Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tahir çayır

  tahir çayır TÜİSAG Üyesi  OSGB lerin verdiği maaş. bireysel içler acısı :(


   
 2. tahir çayır

  tahir çayır TÜİSAG Üyesi  ve a sınıfı uzman 2000 tl ye tam zamanlı calışıyor
  ve a sınıfı uzman 2000 tl ye tam zamanlı calışıyor

   
 3. özgür ülker

  özgür ülker TÜİSAG Üyesi

  katılıyorum size herkes aynı düşünse ne güzel olur.

     

   
 4. özgür ülker

  özgür ülker TÜİSAG Üyesi

  isg uzmanları birbirie sahip çıkmalı

   
 5. Beytullah Aslan

  Beytullah Aslan TÜİSAG Üyesi

  buna sebebiyet verenlerde genelde uzmanlar ' ne verirsen olur ' tarzında yaklaşım olursa ücretler buralara kadar düşer. Uzman hergün kaza mı olucak şu mu olucak dosya işleri ne durumda eğitimler vs. bunları mı düşünücek yoksa alacağı ücreti mi düşünecek. İşçiden önce bence işverenlere anlatmak lazım uzman ne iş yapar ne için varlar neden gerekli OSGB lerde kesinlikle denetlenmeli gidilmeyen firmalardan ücret alınıyor ve inanılmaz rakamlara anlaşılıyor çok güzelde palar kazanılıyor fakat uzmana gelince sen al 1-2 milyar konuşulacak çok şey varda forum müsait değil :)

     

   
  hakanz bu yazıya teşekkür etti.
 6. Beytullah Aslan

  Beytullah Aslan TÜİSAG Üyesi

  bir A sınıfı uzmanda asla 2.000 tl çalışmaz okadarda değil üstad :)

   
 7. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  çok yazık.istanbulda biraz daha yüksek ama OSGB lerden uzak durmak lazım.
   
 8. tahir çayır

  tahir çayır TÜİSAG Üyesi

  Ne yazık ki o kadar !   
  YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 9. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  Valla konya çok veriyor o zaman :)

     

   
  memka bu yazıya teşekkür etti.
 10. YFŞ

  YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Asgari ücretin 1300 TL olması planlanan bir zamandayız. Bu ücret politikası ile İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak emeğimize tecrübemize ve meslek kültürüne zarar verecektir. Beraberce bir ücret tarifesi için ortak karar almamız gerekmekte diye düşünüyorum.   
  mahmut avcı, memka, Ediz U. ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. SEÇKİN USTABAŞ

  SEÇKİN USTABAŞ TÜİSAG Üyesi

  Asgari ücretin 1300 tl olması ile birlikte isg uzmanlarının da taban maaşı artacaktır.Şuan SGK taban fiyatlarına göre c sınıfı uzman 1100 , b sınıfı uzman 1200 a sınıfı uzman 1300 taban fiyat olarak gösterilip sigorta pirimleri en düşük bu seviyeden yatırılmaktadır.Asgari ücretin 1300 olması isg uzmanlarının taban fiyatının da yükseleceği anlamına geliyor.Tanıdığım bir mali müşavirle bunu konuştuk ve isg uzmanların en düşük yeni asgari ücrete göre 1600 tl denk geleceğini söyledi.Yine de bunu yeterli bulmuyorum malesef.   
  memka ve YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 12. Cemile Aksoy

  Cemile Aksoy TÜİSAG Üyesi

  Kendimizi kandırmayalım artık çok fazla iş güvenlik uzmanı var, kursa giderken hevesliydim ama Aralık'ta girdiğim sınavı geçemesem de çok üzülmeyecem sanırım çünkü piyasa iyice düşmüş.

  Kabul etmek istesekte istemesekte maaşlar gittikçe düşecek ve hiç kimse başlarda düşündüğü kadar para kazanmayacak, şuan 1000'lerde yakınlarda ek iş olarak yapılan 3-5 kuruşluk bi iş olup çıkarsa şaşırmam, çünkü kendimi de katarak diyorum tabir yerindeyse saldırdık bu sertifikalara.

