30 arası çalışıyorum. Maaşımız az diyen doktora da rastladım. Nolur bizden kısıp onlara versinler acınacak durumdalar. İşyeri hekimi genel cerrah pazartesi öğleden sonrasını işyeri hekimi olarak çalışıyor. yani devletin verdiği maaşı var bir de işyeri hekimliği yapıp milleti mağdur ediyor. bunları da darbecilerle yargılamak lazım. vatan haini... hatta belgesini kiraya verip özel hastanede çalışan işyeri hekimleri bile var. nalıncı keseri gibi hep bana hep bana. risk analizini yapabilecek işyeri hekimi var mıdır?

     

   
  Metehandenizalp, Hakan DAĞ ve Ediz U. bu yazıya teşekkür etti.
 6. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  Aramıza hoşgeldin bu sistem değişecek başka türlü dediklerin olmaz kardeş

   
  Hakan DAĞ bu yazıya teşekkür etti.
 7. Yani devletin işini yapıp hakkımızı özelden almamız zaten saçmalık , ben devlet olsam bu konu için şunu yaparım ; az tehlikeli 1 kişi için 10 tl/ay , tehliklei 1 kişi için 20 tl /ay , cok tehlikeli 1 kişi icin 30 tl/ay işverenler isg ücreti adı altında SGK ya çalışan sayısına göre bu parayı yatiracak. Atıyorum mersin için kaç tane uzman gerekli il deki firma sayısına ve SGK daki sigortalı çalışan sayısına göre uzman ihtiyacı hesaplanacak atıyorum 5000 c , 3000 b , 2000 a uzmani ihtiyacı var. Devlet kuracak bitane bina ISG HIZMET BINASI diye SGK ya para yatirmaya başlayan işyerlerine atamasını bünyesindeki uzmana yapacak birde fiyat skalasi belirleyecek c uzmana 2500 tl, b uzmana 3500 tl, a uzmana 5000 tl kıdem ve yıla göre artış sağlayacak bu işi özelden çekip devlet bünyesinde sürdürecek. 2 kez hizmete gitmeyen uzmani işveren şikayet edecek o uzmanın da belgesi askıya alınacak. Böylece hem uzmanın maaşı alacağı miktar belli olacak hem yaptırım gücü olacak hem işverenlerin sahtekar OSGB lere maruz kalması önlenecek en önemlisi iş kazaları azalacak.
   
 8. brkkrgz

  brkkrgz TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle herkese selamlar. Foruma ilk defa yazıyorum konuyu görünce dayanamadım. Bizler ne yaparsak yapalım ne konuşursak konuşalım YETKİLİLER ilgilenmediği sürece değişen hiçbirşey olmayacak. @Orhan Güleç 'in dediği gibi, devlet adına yetkilendirilip özelden maaş almamız kadar değişik saçma bi durum yok. Sen kalk insanların karşısına geçip uzmanlar şöyle yetkili böyle yetkili de sonra işverenin gelsin sen bana kâr mısın zarar mısın diye konuşsun. işi durdurursun arkanı dönersin başlar, uygunsuz durumlar tespit edersin halledilinceye kadar iş biter, vs.vs.vs. İnşaat sektöründeyim tam zamanlı c sınıfı igu olarak çalışıyorum. Sorsanız iş güvenliği uzmanlığı yapabiliyor musun diye cevap net HAYIR. Muhasebe ? Evet. İK? Evet. Psikolog? Evet. Finansman? Evet. Sağlıkçı? Evet. hepsine evet (mecburen) uzmanlık? HAYIR. neden hepsine evet nedenini söyleyeyim. Bizlerin işi imalata dayalı değil, Bizler beynimizle fikrimizle düşüncelerimizle paramızı kazanıyoruz. Dışarıdan bakıldığında "Fiziken" neredeyse hiç yorulmuyoruz (ama beynen yorgunluğumuzu bilen yok) bu nedenle boş zamanımızı çok gibi görerek herşeyi bizlere yüklüyorlar. İşverenler bu kadar çok kanunlara uymak istiyorlarsa Uzmanların başka işler yapamayacağını kabullenerek gereksiz iş yüklerini azaltmalılar. Konu maaşlar! Zaten bunlar düzelirse Bizlerinde değeri yükselerek Maaşlarımız istenilen düzeylere çıkacaktır.

  *Fiziki yorgunluk, Beynen yorgunluktan iyidir. Dinlenirsin geçer sevgili imalatçı kardeşim..