  Ucuza kabul edenler her zaman olacak çünkü yükseltmek için deneyim şartı var, piyasayı düşüren de biziz kendimiz ettik kendimiz bulacaz, piyasa bu kadar düştü ve bu kadar sertifika varken bu iş eskisi gibi değerli olmaz, hepimize geçmiş olsun

   
  DHeMLy-CHaY bu yazıya teşekkür etti.
 13. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar öncelikle kendinize değer verin. Sizler herşeyden önce üniversite mezunsunuz. Ayrıca emek verip bir kursa gittiniz. 2013 yılında bu sertifikayı alırken yine küçük maaşlara uzman çalıştırmak isteyenler vardı fakat o sıralar haberlerde otuzbinler minimum onbinler dolaşıyordu maaş olarak.. Tamamen eğitim kurumlarının ekmeğine yağ sürdü bu haberler.

  2013 mayıs sınavı ile uzman oldum. Benim uzman olma sebebim 2012 yılında geçirdiğim iş kazasıydı; kimyager olarak çalıştığım fabrikada kanıma kurşun geçmişti ve kendi hakkımı arayamamıştım. Daha sonra kalite sistemleri danışmanlığı yaptım fakat aklım sürekli ben kendimi neden koruyup savunamadım fikrindeydi. Nitekim iş güvenliğine adım atmam bu şekilde gerçekleşti. Herşeyden önce insan hayatının ucuza sayıldığı bir ülkede bu işi formalite olarak gören işverenlerle ve OSGB sahipleriyle karşı karşıya olduğunuzu unutmayın. İngilterede bir ölümlü kazanın olduğu işletme tamamen kapatılırken bu ülkede on işçi hayatını kaybedince neden iş duruduruldu deniliyor ve burada yapılmak istenen işçiyi korumakken bunu akıl sağlığınız yerinde iç huzurunuz tam olarak yapabilmelisiniz.

  Unutmayalım ki yaptığımız işin riski ve sorumluluğu çalışanların canını, hayatını doğrudan ilgilendiriyor ve kendimiz için de ucunda para cezaları ve hapis cezalarına giden türlü türlü yaptırım var. Üstelik tam olarak oturmamış bir sistem bu. Eğer maaş kaygısıyla iş yaparsak ne işe kendimizi verebiliriz ne de yaptığımız iş yerini bulur. Bu yüzden kendinize güvenin, karşınızdaki insana ben o bahsettiğiniz maaşı üniversitede aylık olarak harcıyordum demekten kaçınmayın. (halbuki ben emekli memur çocuğuyum ve aylık masrafım o kadar olmadı hiç... ) Ve hak ettiğiniz maaşı alıncaya kadar görüşmelerden lütfen vazgeçmeyin.
  En doğruyu bilseniz ve savunsanız bile, siz kendinize inanmadıkça size kimse inanmayacaktır... Daha sonra risk almaktansa o riski erkenden alın, hayatınızı doğru şekilde yönlendirin.
  Kendi adıma konuşacak olursam eğer, işimi severek yapıyorum ve aldığım maaş az tehlikeli grupta C sınıfı uzman için ideal. Bir çalışanın Allah senden razı olsun demesi ise beni bu işte besleyen kısım.
  Hepinizin gönlünce olur umarım.
  Başarılar...
   
  iteq, meltemay, C!N ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Güzel özetlemişininiz uzun yazınızda :) ücret önemli de olsa ilk öncelik hiç bir zaman değildir. İlk önce gelen ''önce insan'' felsefesidir. Zaten İş Sağlığı ve Güvenliği dediğimizde de ''SIFIR İŞ KAZASI, SIFIR MESLEK HASTALIĞIDIR.'' Biz İş Güvenliği profesyonellerinin de ilk gayesi bu olmalıdır. Bunu Sağladıktan sonra ücret zaten peşinden gelecektir.
  Saygılarımla.

   
  tahir çayır bu yazıya teşekkür etti.
 15. özgür ülker

  özgür ülker TÜİSAG Üyesi

  kimsenin 2000 tl ye çalıştığıyok bence işi olmayan adamlarınuydurması bunları niye konuşuyosunuz onuda anlamışdeyilim   
  tahir çayır bu yazıya teşekkür etti.
 16. özgür ülker

  özgür ülker TÜİSAG Üyesi

  hele bide b ve a hiç çalışmaz c lerde 2400 3300 arası

   
 17. Cemile Aksoy

  Cemile Aksoy TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle geçmiş olsun, söyledikleriniz çok güzel ve anlamlı ve kesinlikle katılıyorum, bu işi ciddiyetle ve layıkıyla yapamayacakların hiç bulaşmaması lazım, çünkü hem işveren hem çalışan hem çalışanların aileleri hemde bizim için ciddi bir sorumluluk ve yük - hem vicdani hem hukuksal.