  Herkese iyi çalışmalar. Kazasız Günler.   
  Hakan DAĞ, Seda Diril, emin uluğ ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Ömer Akal

  Ömer Akal TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar;
  İSG uzmanlarının da, diğer mesleklerde olduğu gibi odası olması gerekir,
  Oda C sınıfı başta olmak üzere A ve B sınıfı sertifikalı uzmanlarının taban ücretlerini belirlemeli...
  Ücretler tatmin edici olmalı ve devletin buna el atması gerekir....
  Bütün bunlar birarada olmaktan geçer...
  Örgütlü olan meslek grubu itibarlı olur ve kazanır..
  Önce dernek kurulup dernek çatısı altında faaliyetler yürütülebilir....
  Nacizane fikrim.
  Saygı ve sevgilerimle
  Ömer Akal

     

   
  C!N ve brkkrgz bu yazıya teşekkür etti.
 10. Seda Diril

  Seda Diril TÜİSAG Üyesi

  Orhan Bey bu muhteşem bir çözüm olmuş. Hem basit, hem de pratik. İş bankası yada Türk telekom gibi yarı özel bile olabilir bu kurum. Kurması bekli 2-3 yıl sürer ama ülkemize katkısı inanılmaz olur. Acaba forumu okuyan hiç kimsenin bunu TBMM'ye ve/ya bakanlığa ve/ya sivil toplum kuruluşlarına tasarı olarak hazırlayabilecek tecrübesi var mıdır? Bunu yetkililerin ayrıca sabit bir başlık olarak açıp kamuoyu oluşturmasını umut ve rica ederim.

  Güvenli çalışmalar dilerim.   
  brkkrgz bu yazıya teşekkür etti.
 11. brkkrgz

  brkkrgz TÜİSAG Üyesi

  Hocam çok güzel söylemişsin. mutlaka bir odamız olmalı, bunun için uzun zamanlardır ortalıkta gezen konuşmaları duyuyoruz ama daha bir sonuç alınmış değil. bir kaç dernek var diye biliyorum. dernekleşmek sorun değil, sorun herkesin kendini gösterme çabasına girmesinde. bir kişi çıksa konuşması düzgün, kendinden emin, dediğini yapan, dik duruşlu ve tüm meslek grubumuz adına bir ekip ile birlikte çalışmalar yapsa sonucunda da kendisini bozmasa (ben tekim havasına girmese) belki bu dediğin olabilir. ama dernek kurup başa gelenler işler iyi giderken kimseyi tanımaz ben tekim havasına bürünürlerse işte o zaman herşey bozulur ne dernekleşebiliriz ne de bir odaya sahip olabiliriz. inşaallah mevcut dernekler odalaşma yönünde birşeyler için sağlam zeminler oluşturarak adımlar atılmasındaöncü olurlar.   
 12. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Dernek var, örneğin İSAG. Ama dernek üyeleriyle anlam ifade eder. Ne kadar üye o kadar söz hakkı.

   
 13. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Üyesi

  Bu sistemde de kimisi hakettiğini alamazken, kimisi fazlasını alır. İşi bilen uzmanla bilmeyen uzmana aynı parayı vermek çözüm değil bence. Şu an piyasada 1500'e çalışan C uzman da var 4000'e çalışan C uzman da var. Bu uzmanlar arasında da emin olun dağlar kadar fark var..
   
 14. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  Dağlar kadar yok kardeşim fark illaki vardır da bu iş çok aşırı bilimsel şeyler gerektiren bir iş değil uçurum olmasına gerek yok yani

   
 15. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Üyesi

  Bu iş çok aşırı saha tecrübesi isteyen bir iş bence. Yönetmelikleri herkes ezberleyebilir, ezberlemese de takıldığı yerde açıp bakabilir, ama saha tecrübesi bambaşka birşey.. Uluslararası çalışan bir inşaat firmasının, mülakatında şunu sorduğuna şahit oldum; "Yeni bir kat çıkılacak, kolonlardan başlayarak anlat yapılacakları".. ( kolonların dökülmesi, iskelelerin kurulması, kedi yollarının yapılması, kalıpların çakılması, demirlerin bağlanması vs.. gibi detaylı anlatım istiyor. ) Maaşı belirleyen de bu faktörler oluyor işte..   
  Seda Diril bu yazıya teşekkür etti.
 16. Seda Diril

  Seda Diril TÜİSAG Üyesi

  Tavan ücrete karışamaz ama eğer odalaşma olacaksa mühendisler odasının belirlediği gibi bir taban ücret politikası öngörülebilir. Bunu da önce OSGB'lerin uygulaması gerekir. Çünkü gördüğüm kadarıyla OSGB'ler firmalardan daha kan emici.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş güvenliği uzmanı maaşları 2017

Yandex.Metrica