  Katılıyorum bide maaş kaygısıyla bu iş nasıl hakkıyla yapılabilecek, bizimde verdiğimiz emek var, evde ailemiz var vs, bu kadar riskli ve insanların haklarını ve sağlıklarını korumaya yönelik güzel bir işin içindeyken aldığımız paranın da 1000 liranın altında olması hak değil bence, okumuş mühendis olmuşuz, devlet bize uzmanlık sertifikası vermiş, çalışanların ve ailelerinin sorumluluğu bir nevi üzerimizde, bu kadar yüke bu kadar para olmamalı, bizimde ailemiz var evine bakanlar var, yuva kuracak olanlar var, çoluğu çocuğu olanlar var, bu işe bu kadar basit gözle bakılmasını kaldıramıyorum.

  Tabii ki sadece para kısmı düşünülmemeli ama hiç düşünmemekte olmaz, zaten bu iş bu kadar ayak altı bir iş oldukça değerini ve kalitesini yitirecek, önüne gelen aldı bakalım nolacaz ..

   
  memka, DHeMLy-CHaY, FUNDA3426 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Cemile hanım, bu işi 1000 L gibi rakamlara ya da asgari ücretin az üstüne yapmak akılsızlıktan başka birşey değil. Çünkü riskli. Mağazada satış danışmanlığı yapan adam asgari ücretin üstünde alır, maaşının en az yarısı kadar da prim alır. Orada bile 2000 L lar kazanılabiliyor. Üstelik üniversite mezunu olma şartı yok. Kurslara dökülen paralar yok. Sınava verilen emek yok. Sonunda ceza yaptırımları yok. İş bittiğinde kafanız rahat. Birisi kurallara uymazsa ne olur diye düşünmüyorsunuz çünkü Türkiye'de; yangın kazasından önce altı kez tespit yazıp işverene fotoğraflarıyla bildirmiş Ömer Faruk bey bile hapise girmiştir ve bu da bize gösteriyor ki henüz hukuk bile yerimizi bilmiyor ya da devlet günah keçisi arıyor. Hal böyleyken hangi akla sığar şu bahsedilen rakamlar ?? Meslek mi kalmadı ? 3 liraya al 5 liraya sat yine kazanır insan. Ama tekrar söylüyorum kişi önce kendini bilecek. Kendine değer vermeyene kimse değer vermez. Kararlarımızda net olmalıyız ki yaptırımımız olsun...

   
  memka ve Ediz U. bu yazıya teşekkür etti.
 19. Cemile Aksoy

  Cemile Aksoy TÜİSAG Üyesi

  Benimde demek istediğim buydu zaten, sertifikamı henüz almadım ama sınavımı verdim inşallah ve aldığım zaman da kesinlikle ucuza gitmeye niyetim yok, büyük ihtimalle 1000 liraya birini bulurlar deneyim isteyen ama piyasayı daha fazla düşürmeye ve emeklerimi bedava vermeye niyetim yok kesinlikle.

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 20. Kafi Can AKIN

  Kafi Can AKIN TÜİSAG Üyesi

  Bugün büyük firmalarla çalışan bir OSGB ile yaptığım görüşmede acil C sınıfı uzman aramakta olduklarını , kendilerinin ne gibi işler başardıklarını, ne kadar büyük firmalarla çalıştıklarını ve bunların benim için ileride ne kadar büyük bir referans olacağını ballandıra ballandıra anlattılar . Maaş konusuna gelince 1500 Tl .
  Bu miktarın çok düşük olduğunu, daha önce mühendis olarak çalıştığım fabrikalardaki vasıfsız işçilerin bile bundan yüksek ücret aldığını söylediğimde ; piyasa böyle , OSGB sayısı çok , rekabet edemiyoruz gibi şeyler söylediler... Unutmadan ; düşünmem gerek dediğimde de yangından mal kaçırır gibi ; '' birkaç gün beklerseniz pozisyona eleman alabiliriz , firma ile yaptığımız anlaşma gereği acil elemana ihtiyacımız var '' demeyi de ihmal etmediler.
  Eminim ki o eleman açığına hemen birileri atlayacak ve 1500 tl maaşı bir lutuf olarak görecekler ...
  Not : 1500 tl şu an bulunduğum şehirdeki taban OSGB maaşıdır. ortalama 1500-1750 arası C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica